SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Mobilné operačné systémy: Porovnanie aplikácií

Archív NXT
0

Všetky smartfóny vám umožnia telefonovať, poslať SMS správu alebo skontrolovať sociálnu sieť, manažovať e-maily a prehliadať internet. Používateľský zážitok sa však odlišuje, pokiaľ ide o dostupnosť a spracovanie aplikácií.

Aplikácie v priebehu vekov

iOS

Počet aplikácií v AppStore: 1,3+ milióna

Mobilné aplikácie boli vždy pýchou Applu. Do určitej miery ovplyvnili aj úspech iPhonov a neskôr iPadov. Aplikácie totiž boli výborne odladené a dizajnovo dopĺňali používateľské rozhranie systému. S uvedením posledných dvoch verzií operačného systému iOS sa situácia mierne zhoršila. Systém je optimalizovaný pre jednu rodinu procesorov, čo sa prejavuje aj na stabilite aplikácií. Tá však v prípade systému iOS 7 a 8 nie je taká bezchybná, ako sme boli zvyknutí. Prieskum spoločnosti Crittercism tvrdí, že aplikácia spadne v 2,2 % prípadov, teda 2,2-krát zo 100 spustení.


Facebook vo verzii pre iOS. Takto si predstavujeme dizajnovo kvalitne spracovanú aplikáciu. Vyzerá výborne vo verzii pre iPhone aj iPad.

Hlavnú výhodou platformy iOS vidíme v dostupnosti aplikácií. Hoci kvantita nie je najväčšia, kvalitatívne ide o najlepšiu ponuku. V obchode nájdete zopár exkluzívnych mien a mnoho aplikácií je dostupných najskôr pre iOS a následne pre Android. Nevýhoda (teoretická a subjektívna) je v tom, že v AppStore asi miniete najviac peňazí zo všetkých obchodov.

Android

Počet aplikácií v Google Play Store: 1,4+ milióna

V prípade Androidu bola (a je) situácia zložitejšia. Aplikácie sa nesprávali vždy korektne, s problémami kompatibility a s ich neočakávaným ukončením sa stretnete občasne aj dnes. Situácia sa však výrazne zlepšila. Pred 3-4 rokmi nebolo prekvapením, keď mali telefóny strednej triedy problém s padaním aplikácií. Dnes je to o poznanie lepšie a Lollipop je podľa prieskumu spoločnosti Crittercism o 0,2 % stabilnejší ako iOS 8. Aplikácia sa neočakávane ukončí v 2 prípadoch zo 100. Na druhej strane Lollipop má v porovnaní s iOS 8 minimálne pokrytie. Nehovoriac o nekompatibilite aplikácií s niektorými procesormi. Tento problém trápi Android aj dnes.

Facebook_android.JPG

Facebook pre Android má podobné črty ako verzia iOS. Líši sa umiestnenie niektorých prvkov, ale výsledok je veľmi dobrý. Škoda slabšej optimalizácie pre tablety.

Mnoho vývojárov tvorilo aplikácie v duchu hesla „nemusí to byť pekné, hlavné je, že to funguje." Problém nastal s príchodom tabletov. Škaredá aplikácia pre smartfón vyzerala na veľkej obrazovke ešte horšie. Aj v tomto smere urobil Google kus cesty správnym smerom. Je čoraz bežnejšie, že rozhranie aplikácie pre iOS a Android je veľmi podobné a výborne vyzerá v oboch prípadoch.

Google Play Store sa chváli najbohatšou ponukou. Nie všetky dostupné položky však oplývajú kvalitou a musíte si dať pozor aj na podvodné aplikácie so škodlivým kódom.

Windows Phone

Počet aplikácií v obchode Windows Phone: 400 000+

Microsoft dlhodobo čelil nezáujmu vývojárov. Množstvo popredných služieb podporovalo vo forme mobilnej aplikácie iba konkurenčné platformy. A aj preto si napr. aplikáciu Facebook musel vytvoriť Microsoft sám a na výsledku to poznať. Veľké grafické prvky a veľký text možnože niekto ocení. No v prípade malého displeja telefónu by sme uprednostnili efektívnejšie využitie dostupnej plochy. Na druhej strane Windows Phone exceluje v stabilite a prevádzke aplikácií. Nemôžeme sa oprieť o výsledky žiadneho výskumu, ale skúsenosti z nášho používania sú jednoznačné. Počas troch mesiacov nám aplikácia padla iba raz.

Facebook_WP8.jpg

Windows Phone preferuje veľké ikony a texty. Na veľkej obrazovke nám to neprekáža, ale na malom displeji by sme ocenili lepšie využitie priestoru.

Pri pohľade na počet dostupných aplikácií je zrejmé, že Windows Phone za konkurenciou zaostáva. Microsoft dúfa, že sa situácia po uvedení systému Windows Phone 10 výrazne zlepší. Z používateľského hľadiska máme pripomienky aj k tomu, ako aplikácie fungujú na pozadí a aktualizujú dáta po opätovnom spustení. Najmä pri používaní komunikačných služieb si všimnete, že aplikácia pošle upozornenie na novú správu, no keď aplikáciu spustíte (či už hneď, alebo neskôr), zvyčajne trvá pár sekúnd, kým sa zaktualizuje konverzácia priamo v aplikácii.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať