SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Miniorgány vypestované z nenarodených detí pomôžu liečiť bábätká ešte pred narodením

0

Personalizované terapie pre bábätká v maternici by sa mohli čoskoro stať realitou vďaka prelomu v lekárskom výskume. Vedci po prvýkrát vypestovali miniorgány, známe ako organoidy,  z nenarodených detí. V podstate tak replikujú orgány plodu, aby mohli sledovať ich zdravie. Organoidy sú zložité 3D modely orgánov vytvorené z ľudských buniek. Pripomínajú ľudské tkanivo a zachovávajú si DNA pôvodných buniek, v tomto prípade buniek z plodovej vody, čo je ochranná tekutá vrstva, ktorá obklopuje dieťa v maternici.

Ak chcú lekári dnes diagnostikovať akékoľvek choroby, ktoré môže mať nenarodené dieťa, štandardnou praxou je použitie MRI alebo ultrazvuku. Tieto zobrazovacie techniky však poskytujú veľmi málo informácií o deformitách orgánov. Nová technika, ktorú vyvinuli výskumníci z University College London (UCL) a Great Ormond Street Hospital (GOSH), ako prvá umožňuje funkčne zhodnotiť vrodený stav dieťaťa ešte pred narodením. Skutočne inovatívne je, že metóda nezahŕňa prístup k tkanivu plodu.

Doteraz vedci vyrábali organoidy len z dospelých jedincov alebo z ukončených tehotenstiev. V týchto prípadoch zvyčajne odoberú vzorku tkaniva z biopsie alebo z vyradeného kusa tkaniva. Tentoraz však použili plodovú vodu. Vedci extrahovali živé bunky z plodovej vody 12 tehotných žien. Potom použili sekvenovanie RNA, aby zistili, z ktorých orgánov bunky pochádzajú. Tieto bunky sú tkanivovo špecifické kmeňové bunky, čo znamená, že sú určené na tvorbu špecifického tkaniva počas vývoja plodu.

V tomto prípade vedci identifikovali bunky z pľúc, čriev a obličiek. Tím vložil bunky do kultúry a potom sledoval, ako sa začali množiť a organizovať do organoidov. V priebehu dvoch týždňov bunky vytvorili miniorgány, ktoré vykazovali mnohé funkcie ako orgány, ktoré reprezentovali, vrátane génovej expresie. Výskumníci testovali organoidy porovnaním organoidov od detí s ochorením známym ako vrodená diafragmatická hernia so zdravými deťmi.

Podarilo sa im zistiť, že tie, ktoré boli liečené na toto ochorenie, mali organoidy oveľa bližšie k zdravým deťom, čo dokazuje, že liečba sa dá monitorovať na bunkovej úrovni a byť úspešná. Tento objav by mohol otvoriť nové oblasti prenatálnej medicíny a pomôcť lekárom poskytnúť viac informácií rodičom v počiatočných štádiách tehotnosti. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Medicine.

Zdroj: sciencefocus.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať