SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Mini PC s Androidom

Archív NXT
0

Android sa majoritne udomácnil v smartfónoch a tabletoch, má však aj ďalšie využitie. Objavil sa napr. v minipočítačoch určených do funkcie multimediálneho centra. Aké je skutočné využitie a čo prináša takýto modifikovaný systém, to zistíte v našom článku.


Pozreli sme sa aj na vlastnosti androidového počítača. Uvidíte, ako sa dá použiť v súvislosti s prehrávaním videa alebo internetových stránok.

Hardvérová výbava

Jadro systému počítača iconBIT Toucan MANTA je vo verzii 4.0.4 a o hlavný výpočtový výkon sa stará procesor ARM Cortex-A8 s frekvenciou 1 GHz. Je iba jednojadrový a to celej zostave uberá na výkone. Základná pamäť RAM má kapacitu 1 GB, na ukladanie dát je tu pamäť ROM s kapacitou 4 GB. Rozšírenie je možné až do veľkosti 32 GB prostredníctvom klasickej karty SDHC alebo karty microSD v adaptéri. Konektorová výbava je na zadnej strane a je tu optický výstup SPDIF a HDMI 1.4.

Oproti iným modelom je tento pomerne rozmerný, kompenzujú to však integrované porty

Ako zobrazovacia jednotka poslúži monitor s rozhraním HDMI alebo TV prijímač. My sme minipočítač pripojili k full HD televízoru, no rozlíšenie bolo len HD. Na pripojenie do siete môžete využiť eternetový konektor alebo zabudovanú sieťovú kartu Wi-Fi. A nakoniec sú tu dva porty USB 2.0. Tie môžete využiť na pripojenie pamäťových zariadení, v našom prípade to bol externý disk. Druhý pravdepodobne využijete na pripojenie klávesnice. V balení je bezdrôtový ovládač Air Mouse s gyroskopom, takže pohybom vo vzduchu sa ovláda kurzor. Má klasické ľavé a pravé tlačidlo myši vrátane ovládania hlasitosti a stlmenia zvuku a tlačidla na rýchly návrat na domácu obrazovku. Počítač sa dá využiť aj s aplikáciou Skype, ktorú si nainštalujete z Google Play. Pripojením webovej kamery môžete uskutočňovať videohovory.

Výkon v praxi

Pripojenie aj ovládanie sú jednoduché. Kto má tablet alebo smartfón s Androidom, bude sa tu cítiť ako doma. Najprv treba pripojiť zariadenie k internetu. V našom prípade to bolo cez Wi-Fi. Pripojenie k sieti a prihlásenie sa pod účtom Google sa realizovalo bez problémov. Očakávali sme však trochu svižnejšie reakcie. Prepínanie medzi aplikáciami aj návrat na domácu obrazovku trval spravidla až jednu sekundu, čo je v praxi veľa. Pri náročnejších hrách trval návrat trochu dlhšie, niektoré sa ani nespustili. Podobne dopadli naše pokusy o spustenie benchmarkových testov. Inštalovanie aplikácií sa v podstate uskutoční bez problémov.

Ovladac.jpg

Gyroskopický ovládač na jednoduchší pohyb v systéme a po virtuálnej klávesnici

Po prihlásení sa do účtu Google sa vyhľadajú vami použité aplikácie na inom smartfóne, a ak sú kompatibilné s týmto systémom, vykoná sa ich inštalácia. Prekvapilo nás, že súčasťou základnej verzie systému bol ešte starý obchod, označovaný ako Market. Ten sa však okamžite aktualizoval na najnovšiu verziu. Systém komunikuje v českom jazyku, slovenčina medzi dostupnými jazykovými verziami nebola zahrnutá. Keďže je zariadenie pripojené k TV prijímaču, aktivovali sa voľby na úpravu jasu a kontrastu. Takisto sú zobrazené výstupy na pamäťové zariadenia. Treba si dať pozor na to, aký súborový systém používate.

Disky s exFAT operačný systém nerozpozná. Softvérová výbava je strohá, prakticky je tu okrem správcu súborov len holý systém. Procesor podporuje prehrávanie filmov vo full HD, načítanie obrázkov trochu trvá. Bez problémov si však prezriete svoje fotografie na on-line úložiskách prepojených s týmto zariadením alebo napríklad z flash disku. Samozrejme, správca súborov zobrazuje všetky súbory a podľa nainštalovaných aplikácií ich aj nainštalujete. Na surfovanie sme využili prehliadač Chrome. Stránka nášho magazínu sa načítala za 15 sekúnd, čo je dosť pomalé. Podobne je to aj s inými komplexnejšími stránkami. Tu sa vyžaduje istá dávka trpezlivosti.

Alternatívy

Okrem minipočítača s takouto výbavou sú na trhu aj ďalšie mini PC. Cenovo vychádza tento model pomerne draho, no má veľké množstvo komunikačných portov a užitočné diaľkové ovládanie. Siahnuť však môžete aj po modeli so vzhľadom adaptéra USB Wi-Fi. Ten má na tele ešte aj rozhranie HDMI, takže ho pripojíte k TV podobne ako flash disk. Existuje aj variant s názvom Cotton Candy, ktorý môžete pripojiť k počítaču a v okne vám bude bežať klasický OS Android. Obmedzovať sa netreba len na televízor. Zariadenie sa dá pripojiť aj k projektoru, ktorý má vstup HDMI.

Android_PC.jpg

Aj takto môže vyzerať minipočítač s Androidom

Hlavné rozdiely medzi dostupnými modelmi sú v technologickej výbave, predovšetkým v rýchlosti procesora. Na trhu nájdete zariadenia aj s 1,8 GHz procesorom a 8 GB ROM. V závislosti od typu môže byť procesor aj dvojjadrový a v niektorých je platforma s výkonnou štvorjadrovou grafikou Mali 400. Ceny sa pohybujú zhruba od 60 eur vyššie. Testovaný model Toucan MANTA je špecifický hlavne nadštandardnou výbavou portov, preto je jeho cena dvojnásobne vyššia ako bežný priemer.

Verdikt PC REVUE

Po vyskúšaní tohto zariadenia sa vynára otázka, komu je takýto Android PC určený. Určite nie je pre používateľov, ktorí očakávajú maximálny výkon. Hodí sa však napríklad deťom, ak majú v izbe TV. Môžu surfovať po internete, hrať hry na Androide, byť na sociálnych sieťach a hlavne pozerať filmy alebo obrázky či prehrávať hudbu. Do istej miery by sme ho prijali aj ako náhradu multimediálnych prehrávačov v obývačke. Tie sú síce jednoúčelové, ale podstatne prepracovanejšie. Ak teda chcete pre deti interaktívny počítač, no klasická zostava je pre ne ešte zbytočná alebo drahá, iconBIT Toucan MANTA môže ponúknuť vhodné riešenie.

Hodnotenie:

Inštalácia, platforma Android, podpora pre full HD filmy, možnosť pripojiť webovú kameru a externé disky, vhodný na Skype a sociálne siete
Nevhodný na náročné hry, pomalší pri prehliadaní webu

Zapožičal: AGEM Computers
Cena: 145 EUR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať