Image
31.3.2015 0 Comments

Microsoft myslí na budúcnosť. Windows 10 bude pripravený na rozlíšenie až 8K!

windows10.png Na podujatí WinHEC v čínskom Šenčene Microsoft potvrdil, že Windows 10 bude podporovať rozlíšenie 4K a operačný systém prináša aj podporu 8K pre displeje väčšie ako 27". Predstihol tak mnohých výrobcov televízorov a monitorov, ale aj tvorcov obsahu.

Televízory s veľkou obrazovkou a podporou 8K síce boli vystavované na veľtrhoch, ako je napr. CES, ale ubehne ešte veľa rokov, kým sa im dostane všeobecného prijatia. Používatelia totiž v súčasnosti len pozvoľna prechádzajú od bežného HD k novej norme 4K.

8K displej má rozlíšenie 7680 × 4320. Podpora pre 8K bude integrovaná do systému Windows 10 pre PC a monitory budú musieť byť pripojené cez obrazové porty podporujúce takéto rozlíšenie.

Výrobcovia televízorov už navrhli nový konektor SuperMHL na 8K video a VESA (Video Electronics Standards Association) na podporu 8K v notebookoch, stolových počítačoch a mobilných zariadeniach navrhla Embedded DisplayPort (EDP) štandardu 1.4a.

Windows bol vždy silnou hernou a multimediálnou platformou, a keď sa rozlíšenie 8K stane realitou, hráči a nadšenci nebudú musieť čakať, kým operačný systém začne podporovať nový výkonnejší hardvér. Aj výrobcovia grafických kariet ako nVidia a AMD už ponúkajú pre rozlíšenie 4K prijateľnú snímkovú frekvenciu a pracujú na podpore 8K. No zrejme potrvá ešte veľa rokov, kým sa 8K stane bežnou praxou. Dovtedy bude Windows 10 podporovať 4K rozlíšenie na počítačoch a tabletoch s veľkosťou displeja od 8 palcov a na smartfónoch s uhlopriečkou od 6 palcov vyššie. Na 4-palcových uhlopriečkach bude Windows 10 podporovať rozlíšenie QHD (2560 × 1440 px), odporúčané minimum je 480 × 800 px.

Operačný systém bude obsahovať enkodér i dekodér pre 4K videokodek HEVC (High Efficiency Video Coding), označovaný aj H.265, a to vrátane hardvérovej akcelerácie. V prezentácii sa však nespomenul iný 4K videokodek od Googlu s názvom V9, ktorý je bez licenčných poplatkov a už ho prijali veľkí výrobcovia televízorov a čipov.

V hardvéri budú implementované aj komponenty na ochranu DRM v rámci platformy PlayReady 3.0.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá