Image
31.3.2015 0 Comments

Microsoft myslí na budúcnosť. Windows 10 bude pripravený na rozlíšenie až 8K!

windows10.png Na podujatí WinHEC v čínskom Šenčene Microsoft potvrdil, že Windows 10 bude podporovať rozlíšenie 4K a operačný systém prináša aj podporu 8K pre displeje väčšie ako 27". Predstihol tak mnohých výrobcov televízorov a monitorov, ale aj tvorcov obsahu.

Televízory s veľkou obrazovkou a podporou 8K síce boli vystavované na veľtrhoch, ako je napr. CES, ale ubehne ešte veľa rokov, kým sa im dostane všeobecného prijatia. Používatelia totiž v súčasnosti len pozvoľna prechádzajú od bežného HD k novej norme 4K.

8K displej má rozlíšenie 7680 × 4320. Podpora pre 8K bude integrovaná do systému Windows 10 pre PC a monitory budú musieť byť pripojené cez obrazové porty podporujúce takéto rozlíšenie.

Výrobcovia televízorov už navrhli nový konektor SuperMHL na 8K video a VESA (Video Electronics Standards Association) na podporu 8K v notebookoch, stolových počítačoch a mobilných zariadeniach navrhla Embedded DisplayPort (EDP) štandardu 1.4a.

Windows bol vždy silnou hernou a multimediálnou platformou, a keď sa rozlíšenie 8K stane realitou, hráči a nadšenci nebudú musieť čakať, kým operačný systém začne podporovať nový výkonnejší hardvér. Aj výrobcovia grafických kariet ako nVidia a AMD už ponúkajú pre rozlíšenie 4K prijateľnú snímkovú frekvenciu a pracujú na podpore 8K. No zrejme potrvá ešte veľa rokov, kým sa 8K stane bežnou praxou. Dovtedy bude Windows 10 podporovať 4K rozlíšenie na počítačoch a tabletoch s veľkosťou displeja od 8 palcov a na smartfónoch s uhlopriečkou od 6 palcov vyššie. Na 4-palcových uhlopriečkach bude Windows 10 podporovať rozlíšenie QHD (2560 × 1440 px), odporúčané minimum je 480 × 800 px.

Operačný systém bude obsahovať enkodér i dekodér pre 4K videokodek HEVC (High Efficiency Video Coding), označovaný aj H.265, a to vrátane hardvérovej akcelerácie. V prezentácii sa však nespomenul iný 4K videokodek od Googlu s názvom V9, ktorý je bez licenčných poplatkov a už ho prijali veľkí výrobcovia televízorov a čipov.

V hardvéri budú implementované aj komponenty na ochranu DRM v rámci platformy PlayReady 3.0.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá