Image
21.11.2012 0 Comments

Metanol môže napájať mobilné siete pri výpadku prúdu

methanol.jpg Palivové články poháňané metanolom sú lacnejšie ako nafta a oproti batériám zaberú menej miesta.

Nokia Siemens Networks a Ballard Power Systems chcú metanolovými palivovými článkami napájať mobilnú infraštruktúru pri výpadkoch elektrického prúdu. Spoločne s globálnym operátorom NTT DoCoMo teraz technológiu testujú.

Potreba zabezpečenia prevádzky základňových staníc pri krátkodobom prerušení dodávky elektrickej energie opäť získala na význame po tom, čo východné pobrežie USA spustošila tropická búrka Sandy. Metanolové palivové články by mohli byť vhodnou alternatívou k dnes používaným akumulátorom a dieselovým generátorom. Články sú šetrnejšie k životnému prostrediu, tichšie a úspornejšie než dieselové motory. Navyše zaberú menej miesta a majú menšiu hmotnosť než porovnateľná záložná batéria.

Základňová stanica v kombinácii s palivovými článkami vyvinutými v laboratóriách spoločnosti Nokia Siemens a Ballard zaistí približne 40 hodín neprerušenej prevádzky na jednu nádrž obsahujúcau 225 litrov metanolu, za hodinu sa teda spotrebuje asi 5,6 litra. Pri použití dieselového agregátu sa síce spotrebujú asi len 3 litre nafty za hodinu, generátor však vyžaduje oveľa väčšiu údržbu a diesel je navyše trikrát drahší ako metanol.

Hlavným kritériom pri voľbe alternatívneho paliva bola podľa spoločnosti Nokia Siemens jeho dostupnosť, ktorá predstavuje ďalšiu veľkú prednosťu metanolu. Dôležitú úlohu v projekte hrá japonský operátor NTT DoCoMo, ktorý v súčasnosti testuje prevádzku základňových staníc s metanolovými palivovými článkami vo výskumnom parku v meste Jokosuka. Systém bol vraj už schválený japonským ministerstvom hospodárstva, obchodu a priemyslu. To, že sa na vývoji technológie podieľajú japonskí odborníci, takisto nie je úplne bez dôvodu. Všetci si určite ešte živo pamätáme katastrofické následky, ktoré zanechalo zemetrasenie a cunami v minulom roku.

Palivové články, ktoré premieňajú chemickú energiu z paliva na elektrickú energiu, môžu okrem iného slúžiť aj na napájanie alebo dobíjanie inteligentných telefónov. Japonská spoločnosť ROHM Semiconductor na nedávnom veľtrhu CEATEC napríklad predstavila malý vodíkový palivový článok, ktorý by vo veľmi blízkej budúcnosti mohol slúžiť práve na dobíjanie smartfónov. Na palivových článkoch pre tieto zariadenia pracuje aj americká spoločnosť Lilliputian Systems, ktorá úzko spolupracuje napríklad s Intelom.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá