Image
21.11.2012 0 Comments

Metanol môže napájať mobilné siete pri výpadku prúdu

methanol.jpg Palivové články poháňané metanolom sú lacnejšie ako nafta a oproti batériám zaberú menej miesta.

Nokia Siemens Networks a Ballard Power Systems chcú metanolovými palivovými článkami napájať mobilnú infraštruktúru pri výpadkoch elektrického prúdu. Spoločne s globálnym operátorom NTT DoCoMo teraz technológiu testujú.

Potreba zabezpečenia prevádzky základňových staníc pri krátkodobom prerušení dodávky elektrickej energie opäť získala na význame po tom, čo východné pobrežie USA spustošila tropická búrka Sandy. Metanolové palivové články by mohli byť vhodnou alternatívou k dnes používaným akumulátorom a dieselovým generátorom. Články sú šetrnejšie k životnému prostrediu, tichšie a úspornejšie než dieselové motory. Navyše zaberú menej miesta a majú menšiu hmotnosť než porovnateľná záložná batéria.

Základňová stanica v kombinácii s palivovými článkami vyvinutými v laboratóriách spoločnosti Nokia Siemens a Ballard zaistí približne 40 hodín neprerušenej prevádzky na jednu nádrž obsahujúcau 225 litrov metanolu, za hodinu sa teda spotrebuje asi 5,6 litra. Pri použití dieselového agregátu sa síce spotrebujú asi len 3 litre nafty za hodinu, generátor však vyžaduje oveľa väčšiu údržbu a diesel je navyše trikrát drahší ako metanol.

Hlavným kritériom pri voľbe alternatívneho paliva bola podľa spoločnosti Nokia Siemens jeho dostupnosť, ktorá predstavuje ďalšiu veľkú prednosťu metanolu. Dôležitú úlohu v projekte hrá japonský operátor NTT DoCoMo, ktorý v súčasnosti testuje prevádzku základňových staníc s metanolovými palivovými článkami vo výskumnom parku v meste Jokosuka. Systém bol vraj už schválený japonským ministerstvom hospodárstva, obchodu a priemyslu. To, že sa na vývoji technológie podieľajú japonskí odborníci, takisto nie je úplne bez dôvodu. Všetci si určite ešte živo pamätáme katastrofické následky, ktoré zanechalo zemetrasenie a cunami v minulom roku.

Palivové články, ktoré premieňajú chemickú energiu z paliva na elektrickú energiu, môžu okrem iného slúžiť aj na napájanie alebo dobíjanie inteligentných telefónov. Japonská spoločnosť ROHM Semiconductor na nedávnom veľtrhu CEATEC napríklad predstavila malý vodíkový palivový článok, ktorý by vo veľmi blízkej budúcnosti mohol slúžiť práve na dobíjanie smartfónov. Na palivových článkoch pre tieto zariadenia pracuje aj americká spoločnosť Lilliputian Systems, ktorá úzko spolupracuje napríklad s Intelom.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá