Image
20.10.2016 0 Comments

Mars: Sonda zachytila signál z pristávacieho modulu, jeho osud je neznámy

Orbitálna sonda európsko-ruskej vesmírnej misie ExoMars zachytila signál z modulu, ktorý mal v stredu pristáť na povrchu planéty Mars. Zatiaľ však nie je jasné, či sa pristátie podarilo ani či je modul stále funkčný, informovala dnes Európska vesmírna agentúra (ESA).

Pristávací modul Schiaparelli EDM do určitého momentu fungoval bezchybne, vo fáze vysúvania padáka však došlo k problémom.

"Modul sa nesprával tak, ako sa očakávalo. Potrvá istý čas, kým sa zanalyzujú získané dáta," uviedol manažér planetárnych misií ESA Andrea Accomazzo, ktorého citovala agentúra DPA.

Generálny riaditeľ ESA Jan Wörner doplnil, že nie je jasné, či je zariadenie stále vcelku. Podľa neho existujú viaceré otvorené otázky, na ktoré treba hľadať odpovede.

Wörner podľa agentúry Reuters zdôraznil, že dáta zachytené materskou sondou ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) na obežnej dráhe Marsu ukazujú, že vysunutie padáka a tepelného štítu prebehlo úspešne. Stále sa však nevie, čo sa stalo v posledných sekundách pred plánovaným pristátím. Signál sa stratil približne 50 sekúnd pred ukončením manévru a z povrchu Marsu zatiaľ žiaden signál neprišiel.

Sonda Schiaparelli by mala testovať technológie pre budúcu európsku robotickú misiu na Mars. Je súčasťou väčšej medzinárodnej misie nazvanej ExoMars, ktorá pomôže pri pátraní po živote na tejto planéte.

Napriek neistému osudu pristávacieho modulu bol podľa šéfa ESA doterajší priebeh misie úspešný, keďže materská sonda sa dostala na obežnú dráhu Marsu ako bolo plánované.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá