SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Malé aj veľké smartfóny

Archív NXT
0

Po bohatej nádielke smartfónov s OS Android máme v teste tri modeli na platforme Windows Phone 8. Predstavíme lacné modely, vhodné pre používateľov, ktorí so smartfónmi iba začínajú. WP 8 je ako stavaný pre každého, kto chce inteligentný telefón a vyžaduje nadmieru prehľadné rozhranie. Pre pokročilých, ochotných akceptovať vyššiu cenu, sme vyskúšali „megatelefón" od Samsungu. Za pozornosť stojí aj nová Lumia od Nokie.


Smartfón Huawei Ascend D2: Pozreli sme aj na najvybavenejší telefón od firmy Huawei, ktorý je aktuálne na trhu.

XperiaL_detail.jpg

Detail telefónu Sony Xperia L

  1. Ovládanie hlasitosti
  2. Nový dizajn tlačidla na vypnutie displeja - už sme ho videli na štyroch modeloch a rozhodne tento krok chválime
  3. 8 Mpix fotoaparát s možnosťou nakrúcania videa vo formáte 720p
  4. Blesk fotoaparátu

Test telefonov - tab.jpg

Technické parametre a výsledky benchmarkov testovaných smartfónov

Huawei Ascend W1

Aj za cenu pod 200 eur sa dá získať dobrý telefón s operačným systémom Windows Phone 8. Navyše vďaka akumulátoru s kapacitou 1950 mAh aj so zvýšenou výdržou. Telefón sa dodáva v štyroch farebných variantoch. Telo je z plastu a pod zadným krytom je priestor na klasickú SIM kartu a kartu microSDHC do kapacity 32 GB. Operačná pamäť je len 512 MB, ale pre tento OS je to na bežné používanie postačujúce. Procesor je dvojjadrový s frekvenciou 1,2 GHz na jadro a má integrovaný čip Adreno 305. Ten je vhodný aj na hranie hier, takže aj na pohľad bežná výbava umožní používateľovi hranie všetkých aktuálnych titulov.

HuaweiAscendW1.jpg

Úzky dizajn integruje 4" displej s rozlíšením 480 × 800 bodov. Zadný fotoaparát má rozlíšenie 5 Mpix, predný len 0,3 Mpix. Spodná hrana je vyhradená konektoru microUSB, na hornej je tlačidlo na vypnutie displeja a audiokonektor. Telefón sa hodí do rúk používateľom s menšou dlaňou, pretože nie je veľmi široký. Menšia nevýhoda je však iba štandardná softvérová výbava. Tá je daná operačným systémom a nie sú tu žiadne aplikácie navyše. No zadarmo si môžete doinštalovať všetko potrebné. Z komunikačnej výbavy nechýba GPS, Bluetooth, aj keď len vo verzii 2.1, a Wi-Fi. Telefón patrí medzi základné modely, a ak chcete používať OS Windows Phone 8, ktorý má napojenie na cloudovú službu SkyDrive a úplný kancelársky balík na prehliadanie a tvorbu dokumentov, W1 môže byť dobrá voľba. Výbava síce neoslní, ale za neveľké peniaze získate plnohodnotný smartfón bez výraznejších obmedzení.

Hodnotenie

Cena, rozlíšenie displeja, výdrž akumulátora
Len výbava operačného systému


Cena: 190 EUR
Zapožičal: Huawei

Nokia Lumia 820

Nový smartfón zo série Lumií prináša skĺbenie operačného systému Windows Phone 8 s modernými funkciami a hardvérovou výbavou. Telefón má odnímateľný zadný kryt, pod ktorým je umiestnený akumulátor a sloty na karty microSIM a microSDXC. Mierne rozpaky v nás však vyvolalo hrkanie po zatrasení telefónom. Nejde o konštrukčný nedostatok, len uchytenie akumulátora je voľnejšie. Nie je to príjemné a nemalo by sa to stávať, vlastne po rokoch ide o prvý telefón, kde sme tento jav spozorovali. Konektor na nabíjanie je na spodnej hrane, všetky ovládacie prvky vrátane samostatného tlačidla na zapnutie fotoaparátu sú vpravo. Zadná strana má 8 Mpix fotoaparát a dvojicu LED bleskov. Špecialitou je displej ClearBlack s polarizačným filtrom a adaptívnym zvýšením intenzity farieb.

nokia-lumia-820-red-and-yellow.jpg

Výrobca použil dvojjadrový procesor s frekvenciou 1,5 GHz, ktorého rýchlosť sa prejaví najmä pri používaní fotoaparátu a nakrúcaní videa. Využiť môžete štandardné rozlíšenie so 720p alebo full HD pri 30 sn./min. Operačná pamäť má kapacitu 1 GB RAM a oceníte ju pri prepínaní medzi aplikáciami. Vcelku je však prepínanie prakticky rovnako rýchle ako pri starších Lumiách s OS Windows Phone 7 a jeho nadstavbami.

Podstatnú časť výbavy nesie práve operačný systém a nenájdete tu extra nadstavbu, akú používa napríklad HTC. To však nie je na prekážku, veľmi výhodná je integrovaná navigácia a doplnkové programy priamo od výrobcu telefónu. Tým sa jeho telefóny líšia od konkurencie a prakticky v homogénnom prostredí má šancu zaujať. Integrálnu súčasť tvorí program Creative Studio na úpravu obrázkov a za zmienku stojí aj program Mestské info Nokia. Podľa polohy rýchlo nájdete najbližšie reštaurácie, pamiatky, benzínové pumpy, obchody, hotely a ďalšie miesta. Nokia Mapy môžu fungovať aj v off-line režime a pred cestou si ich môžete stiahnuť do pamäte. Mapa pre Slovensko mala zhruba 115 MB.

Na spárovanie s príslušenstvom je tu podpora NFC, môžete takto odosielať aj obrázky z galérie do iného zariadenia s podporou prenosu multimediálnych súborov. Medzi čoraz častejšie sa objavujúce funkcie výrobca pridal zmenu citlivosti displeja. V zime budete môcť displej ovládať aj v rukaviciach, stačí prepnúť nastavenie jeho citlivosti na vysoké. Ostatné možnosti sú klasické a prinášajú zmenu farebnej témy. Tie boli v novom systéme rozšírené o viac farieb a prispôsobila sa veľkosť dlaždíc.

Hodnotenie

Slot na pamäťovú kartu, navigácia zadarmo, off-line mapy, full HD video
Chýba rozšírenie systémového prostredia


Cena:
399 EUR
Zapožičal: Nokia Slovensko


Nokia Lumia 920

High-end telefón Lumia 920 je určený pre používateľov, ktorí vyžadujú prvotriedne funkcie a materiály použité pri výrobe. Na našom trhu je zatiaľ k dispozícii tento model, je najvyšší z radu dostupných smartfónov Lumia. Telo telefónu je pevné a odolné proti škrabancom a farebné vyhotovenia sú živé aj konzervatívne. Dovedna je na výber päť farieb vrátane klasickej bielej. Všetky sú v lesklom vyhotovení. Ovládanie zostalo ako pri iných modeloch na pravej hrane, zmenou je presunutie konektora microUSB na spodnú hranu, pričom audiokonektor zostal na hornej.

nokia-lumia-920-color-range-2.jpg

Špecialitou je 4,5-palcový displej s rozlíšením 1280 × 768 bodov, nabitý technológiami, ktoré majú len prémiové modely. PureMotion HD+ zabezpečuje ostrosť obrazu a rýchle reakcie displeja pri zobrazovaní multimediálneho obsahu. Navyše výrobca zvýšil jeho citlivosť, vďaka čomu sa dá ovládať nielen v rukaviciach, ale aj cez rukáv košele. Skrátka, ide o výbornú voľbu v multirežimovom ovládaní, ktorá nástupom kapacitných displejov zmizla. Citlivosť na nevodivé materiály môžete aj vypnúť. Displej je dobre čitateľný aj na priamom slnku vďaka polarizačnému filtru a úprave ClearBlack, ktorú poznáme z minulosti aj z iných smartfónov tejto značky.

Typ displeja je IP, a tak budete vidieť rozdiel hlavne vo zvýšených pozorovacích uhloch. Akumulátor nie je vymeniteľný, čo však v praxi nepredstavuje problém. Nabíjať ho môžete aj indukčnou nabíjačkou. Tá však v základnom balení nie je, dodáva sa štandardná. Zariadenie je vcelku rýchle, čo je dané aj použitím dvojjadrového CPU Snapdragon S4 s frekvenciou 1,5 GHz a 1 GB operačnej pamäte. Úložný priestor je 32 GB a mnohým nebude chýbať slot na kartu microSD. Ďalšia veľká výhoda je fotoaparát podporujúci technológiu PureView, ktorú sme videli v rovnomennom smartfóne postavenom na Symbiane. S takýmto fotoaparátom pokojne môžete ísť do prírody alebo na oslavy a vyhotovíte ním veľmi dobré fotografie. Páčila sa nám najmä ostrosť a pri videu optická stabilizácia obrazu.

Poriadne zvýšená kvalita bola citeľná najmä pri snímaní obrazu v pohybe. Žiadne rozmazané prechody sa neobjavili ani pri rýchlejšom nakrúcaní okolia. Štandardná výbava OS Windows Phone 8 je doplnená o mapy od Nokie s možnosťou ich stiahnutia do pamäte. Aj bez pripojenia na internet využijete navigáciu a hľadanie bodov POI. Telefón spočiatku vyzeral ako ďalšia Lumia, v tomto prípade trochu urastenejšia, má však zodpovedajúce vlastnosti, aby sa odlíšil od svojich konkurentov v oblasti špičkových modelov na trhu.

Hodnotenie

Kvalitné vyhotovenie, špičkový displej, kvalita fotografií a videa, rýchlosť systému, off-line mapy
Vyššia hmotnosť


Cena: 499 EUR
Zapožičal: Nokia Slovensko

Samsung Galaxy Mega 6.3

Hybrid telefónu a tabletu? Majitelia „obrovských" smartfónov, ako je Galaxy Note II, prijmú novinku o obdivom, pre niektorých je to až priveľký telefón. Každopádne Samsung Galaxy Mega má naozaj megaveľký displej s uhlopriečkou až 6,3 palca. Hmotnosť je 199 gramov, hrúbka v najhrubšom mieste iba 8 mm a ponúka HD rozlíšenie (1280 × 720 pixelov) na krásnom displeji PLS. Mega si prináša aj niekoľko zaujímavých funkcií z vlajkovej lode, modelu Galaxy S4.

193321_GT-I9200_Dynamic_OriginW.jpg

Mega je naozaj velikánsky telefón, dosť ťažko ho uchopíte do jednej ruky pri zdvihnutí zo stola, stále sa však dá udržať v jednej ruke. Pochrómované hrany a dizajn zadnej časti trochu pripomínajú karbónové vlákna - to všetko pôsobí veľmi elegantne. Zadný kryt je odnímateľný, ide o tenučký plast, pod ktorým sa ukrýva veľká 3200 mAh batéria (12,16 Wh), ktorá však musí udržať pri živote velikánsky displej. Pri používaní, na ktoré sme bežne zvyknutí, sme museli telefón nabíjať každý večer a nabíjačka v aute bola tiež dobrá pomôcka.

Samsung Galaxy Mega beží na operačnom systéme Android 4.2.2 a má procesor Snapdragon 400, čo je dvojjadrový procesor s každým jadrom taktovaným na 1,7 GHz. Procesor má k dispozícii 1,5 GB pamäte RAM a používateľ 8 GB vnútornej pamäte. Pri prvom spustení telefónu však máte v skutočnosti dostupných iba 4,8 GB, takže oceníte možnosť zväčšenia pamäte cez pamäťové karty microSD o ďalších max. 64 GB. Boli sme milo prekvapení svižnosťou telefónu a rýchlosťami reakcií aj napriek niekoľkým spusteným aplikáciám v pozadí. Z tohto pohľadu naozaj nie je čo vyčítať.

Funkcie Multi Window a Split View dokážu rozdeliť veľký displej na dve funkčné časti, takže v multitaskingu môžete pracovať s dvoma otvorenými oknami súčasne. Funguje to však iba na obmedzenom množstve aplikácií (je ich zatiaľ 16), ako napr. Kontakty, Kalendár, YouTube, Polaris Office, GMail či Facebook. Model Mega si požičal od svojho súrodenca aj niekoľko veľmi užitočných funkcií, ktorými by mal ohúriť trh. Je tu napríklad S Prekladač, schopný preložiť z rôznych jazykov písaný text do hovorenej reči. Nechýba Screen Mirroring (zdieľanie celej obrazovky na externom zobrazovacom zariadení) či Inteligentná obrazovka, ktorá nechá spustený displej po celý čas, kým sa naň pozeráte.

Jedna z funkcií, ktorá bude určite obľúbená rovnako pri Galaxy S4 ako aj pri modeli Mega, je fotopríbeh. Umožní vybrať snímky fotoaparátu či z galérie a vytvoriť z nich virtuálnu fotoknihu s rôznymi efektmi. Samsung použil pri modeli Mega 8 Mpix snímač fotoaparátu (predný fotoaparát má rozlíšenie 1,9 Mpix). Zvládne vytvárať sériové snímky, zábery HDR, elegantné panoramatické fotografie či ozvučené snímky, čo je ďalšia funkcia, ktorú prebral od súrodenca. Z pohľadu konektivity bude používateľ spokojný. HSDPA ponúka rýchlosť pri sťahovaní dát do 21 Mbit/s, HSUPA zas pri odosielaní dát do 5,76 Mbit/s. Nechýba Wi-Fi či Bluetooth. Samozrejmosti sú GPS s asistovaným štartom, GLONASS či niekoľko senzorov - akcelerometer, gyroskop, proximity senzor či senzor okolitého jasu.

Ak ste sa zaľúbili do tabletov, ale neznášate, že musíte „trepať" so sebou dve nabíjačky (na tablet aj na telefón), bude Samsung Galaxy Mega 6.3 zaujímavá ponuka, ako pracovať s hybridom tabletu a telefónu. Ak ste so smartfónom s takou veľkou obrazovkou ešte nepracovali, treba to jednoducho vyskúšať - vo väčšine prípadov totiž platí, že ak si raz vyskúšate komfort veľkého displeja, k menšiemu sa už nebudete chcieť vrátiť.

Odhadovaná cena: 699 EUR
Zapožičal: Samsung

Sony Xperia L

Model Xperia L, zástupca strednej triedy, prináša slušnú hardvérovú výbavu a niektoré vlastnosti si berie aj od svojich predchodcov. Napríklad prehnutý tvar zadnej časti nie je až taký nevídaný jav a spodná časť má jednu viacfarebnú LED diódu. Hrany sú zrezané a výrobca už podľa vzoru iných modelov zo svojho portfólia zmenil tvar tlačidla na vypnutie displeja na okrúhly.

11_Xperia_L_Range.jpg

Všetky tlačidlá sú softvérové a na spodnej strane je samostatný panel s tlačidlami na prístup na hlavnú obrazovku, na krok späť, prepínanie aplikácií a podľa potreby sa zobrazuje kontextové tlačidlo na zobrazenie hlavného menu. Zvýšeným rozlíšením displeja z klasických 800 na 854 bodov získate dostatok priestoru, navyše virtuálne tlačidlá sa nezobrazujú napríklad pri prehliadaní videa, a tak máte skutočne veľkú plochu displeja. Hlásenie udalostí cez LED na spodnej strane sa nám viac páčilo pri modeli SP, no aj tu je použiteľné a farby sa menia aj podľa farebnosti fotografie alebo obrázka prehrávaného albumu. Z technickej stránky má telefón slušnú výbavu a nechýba Bluetooth vo verzii 4.0 ani modul Wi-Fi podporujúci štandardy A/B/G/N. Kapacita operačnej pamäte 1 GB je tak akurát na rozumné používanie a prepínanie medzi aplikáciami. V porovnaní s rýchlejšími modelmi mierne cítiť dvojjadrový procesor s frekvenciou 1 GHz. Fotoaparát na zadnej strane má rozlíšenie 8 Mpix a podporuje nakrúcanie videa do rozlíšenia 720p. Čip Exmor RS je zameraný na dosiahnutie čo najlepšej kvality, aj keď podmienky nie sú ideálne, napríklad v šere alebo pri umelom osvetlení. Špeciálny režim HDR vytvorí zo série fotiek obrázok s dynamickým kontrastom tak, aby tmavé plochy neboli veľmi tmavé a prepálené oblasti nemali taký vysoký jas. Procesor síce nie je najsilnejší, no aj tak je použitie fotoaparátu svižné. Xperia L už patrí medzi telefóny, ktoré majú zavedený systém One-Touch, a tak môžete priamo z telefónu prehrávať video alebo prenášať obrázky do TV prijímača cez NFC. Takzvané zrkadlenie je dostupné v menu nastavení, ale praktické použitie je veľmi jednoduché. Na požiadanie ho zapnete z dodávaných aplikácií Obrázky alebo Video. Výrobca rozšíril hlavnú lištu týchto programov o funkciu zdieľania.

Hodnotenie

Pomer cena/výbava, signalizácia LED, nadstavba OS, celkové používanie
Nižšia frekvencia CPU


Cena: 299 EUR
Zapožičal: Sony

Vlajkové lode Nokia Lumia 9xx

Doteraz na trhu Lumií kraľoval model s označením 900, no adeptom na náhradu vlajkovej lodi je 920-ka, hoci už očakávame aj model 925. Dostupnosť u nás sa oproti iným krajinám mierne oneskorí. Príchod očakávame v 4. kvartáli tohto roka.

Lumia900.jpg

Novší model Lumia 920 má o 0,2 palca väčšiu uhlopriečku displeja, teda 4,5". Zvýšilo sa aj rozlíšenie z pôvodného 480 × 800 bodov na 768 × 1280 bodov. Reálne výsledky uvidíte až pri použití webového prehliadača alebo hier, ktoré využijú zvýšený počet pixelov. Škoda, že operačný systém umiestni rovnaký počet dlaždíc na hlavnú plochu, aj keď má fyzicky viac priestoru. Displej dostal zlepšenia v podobe polarizačného filtra, technológie PureMotion HD+ a aplikovania ochranného skla Corning Gorilla Glass 2.

Možno povedať, že displej je hlavný ťahák tohto telefónu a do rúk dostanete špičku na trhu. Fotoaparát má rozlíšenie zvýšené o 0,7 Mpix na hodnotu 8,7 Mpix. Kapacita operačnej pamäte je zdvojnásobená, zrýchlil sa aj CPU. Namiesto pôvodného modelu Qualcomm Snapdragon S2 (Scorpion) s frekvenciou 1,4 GHz je v novom telefóne dvojjadrový CPU Snapdragon S4 s frekvenciou 1,5 GHz na jadro. Integrovaný čip GPU je Adreno 225, teda procesorová jednotka vhodná aj na hranie hier. Jedna z nevýhod je hmotnosť, pretože nový model pribral 25 gramov k pôvodným 160.

V praxi cítiť najmä zvýšené rozlíšenia a kvality fotografií. Hoci má aj rýchlejší procesor a väčšiu kapacitu RAM, nebadať to pri bežnom používaní operačného systému. Ak sa obzeráte po 920-tke, získate svižnejší telefón na prehliadanie webu, čítanie elektronického obsahu a väčšiu kapacitu vnútornej pamäte. Tá sa na rozdiel od menej vybaveného modelu Lumia 820 v tomto teste nedá rozšíriť pamäťovou kartou.

Verdikt PC REVUE

Huawei Ascend W1 je lacný telefón, ktorý odporúčame začiatočníkom. Za dobrú cenu získajú svižný telefón s OS WP 8. Nokia Lumia 820 a Nokia Lumia 920 sú podobné telefóny. Zatiaľ čo prvý je o 100 eur lacnejší a umožňuje rozšírenie vnútornej pamäte, drahšia Lumia poskytne vyššie rozlíšenie, špičkový displej alebo napríklad bezdrôtové nabíjanie. Najdrahší telefón (pomaly už tablet) v teste je Samsung Galaxy Mega 6.3. Ponúka maximálny výkon a vynikajúce rozhranie TouchWiz obsahujúce niektoré funkcie z aktuálnej vlajkovej lode Samsung Galaxy S4. Sony Xperia L je telefón strednej triedy s dobre zvoleným pomerom výbavy a ceny. Aj toto je model, ktorý odporúčame širokému spektru používateľov.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať