SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Mageia / Svet Linuxu

Archív NXT
0

Medzi najzaujímavejšie distribúcie Linuxu by sa určite mohla zaradiť Mageia. Projekt, ktorý je už od úplného začiatku akceptovaný ako nástupca Mandrivy, sa za relatívne krátky čas stal jednou z najznámejších distribúcií Linuxu. Mandriva sa 17. 9. 2010 dostala do histórie, no už 18. 9. sa zrodil nový projekt. Nielenže značná časť používateľov Mandriva Linuxu prešla na Mageiu, ale obľubu si získava aj u používateľov iných distribúcií, napríklad od Ubuntu.

Na serveri Distrowatch sa Mageia dostala na druhú priečku hneď za Linux Mint. Dôvodov je viac, napríklad zvedavosť návštevníkov, aký nový projekt sa to dostal až tak vysoko, no v neposlednom rade aj kvalitné vyhotovenie. Mageia dokáže fungovať na staručkých počítačoch, kde Windows XP stráca dych, ale aj na výkonných stolových počítačoch či ultrabookoch. Navyše je tento systém bez akýchkoľvek reklám, dohôd s rôznymi internetovými gigantmi či množstva viac alebo menej potrebných programov.


Pracovné prostredie KDE4 sa dá (nielen) v distribúcii Mageia bohato upravovať - na obrázku klasický panel vymenený za Cairo-dock

Zaujímavá je rýchlosť systému. Programy sa spúšťajú hneď aj na menej výkonnom hardvéri (testovaný starodávny Intel Celeron 1,50 GHz či stále dobré Core 2 Duo), ak sa zvolí vhodné prostredie. Viac problémov však spôsobí inštalácia a aktualizácia programov. Systém zavedený Mandrivou je šikovný, ale v porovnaní napríklad s Ubuntu pôsobí horším dojmom. Miestami malá prehľadnosť, dlhodobo nízka rýchlosť, v prípade problémov sa človek jednoducho viac potrápi. Všetky bežne používané neslobodné programy (napríklad Google Chrome, Opera, Dropbox či Flash Player) sa dajú nainštalovať bez námahy. Neporiadok vytvára fakt, že sa niekedy nedá pripojiť inštalačné médium ako zdroj softvéru, prípadne nenastavenie zdrojov priamo po inštalácii systému. Výber programov je efektne triedený po skupinkách a na výber je dosť programov na bežné použitie. Ak sa chcú vyhľadať balíčky so slovenským prekladom, zadanie slova Slovak nepomôže. Situáciu zachraňuje vyhľadanie „-sk". Pri výbere viac programov sa ukazuje len progressbar aktuálne sťahovaného/inštalovaného balíka, nie celkový pohľad. Nemožno tak presne určiť, ako dlho bude ešte inštalácia trvať. Len pre zaujímavosť, všetky balíky zaradom sa sťahovali z mirroru v Českej republike. Nie je to veľké prekvapenie, práve v Česku má Mandriva silné postavenie a Mageia si ho rýchlo získava. V praxi to znamená aj čoraz viac dokumentácie nielen v anglickom, ale aj v českom jazyku.

Mandrake, Mandriva a teraz Mageia sú systémy, ktoré majú veľa spoločného. Jedna z vecí je napríklad predvolené prostredie KDE, ktoré je upravené tak, aby pôsobilo ľahko pochopiteľným dojmom pre menej skúsených používateľov. Veľmi jednoduché meno, vlastný ovládací panel, ktorý už niekedy v roku 2000 mal nastavenia chýbajúce v Ubuntu doteraz, či grafický bootloader (Grub).

Inštalátor systému funguje trochu nezvyčajne. Napriek viacerým možnostiam je vždy najvhodnejšie vlastné rozdelenie pevného disku, kde už sprievodca vedie. Expertný pohľad je pre bežného človeka až priveľmi expertný a ľahko sa dá v ňom zamotať a urobiť niečo, čo by mohlo neskôr mrzieť. Pri inštalácii spolu s Windows sa odporúča inštalovať Mageiu ako druhý systém, pričom sa najčastejšie používa formát Ext4.

Esteticky je systém v poriadku. Jednoliate prostredie je sfarbené domodra a nedráždi bujarými farbami. Na dualarch CD je jediné pozadie v množstve rôznych rozmerov, no s GNOME či KDE ich prichádza dosť, stačí si vybrať. V repozitároch Mageia sú grafické úpravy pre množstvo prostredí, okrem tých najčastejších aj na XFCE, E17 či WindowMaker. Samozrejmé je grafické spúšťanie či Grub.

MCC, teda Mandrake, neskôr Mandriva a teraz Mageia control center, je možno najlepšie ovládacie centrum v linuxových distribúciách vôbec. Zvláda jednotlivú i hromadnú inštaláciu balíkov, nastavenie a správu hardvéru (a grafických efektov), rôzne internetové nástroje (centrum sietí je mimoriadne zjednodušené v porovnaní napr. s Windows 7), systémové nastavenia, zdieľanie či bezpečnosť a spúšťanie systému. Tu sa dá jednoducho a v grafike upravovať zavádzač Grub, možno teda vybrať iný systém ako predvolene spúšťaný (aj iná distribúcia Linuxu či Windows) a zvláda to aj viac rôznych systémov naraz. Možno tak v grafike nastavovať, kedy sa spustí Mageia, Ubuntu, Windows 7 či staručké Windows XP, (takmer) bez ohľadu na poradie ich inštalovania.

mageia-lxde-mcc.png

Pohľad na veľmi jednoduché prostredie LXDE, vhodné aj na málo výkonné počítače - cez ovládací panel MCC možno detailne nastaviť systém a inštalovať programy

Mageia je dobrý systém. Napriek úvodnému trochu zvláštnemu správaniu sa s balíčkami funguje všetko správne, navyše v slovenskom jazyku. Slovenčina nie je kompletná, neraz narazíte na angličtinu. Dobre sú preložené najčastejšie používané programy, s menej častými je to horšie. Český preklad je o niečo rozsiahlejší ako slovenský. Mageiu odporúčame hlavne tým používateľom, ktorí skúšali Ubuntu a stále im niečo prekážalo, prípadne tým, ktorí sú odchovaní na systémoch ako Mandrake alebo Mandriva. Pre používateľov Windows je tento systém vhodný hlavne vďaka dobrému ovládaciemu panelu a zvyšujúcemu sa množstvu návodov a balíkov RPM v repozitároch.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať