Image
22.7.2014 0 Comments

Letný tábor elektronikov

Tábor, ktorý stavia na dlhoročnej tradícii a overenom programe dostáva nový obsah. Budú pri tom aj vaši známi vo veku 12-18 rokov?

Letné sústredenie talentovanej mládeže v elektronike má korene ešte v hlbokom socializme, keď sa k zaujímavej technike dalo dostať najmä cez spoluprácu s armádou. Tento letný tábor bol jedným z prvých miest na Slovensku, kde sa mládež mala možnosť zoznámiť s mikropočítačmi Sort a Sinclair, neskôr prenikať do tajov strojového kódu mikroprocesorov Intel, zvládať základy návrhu elektrotechnických výrobkov, naučiť sa ich konštruovať a porozumieť ich princípom, ba i jedno z prvých miest, kde sa deti v 90-tych rokoch zoznamovali s nultou verziou robotických stavebníc LEGO. 

lstme_1obrazok_1.jpg

Generácia za generáciou účastníkov, inštruktorov a vedúcich LSTME z celého Slovenska trávi dva letné týždne na chate zasadenej do čistej prírody, dočasne vybavenej meracou i výpočtovou technikou, robotickým laboratóriom, štúdiom na nahrávanie a spracovanie videa a zvuku a konštruktérskou dieľňou. 

lstme_2obrazok_2.jpg

Pre úspech akcie sú kľúčové dve veci: 1. sústavná prítomnosť skúsených mladých odborníkov: doktorandov, čerstvých absolventov, študentov s nadštandardným záujmom o oblasť svojho štúdia, i profesionálov a 2. častá interakcia s nimi pri riešení projektov. Pre mladého poznatkov a skúseností žiadostivého elektronika znamená dvojtýždňový pobyt v tábore často väčší posun vpred ako rok práce v záujmovom technickom krúžku. Inšpiratívne a kreatívne prostredie plné impulzov umocnené zábavnými a športovými aktivitami vytvára prostredie pre kladenie míľnikov v príprave mladých talentov, budúcich odborníkov. 

lstme_3obrazok_3.jpg

Napríklad, roboty jedného bývalého účastníka a súčasného inštruktora tábora v čase písania článku hrajú robotický futbal na majstrovstvách sveta v Brazílii. Otvorený koncept tábora je však zároveň dobrou príležitosťou pre začiatočníkov dozvedieť sa viac o elektronike, programovaní, robotike a spracovaní obrazu a zvuku. V prvej polovici tábora účastníci prejdú základmi všetkých odborností, v druhej polovici sa zamerajú na jeden projekt v oblasti, ktorá ich baví alebo zaujme najviac.

lstme_4obrazok_4.jpg

V tomto ročníku technickej súťaže pre mládež ZENIT, ktorú pripravovali aj absolventi FEI STU - jeden je zamestnancom CERN-u, druhý dnes pracuje v uspešnej súkromnej softvérovej spoločnosti na Slovensku - riešili súťažiaci úlohy na populárnej robotickej platforme Arduino. Jednočipové mikropočítače a programovanie v jazyku C budú tvoriť aj jadro odborného programu tohtoročného tábora. Každý účastník sa na tábore naučí dosť na to, aby mohol vo vývoji vlastných výrobkov podľa svojho záujmu pokračovať aj doma.

Ak viete o niekom vo vašom okolí, koho by tábor posledné dva týždne prázdnin na chate Kubrica nad Trenčínom mohol zaujať, dajte mu vedieť, niekoľko miest je stále voľných a prihlásiť sa možno na webstránke tábora: Vítané sú aj dievčatá!


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Mars: Sonda zachytila signál z pristávacieho modulu, jeho osud je neznámy

20.10.2016 15:21

Orbitálna sonda európsko-ruskej vesmírnej misie ExoMars zachytila signál z modulu, ktorý mal v stredu pristáť na povrchu planéty Mars. Zatiaľ však nie je jasné, či sa pristátie podarilo ani či je modu ...

Tlačové správy

V Bratislave nainštalovali prvý EcoTank unikátne riešenie dopĺňania kvapaliny do ostrekovačov

20.10.2016 14:30

Bratislava si pripísala ďalšie prvenstvo. Na Elektrárenskej ulici nainštalovali prvé unikátne zariadenie na dopĺňanie vody do ostrekovačov – EcoTank. Motoristi si v rámci testovacej prevádzky môžu vys ...

Tlačové správy

ADATA predstavuje power banky s displejom P20000D a P12500D

20.10.2016 14:15

Presné informácie o nabíjaní, dva konektory a dokonalá ochrana pre zásobu energie na cestách ADATA Technology, popredný výrobca výkonných modulov DRAM, NAND flash produktov a mobilného príslušenstva, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá