Image
22.7.2014 0 Comments

Letný tábor elektronikov

Tábor, ktorý stavia na dlhoročnej tradícii a overenom programe dostáva nový obsah. Budú pri tom aj vaši známi vo veku 12-18 rokov?

Letné sústredenie talentovanej mládeže v elektronike má korene ešte v hlbokom socializme, keď sa k zaujímavej technike dalo dostať najmä cez spoluprácu s armádou. Tento letný tábor bol jedným z prvých miest na Slovensku, kde sa mládež mala možnosť zoznámiť s mikropočítačmi Sort a Sinclair, neskôr prenikať do tajov strojového kódu mikroprocesorov Intel, zvládať základy návrhu elektrotechnických výrobkov, naučiť sa ich konštruovať a porozumieť ich princípom, ba i jedno z prvých miest, kde sa deti v 90-tych rokoch zoznamovali s nultou verziou robotických stavebníc LEGO. 

lstme_1obrazok_1.jpg

Generácia za generáciou účastníkov, inštruktorov a vedúcich LSTME z celého Slovenska trávi dva letné týždne na chate zasadenej do čistej prírody, dočasne vybavenej meracou i výpočtovou technikou, robotickým laboratóriom, štúdiom na nahrávanie a spracovanie videa a zvuku a konštruktérskou dieľňou. 

lstme_2obrazok_2.jpg

Pre úspech akcie sú kľúčové dve veci: 1. sústavná prítomnosť skúsených mladých odborníkov: doktorandov, čerstvých absolventov, študentov s nadštandardným záujmom o oblasť svojho štúdia, i profesionálov a 2. častá interakcia s nimi pri riešení projektov. Pre mladého poznatkov a skúseností žiadostivého elektronika znamená dvojtýždňový pobyt v tábore často väčší posun vpred ako rok práce v záujmovom technickom krúžku. Inšpiratívne a kreatívne prostredie plné impulzov umocnené zábavnými a športovými aktivitami vytvára prostredie pre kladenie míľnikov v príprave mladých talentov, budúcich odborníkov. 

lstme_3obrazok_3.jpg

Napríklad, roboty jedného bývalého účastníka a súčasného inštruktora tábora v čase písania článku hrajú robotický futbal na majstrovstvách sveta v Brazílii. Otvorený koncept tábora je však zároveň dobrou príležitosťou pre začiatočníkov dozvedieť sa viac o elektronike, programovaní, robotike a spracovaní obrazu a zvuku. V prvej polovici tábora účastníci prejdú základmi všetkých odborností, v druhej polovici sa zamerajú na jeden projekt v oblasti, ktorá ich baví alebo zaujme najviac.

lstme_4obrazok_4.jpg

V tomto ročníku technickej súťaže pre mládež ZENIT, ktorú pripravovali aj absolventi FEI STU - jeden je zamestnancom CERN-u, druhý dnes pracuje v uspešnej súkromnej softvérovej spoločnosti na Slovensku - riešili súťažiaci úlohy na populárnej robotickej platforme Arduino. Jednočipové mikropočítače a programovanie v jazyku C budú tvoriť aj jadro odborného programu tohtoročného tábora. Každý účastník sa na tábore naučí dosť na to, aby mohol vo vývoji vlastných výrobkov podľa svojho záujmu pokračovať aj doma.

Ak viete o niekom vo vašom okolí, koho by tábor posledné dva týždne prázdnin na chate Kubrica nad Trenčínom mohol zaujať, dajte mu vedieť, niekoľko miest je stále voľných a prihlásiť sa možno na webstránke tábora: Vítané sú aj dievčatá!


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 16:19

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od j ...

Tlačové správy

VEDA: Vedci chcú zlepšiť postavenie spoločenských a humanitných vied

16.01.2017 16:17

Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na d ...

Tlačové správy

Digitálna mobilná komunikácia na Slovensku oslavuje 20 rokov

16.01.2017 10:25

Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitál ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá