Image
22.7.2014 0 Comments

Letný tábor elektronikov

Tábor, ktorý stavia na dlhoročnej tradícii a overenom programe dostáva nový obsah. Budú pri tom aj vaši známi vo veku 12-18 rokov?

Letné sústredenie talentovanej mládeže v elektronike má korene ešte v hlbokom socializme, keď sa k zaujímavej technike dalo dostať najmä cez spoluprácu s armádou. Tento letný tábor bol jedným z prvých miest na Slovensku, kde sa mládež mala možnosť zoznámiť s mikropočítačmi Sort a Sinclair, neskôr prenikať do tajov strojového kódu mikroprocesorov Intel, zvládať základy návrhu elektrotechnických výrobkov, naučiť sa ich konštruovať a porozumieť ich princípom, ba i jedno z prvých miest, kde sa deti v 90-tych rokoch zoznamovali s nultou verziou robotických stavebníc LEGO. 

lstme_1obrazok_1.jpg

Generácia za generáciou účastníkov, inštruktorov a vedúcich LSTME z celého Slovenska trávi dva letné týždne na chate zasadenej do čistej prírody, dočasne vybavenej meracou i výpočtovou technikou, robotickým laboratóriom, štúdiom na nahrávanie a spracovanie videa a zvuku a konštruktérskou dieľňou. 

lstme_2obrazok_2.jpg

Pre úspech akcie sú kľúčové dve veci: 1. sústavná prítomnosť skúsených mladých odborníkov: doktorandov, čerstvých absolventov, študentov s nadštandardným záujmom o oblasť svojho štúdia, i profesionálov a 2. častá interakcia s nimi pri riešení projektov. Pre mladého poznatkov a skúseností žiadostivého elektronika znamená dvojtýždňový pobyt v tábore často väčší posun vpred ako rok práce v záujmovom technickom krúžku. Inšpiratívne a kreatívne prostredie plné impulzov umocnené zábavnými a športovými aktivitami vytvára prostredie pre kladenie míľnikov v príprave mladých talentov, budúcich odborníkov. 

lstme_3obrazok_3.jpg

Napríklad, roboty jedného bývalého účastníka a súčasného inštruktora tábora v čase písania článku hrajú robotický futbal na majstrovstvách sveta v Brazílii. Otvorený koncept tábora je však zároveň dobrou príležitosťou pre začiatočníkov dozvedieť sa viac o elektronike, programovaní, robotike a spracovaní obrazu a zvuku. V prvej polovici tábora účastníci prejdú základmi všetkých odborností, v druhej polovici sa zamerajú na jeden projekt v oblasti, ktorá ich baví alebo zaujme najviac.

lstme_4obrazok_4.jpg

V tomto ročníku technickej súťaže pre mládež ZENIT, ktorú pripravovali aj absolventi FEI STU - jeden je zamestnancom CERN-u, druhý dnes pracuje v uspešnej súkromnej softvérovej spoločnosti na Slovensku - riešili súťažiaci úlohy na populárnej robotickej platforme Arduino. Jednočipové mikropočítače a programovanie v jazyku C budú tvoriť aj jadro odborného programu tohtoročného tábora. Každý účastník sa na tábore naučí dosť na to, aby mohol vo vývoji vlastných výrobkov podľa svojho záujmu pokračovať aj doma.

Ak viete o niekom vo vašom okolí, koho by tábor posledné dva týždne prázdnin na chate Kubrica nad Trenčínom mohol zaujať, dajte mu vedieť, niekoľko miest je stále voľných a prihlásiť sa možno na webstránke tábora: Vítané sú aj dievčatá!


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Ako by mohli byť Slováci bohatší? Alternatívou sú Indexové fondy

08.12.2016 13:00

Skupina Across Private Investments (Across) si 9. januára 2017 pripomenie 15. výročie pôsobenia na slovenskom finančnom trhu. Špecializujeme sa na privátne investície. Pracovný tím tvoria skúsení inve ...

Tlačové správy

Nový monitor Philips s PowerSensorem nabízí ekologický výkon

08.12.2016 12:00

Společnost MMD představuje nový 24palcový LCD monitor, který zohledňuje zdraví uživatelů i naší planety. Přichází ve dvou variantách jako 240B7QPJEB a 240B7QPTEB a nabízí ekologické a uživatelsky přív ...

Tlačové správy

Nové domény si za lacnejšie kúpite aj v roku 2017

08.12.2016 11:15

Správca národnej domény .sk, spoločnosť SK-NIC, a. s., predlžuje platnosť akcií na podporu rastu počtu slovenských domén, ktorých už dnes máme na Slovensku viac ako 350-tisíc. Firmy aj jednotlivci bud ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá