30.10.2012 0 Comments

Lacný farebný test odhalí HIV

Britskí vedci vyvinuli jednoduchý farebný test, ktorý dokáže odhaliť aj malé množstvo vírusov a niektoré druhy rakoviny.

Farba tekutiny sa zmení a ukáže pozitívny alebo negatívny výsledok testu. Návrhári z Imperial College v Londýne tvrdia, že zariadenie by mohlo viesť k rozšírenejším testov HIV a iných chorôb v častiach sveta, kde sú iné metódy nedostupné. 

Prototyp, ktorý chcú vedci ešte ďalej testovať, predstavili v časopise Nature Nanotechnology. Test sa dá konfigurovať na jedinečnú vlastnosť choroby, napríklad na bielkovinu nachádzajúcu sa na povrchu vírusu HIV. Ak je ukazovateľ choroby v skúmanej vzorke prítomný, zmení to priebeh chemickej reakcie. Výsledná farba je modrá alebo červená podľa prítomnosti ukazovateľa signalizujúceho chorobu. 

Výsledok sa tak dá podľa vedcov určiť voľným okom. „Táto metóda by sa mala použiť v prípadoch, kedy môže pomôcť prítomnosť určitej molekuly aj v minimálnych množstvách prispieť k určeniu diagnózy," povedala prof. Molly Stevensová. „Je to napríklad dôležité pri zisťovaní prítomnosti rakoviny v tele po odobraní nádoru. Môže to tiež pomôcť odhaliť pacientov nakazených vírusom HIV v ranom štádiu, kedy mieru choroby iné metódy ešte nedokážu odhaliť." 

Prvé testy zachytenia ukazovateľov vírusu HIV a rakoviny prostaty dopadli dobre. Pred klinickým použitím testu je ale potrebné oveľa širšie overenie jeho funkčnosti. Vedci očakávajú, že ich test bude 10-krát lacnejší než dnešné metódy. Tvrdia, že nájde využitie v krajinách, kde sú iné možnosti nedostupné.

Zdroj: eQuark


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá