Image
29.7.2016 1 Comments

Kyberšikanovanie môže viesť k depresiám, nočným morám či anorexii

Kyberšikanovanie môže na deťoch zanechať oveľa nebezpečnejšie následky, ako si mnohí rodičia myslia. Väčšina z nich môže vážne poškodiť zdravie mladých obetí či ich schopnosť socializovať sa. Poukázali na to aj výsledky prieskumu zameraného na deti a mládež Growing Up Online – Connected Kids.

Pod kyberšikanovaním rozumieme úmyselné zastrašovanie, prenasledovanie alebo akékoľvek zneužívanie páchané na deťoch a mladých tínedžeroch na internete. Je zaujímavé, že tejto dnes už pomerne rozšírenej hrozby sa obáva viac detí ako rodičov – v prieskume ju označilo za neškodnú až 21 % rodičov, pričom u detských respondentov to bolo len 13 %. Deti majú pred kyberšikanovaním skutočný rešpekt. Svedčí o tom aj fakt, že 16 % z nich má väčší strach z toho, aby sa nestali obeťami tohto druhu šikanovania v on-line priestore než v reálnom živote. Pritom asi polovica tínedžerov sa obáva rovnako šikanovania na internete, ako aj šikanovania v reálnom živote.  

Rodičia by v žiadnom prípade nemali podceňovať nebezpečenstvo kyberšikanovania. Napriek tomu, že podľa prieskumu len 4 % mladých respondentov potvrdili, že majú skúsenosť s on-line šikanovaním (v  porovnaní s 12 % tých, ktorí majú podobnú skúsenosť z reálneho života), až v 7 z 10 prípadov boli dôsledky tejto hrozby traumatizujúce.

Šikanovanie na internete môže zanechať značné emocionálne rany na psychike obete. Až v 37 % prípadoch šikanovaných detí si ich rodičia všimli nižšie sebavedomie, 30 % zaznamenalo problémy s výkonom v škole a v 28 % prípadoch sa prejavili depresie. K ďalším problémom sa pridali nespavosť (25 %), nočné mory (21 %), vyhýbanie sa kontaktu s rovesníkmi (26 %) či dokonca problémy s anorexiou (20 %). 

Znepokojujúce sú aj štatistiky, podľa ktorých sa až 20 % detí stalo svedkami kyberšikanovania, pričom 7 % z nich priznalo, že sa na nej aj priamo podieľalo. Najhoršie na tom je, že v mnohých prípadoch deti s rodičmi o svojich skúsenostiach s kyberšikanovaním nehovoria, dokonca sa ju pred nimi snažia cielene utajiť. To často znemožňuje akékoľvek snahy ochrániť ich pred touto hrozbou.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

1 Comments

  1. Všeobecné reakcia na: Kyberšikanovanie môže viesť k depresiám, nočným morám či anorexii
    30.7.2016 05:07
    Podobne sa to deje aj napríklad v zamestnaní. Volá sa to mobing. Aj o tomto by ste mohli napísať.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá