Image
29.7.2016 1 Comments

Kyberšikanovanie môže viesť k depresiám, nočným morám či anorexii

Kyberšikanovanie môže na deťoch zanechať oveľa nebezpečnejšie následky, ako si mnohí rodičia myslia. Väčšina z nich môže vážne poškodiť zdravie mladých obetí či ich schopnosť socializovať sa. Poukázali na to aj výsledky prieskumu zameraného na deti a mládež Growing Up Online – Connected Kids.

Pod kyberšikanovaním rozumieme úmyselné zastrašovanie, prenasledovanie alebo akékoľvek zneužívanie páchané na deťoch a mladých tínedžeroch na internete. Je zaujímavé, že tejto dnes už pomerne rozšírenej hrozby sa obáva viac detí ako rodičov – v prieskume ju označilo za neškodnú až 21 % rodičov, pričom u detských respondentov to bolo len 13 %. Deti majú pred kyberšikanovaním skutočný rešpekt. Svedčí o tom aj fakt, že 16 % z nich má väčší strach z toho, aby sa nestali obeťami tohto druhu šikanovania v on-line priestore než v reálnom živote. Pritom asi polovica tínedžerov sa obáva rovnako šikanovania na internete, ako aj šikanovania v reálnom živote.  

Rodičia by v žiadnom prípade nemali podceňovať nebezpečenstvo kyberšikanovania. Napriek tomu, že podľa prieskumu len 4 % mladých respondentov potvrdili, že majú skúsenosť s on-line šikanovaním (v  porovnaní s 12 % tých, ktorí majú podobnú skúsenosť z reálneho života), až v 7 z 10 prípadov boli dôsledky tejto hrozby traumatizujúce.

Šikanovanie na internete môže zanechať značné emocionálne rany na psychike obete. Až v 37 % prípadoch šikanovaných detí si ich rodičia všimli nižšie sebavedomie, 30 % zaznamenalo problémy s výkonom v škole a v 28 % prípadoch sa prejavili depresie. K ďalším problémom sa pridali nespavosť (25 %), nočné mory (21 %), vyhýbanie sa kontaktu s rovesníkmi (26 %) či dokonca problémy s anorexiou (20 %). 

Znepokojujúce sú aj štatistiky, podľa ktorých sa až 20 % detí stalo svedkami kyberšikanovania, pričom 7 % z nich priznalo, že sa na nej aj priamo podieľalo. Najhoršie na tom je, že v mnohých prípadoch deti s rodičmi o svojich skúsenostiach s kyberšikanovaním nehovoria, dokonca sa ju pred nimi snažia cielene utajiť. To často znemožňuje akékoľvek snahy ochrániť ich pred touto hrozbou.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

1 Comments

  1. Všeobecné reakcia na: Kyberšikanovanie môže viesť k depresiám, nočným morám či anorexii
    30.7.2016 05:07
    Podobne sa to deje aj napríklad v zamestnaní. Volá sa to mobing. Aj o tomto by ste mohli napísať.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá