Image
29.7.2016 1 Comments

Kyberšikanovanie môže viesť k depresiám, nočným morám či anorexii

Kyberšikanovanie môže na deťoch zanechať oveľa nebezpečnejšie následky, ako si mnohí rodičia myslia. Väčšina z nich môže vážne poškodiť zdravie mladých obetí či ich schopnosť socializovať sa. Poukázali na to aj výsledky prieskumu zameraného na deti a mládež Growing Up Online – Connected Kids.

Pod kyberšikanovaním rozumieme úmyselné zastrašovanie, prenasledovanie alebo akékoľvek zneužívanie páchané na deťoch a mladých tínedžeroch na internete. Je zaujímavé, že tejto dnes už pomerne rozšírenej hrozby sa obáva viac detí ako rodičov – v prieskume ju označilo za neškodnú až 21 % rodičov, pričom u detských respondentov to bolo len 13 %. Deti majú pred kyberšikanovaním skutočný rešpekt. Svedčí o tom aj fakt, že 16 % z nich má väčší strach z toho, aby sa nestali obeťami tohto druhu šikanovania v on-line priestore než v reálnom živote. Pritom asi polovica tínedžerov sa obáva rovnako šikanovania na internete, ako aj šikanovania v reálnom živote.  

Rodičia by v žiadnom prípade nemali podceňovať nebezpečenstvo kyberšikanovania. Napriek tomu, že podľa prieskumu len 4 % mladých respondentov potvrdili, že majú skúsenosť s on-line šikanovaním (v  porovnaní s 12 % tých, ktorí majú podobnú skúsenosť z reálneho života), až v 7 z 10 prípadov boli dôsledky tejto hrozby traumatizujúce.

Šikanovanie na internete môže zanechať značné emocionálne rany na psychike obete. Až v 37 % prípadoch šikanovaných detí si ich rodičia všimli nižšie sebavedomie, 30 % zaznamenalo problémy s výkonom v škole a v 28 % prípadoch sa prejavili depresie. K ďalším problémom sa pridali nespavosť (25 %), nočné mory (21 %), vyhýbanie sa kontaktu s rovesníkmi (26 %) či dokonca problémy s anorexiou (20 %). 

Znepokojujúce sú aj štatistiky, podľa ktorých sa až 20 % detí stalo svedkami kyberšikanovania, pričom 7 % z nich priznalo, že sa na nej aj priamo podieľalo. Najhoršie na tom je, že v mnohých prípadoch deti s rodičmi o svojich skúsenostiach s kyberšikanovaním nehovoria, dokonca sa ju pred nimi snažia cielene utajiť. To často znemožňuje akékoľvek snahy ochrániť ich pred touto hrozbou.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

1 Comments

  1. Všeobecné reakcia na: Kyberšikanovanie môže viesť k depresiám, nočným morám či anorexii
    30.7.2016 05:07
    Podobne sa to deje aj napríklad v zamestnaní. Volá sa to mobing. Aj o tomto by ste mohli napísať.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá