Image
2.6.2015 0 Comments

Kremíková fotonika sľubuje až miliónkrát rýchlejšie počítače

beamsplitter.jpg Inžinieri z University of Utah dosiahli významný pokrok pri vytváraní budúcej generácie počítačov a mobilných zariadení, ktoré budú miliónkrát rýchlejšie ako súčasné prístroje.

Vyvinuli totiž ultrakompaktný polarizačný delič lúčov, ktorý rozdelí svetelný tok do dvoch samostatných informačných kanálov. Jeho rozmery sú 2,4 × 2,4 mikrónu, čo je jedna päťdesiatina šírky ľudského vlasu. Staršia verzia mala veľkosť 100 × 100 mikrónov. Prístroj približuje výskumníkov k produkcii kremíkových fotonických čipov, ktoré namiesto elektrónov prenášajú informáciu pomocou svetla.

Kremíková fotonika by mohla výrazne zvýšiť výkon a rýchlosť superpočítačov, serverov v dátových centrách či špecializovaných počítačov v autonómnych autách či bezpilotných lietadlách. Neskôr by sa technológia mohla dostať aj do domácich počítačov a mobilných zariadení a zlepšiť ich výkon pri hraní hier či streamingu videa.

„Svetlo je najrýchlejšia vec, ktorú môžeme použiť na prenos informácií," povedal Rajesh Menon, vedúci výskumného tímu. „Ale informácia sa musí previesť na elektróny, keď príde do vášho notebooku. Naša vízia je teda taká, aby všetko fungovalo iba pomocou svetla."

Fotóny svetla prenášajú informáciu z internetu prostredníctvom sietí z optických vlákien. No len čo dátový tok dosiahne miesto určenia v domácnosti či kancelárii, musí sa konvertovať na elektróny, s ktorými dokážu narábať smerovače a počítače. Toto úzke hrdlo by sa mohlo odstrániť pomocou fotonických mikročipov. Tie by mali okrem rýchlosti aj ďalšiu výhodu, najmä pre smartfóny a tablety - generovali by menej tepla a mali by menšiu spotrebu, čím by sa predĺžila výdrž týchto zariadení na jedno nabitie.

Podľa Menona by sa polarizačný delič mohol uplatniť v experimentálnych počítačoch v priebehu troch rokov.

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá