Image
2.6.2015 0 Comments

Kremíková fotonika sľubuje až miliónkrát rýchlejšie počítače

beamsplitter.jpg Inžinieri z University of Utah dosiahli významný pokrok pri vytváraní budúcej generácie počítačov a mobilných zariadení, ktoré budú miliónkrát rýchlejšie ako súčasné prístroje.

Vyvinuli totiž ultrakompaktný polarizačný delič lúčov, ktorý rozdelí svetelný tok do dvoch samostatných informačných kanálov. Jeho rozmery sú 2,4 × 2,4 mikrónu, čo je jedna päťdesiatina šírky ľudského vlasu. Staršia verzia mala veľkosť 100 × 100 mikrónov. Prístroj približuje výskumníkov k produkcii kremíkových fotonických čipov, ktoré namiesto elektrónov prenášajú informáciu pomocou svetla.

Kremíková fotonika by mohla výrazne zvýšiť výkon a rýchlosť superpočítačov, serverov v dátových centrách či špecializovaných počítačov v autonómnych autách či bezpilotných lietadlách. Neskôr by sa technológia mohla dostať aj do domácich počítačov a mobilných zariadení a zlepšiť ich výkon pri hraní hier či streamingu videa.

„Svetlo je najrýchlejšia vec, ktorú môžeme použiť na prenos informácií," povedal Rajesh Menon, vedúci výskumného tímu. „Ale informácia sa musí previesť na elektróny, keď príde do vášho notebooku. Naša vízia je teda taká, aby všetko fungovalo iba pomocou svetla."

Fotóny svetla prenášajú informáciu z internetu prostredníctvom sietí z optických vlákien. No len čo dátový tok dosiahne miesto určenia v domácnosti či kancelárii, musí sa konvertovať na elektróny, s ktorými dokážu narábať smerovače a počítače. Toto úzke hrdlo by sa mohlo odstrániť pomocou fotonických mikročipov. Tie by mali okrem rýchlosti aj ďalšiu výhodu, najmä pre smartfóny a tablety - generovali by menej tepla a mali by menšiu spotrebu, čím by sa predĺžila výdrž týchto zariadení na jedno nabitie.

Podľa Menona by sa polarizačný delič mohol uplatniť v experimentálnych počítačoch v priebehu troch rokov.

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá