SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Koža vyrobená biotlačou sa podobá ľudskej ale hojí sa lepšie aj rýchlejšie

0

Vedcom z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine sa po prvýkrát podarilo skombinovať šesť základných typov kožných buniek so špecializovanými hydrogélmi a „vytlačiť“ hrubú, viacvrstvovú kožu, ktorá sa po transplantácii úspešne integrovala s okolitým tkanivom, aby sa rany hojili rýchlejšie a s menšími jazvami. 

Vytlačená koža, ktorá obsahuje keratinocyty, dermálne fibroblasty, adipocyty, melanocyty, bunky folikulárnej dermálnej papily a kožné mikrovaskulárne endotelové bunky, kopírovala skutočnú kožu s tromi vrstvami: tenkou ochrannou vonkajšou epidermou, strednou vláknitou a podpornou dermou a spodnou tukovou podkožou. Po transplantácii na rany myší sa na vytlačenej koži vytvorili krvné cievy, kožné vzory a vykazovali normálny vývoj tkaniva. Výsledkom bolo rýchlejšie uzatváranie rán, menšia kontrakcia kože a väčšia produkcia kolagénu, čo viedlo k menšiemu zjazveniu.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Výskumníci potvrdili úspešnú integráciu biotlačených buniek s regenerovanou kožou počas procesu hojenia. Následne použili väčší (5 × 5 cm) bioprintový štep bravčovej kože na pokrytie rany v celej hrúbke na modeli prasaťa. Podobne sa zlepšilo hojenie a produkcia kolagénu a znížila sa kontrakcia kože aj zjazvenie. Úspech tohto väčšieho štepu je veľkým prísľubom v humánnej terapii, kde je odber značného množstva kože z iných častí tela rizikový a obmedzený. Tím teraz dúfa, že sa jeho štúdia vyvinie do štúdie na ľuďoch. Výskum bol uverejnený v časopise Science Translational Medicine.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať