Image
12.6.2015 0 Comments

Koniec zrážkam vo vzduchu. Prvý spotrebiteľský dron, ktorý sa vie vyhnúť prekážkam

dji_guidance.jpg Bezpilotné lietadlá určené pre bežných spotrebiteľov sa v priebehu posledných piatich rokov výrazne zdokonalili. Palubné počítačové systémy im dovoľujú orientovať sa pomocou súradníc GPS, pričom umožňujú majiteľov sledovať a aj zaznamenávať úchvatné letecké zábery. Až doteraz však drony „nevideli" svoje okolie. Ak sa im do cesty dostal strom či stožiar, nedokázali zmeniť smer, aby sa im vyhli.

Teraz výrobca dronov DJI predstavil prvý navádzací systém Guidance, ktorý vďaka kombinácii ultrazvukových senzorov a stereokamier umožní dronom detegovať objekty až do vzdialenosti 20 metrov. Tie potom upravia svoju letovú dráhu a udržia si od prekážok predkonfigurovaný odstup.

Technológia umožňujúca zaznamenať prekážky a vyhnúť sa im je kľúčová na integrovanie bezpilotných lietadiel do každodenného života. Vďaka nej by sa dali uskutočniť ambiciózne projekty, ako je napr. Amazon Prime Air. Drony by tak mohli doručovať balíčky, zachytávať dokumentárne zábery či napríklad rozdávať parkovacie lístky.


Systém Guidance pracuje s novou kvadrokoptérou DJI Matrice 100, určenou špeciálne pre vývojárov, ktorí na nej môžu testovať nové senzory, procesory a ďalšie technológie. Kvadrokoptéra vydrží vo vzduchu 20 minút s užitočným zaťažením okolo 1 kg, prípadne aj dlhšie, ak sa použije ďalšia batéria.

dji_guidance2.jpg

Systém Guidance stojí 999 dolárov, cena Matrice 100 je 3299 dolárov. V súčasnosti si obe zariadenia možno predobjednať, dodávky by sa mali začať koncom mesiaca.

Zdroj: theverge.com
engadget.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá