Image
12.6.2015 0 Comments

Koniec zrážkam vo vzduchu. Prvý spotrebiteľský dron, ktorý sa vie vyhnúť prekážkam

dji_guidance.jpg Bezpilotné lietadlá určené pre bežných spotrebiteľov sa v priebehu posledných piatich rokov výrazne zdokonalili. Palubné počítačové systémy im dovoľujú orientovať sa pomocou súradníc GPS, pričom umožňujú majiteľov sledovať a aj zaznamenávať úchvatné letecké zábery. Až doteraz však drony „nevideli" svoje okolie. Ak sa im do cesty dostal strom či stožiar, nedokázali zmeniť smer, aby sa im vyhli.

Teraz výrobca dronov DJI predstavil prvý navádzací systém Guidance, ktorý vďaka kombinácii ultrazvukových senzorov a stereokamier umožní dronom detegovať objekty až do vzdialenosti 20 metrov. Tie potom upravia svoju letovú dráhu a udržia si od prekážok predkonfigurovaný odstup.

Technológia umožňujúca zaznamenať prekážky a vyhnúť sa im je kľúčová na integrovanie bezpilotných lietadiel do každodenného života. Vďaka nej by sa dali uskutočniť ambiciózne projekty, ako je napr. Amazon Prime Air. Drony by tak mohli doručovať balíčky, zachytávať dokumentárne zábery či napríklad rozdávať parkovacie lístky.


Systém Guidance pracuje s novou kvadrokoptérou DJI Matrice 100, určenou špeciálne pre vývojárov, ktorí na nej môžu testovať nové senzory, procesory a ďalšie technológie. Kvadrokoptéra vydrží vo vzduchu 20 minút s užitočným zaťažením okolo 1 kg, prípadne aj dlhšie, ak sa použije ďalšia batéria.

dji_guidance2.jpg

Systém Guidance stojí 999 dolárov, cena Matrice 100 je 3299 dolárov. V súčasnosti si obe zariadenia možno predobjednať, dodávky by sa mali začať koncom mesiaca.

Zdroj: theverge.com
engadget.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá