Image
12.6.2015 0 Comments

Koniec zrážkam vo vzduchu. Prvý spotrebiteľský dron, ktorý sa vie vyhnúť prekážkam

dji_guidance.jpg Bezpilotné lietadlá určené pre bežných spotrebiteľov sa v priebehu posledných piatich rokov výrazne zdokonalili. Palubné počítačové systémy im dovoľujú orientovať sa pomocou súradníc GPS, pričom umožňujú majiteľov sledovať a aj zaznamenávať úchvatné letecké zábery. Až doteraz však drony „nevideli" svoje okolie. Ak sa im do cesty dostal strom či stožiar, nedokázali zmeniť smer, aby sa im vyhli.

Teraz výrobca dronov DJI predstavil prvý navádzací systém Guidance, ktorý vďaka kombinácii ultrazvukových senzorov a stereokamier umožní dronom detegovať objekty až do vzdialenosti 20 metrov. Tie potom upravia svoju letovú dráhu a udržia si od prekážok predkonfigurovaný odstup.

Technológia umožňujúca zaznamenať prekážky a vyhnúť sa im je kľúčová na integrovanie bezpilotných lietadiel do každodenného života. Vďaka nej by sa dali uskutočniť ambiciózne projekty, ako je napr. Amazon Prime Air. Drony by tak mohli doručovať balíčky, zachytávať dokumentárne zábery či napríklad rozdávať parkovacie lístky.


Systém Guidance pracuje s novou kvadrokoptérou DJI Matrice 100, určenou špeciálne pre vývojárov, ktorí na nej môžu testovať nové senzory, procesory a ďalšie technológie. Kvadrokoptéra vydrží vo vzduchu 20 minút s užitočným zaťažením okolo 1 kg, prípadne aj dlhšie, ak sa použije ďalšia batéria.

dji_guidance2.jpg

Systém Guidance stojí 999 dolárov, cena Matrice 100 je 3299 dolárov. V súčasnosti si obe zariadenia možno predobjednať, dodávky by sa mali začať koncom mesiaca.

Zdroj: theverge.com
engadget.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá