Image
15.6.2016 0 Comments

Koniec výmeny skiel. Elektrochromatické okuliare pre cyklistov reagujú na zmenu svetla v zlomku sekundy

Fotochromatické okuliare so schopnosťou adaptovať sa na rôznu intenzitu svetla sú skvelá vec na terénne športy, ako je beh či cyklistika. No ak vyjdete z tienistého lesa alebo tmavého tunela na ostré slnečné svetlo, ste na chvíľku oslepení, pretože nejaký čas trvá, kým sa sklá prispôsobia. Okuliare Uvex Variotronic však používajú elektrochromatickú technológiu, ktoré zmení odtieň v priebehu desatiny sekundy.

Patentovanú technológiu e-Tint vyvinula holandská firma AlphaMicron pôvodne na vojenské použitie. Nedávno ju dcérska spoločnosť Ctrl Eyewear prispôsobila na použitie v cyklistických okuliaroch a sprístupnila ju spoločnosti Uvex.

Okuliare Variotronic obsahujú tenkú fóliu z tekutých kryštálov, ktorá je vložená medzi dve polykarbonátové sklá. Pri pôsobení elektrického prúdu s nízkym napätím sa kryštály usporiadajú tak, že fólia blokuje viac svetla. No ani v „pokojovom“ stave nie je fólia úplne jasná, prepustí iba 64 % svetla, v aktívnom stave však zablokuje až 84 % (teda priepustnosť je len 16 %). V oboch režimoch blokuje 100 % žiarenia UVA, UVB a UVC.

Tónovanie skiel sa dá zapnúť a vypnúť ručne tlačidlom na ramienku okuliarov, ale môže sa prepínať aj automaticky vďaka svetelnému senzoru umiestnenému tesne nad týmto tlačidlom. Na nočnú jazdu však okuliare nie sú vhodné.


Uvex variotronic light senzor

O napájanie okuliarov sa stará nabíjateľná Li-Ion batéria, ktorá má výdrž 50 hodín. Na nabíjanie sa používa bežný kábel micro USB. Uvex Variotronic sa predáva za cenu 350 dolárov.

Zdroj: Gizmag, Uvex-sports

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Desktopové robotické rameno Dobot M1 si kúpite už aj domov. Dokáže tlačiť v 3D, leptať, spájkovať či kresliť.

01.12.2016 00:22

Priemyselné robotické ramená sú veľmi drahé. No japonská spoločnosť Dobot chce ukázať, že to tak nemusí byť. Na portáli Kickstarter rozbehla crowdfundingovú kampaň na prvé cenovo dostupné robotické ra ...

Inovácie

V Číne vycvičili neurónovú sieť na rozpoznávanie tvárí zločincov podľa fotografií

29.11.2016 11:47

Čínski vedci zo Shanghai Jiao Tong University vycvičili neurónovú sieť na rozpoznávanie tvárí, takže môže údajne vybrať zločincov jednoducho pri pohľade na fotografie. Na dosiahnutie tohto cieľa využ ...

Inovácie 1

Amazon ponúka „röntgen na balíky“. Môžete do nich nahliadnuť bez otvorenia

29.11.2016 00:19

Amazon integroval do svojej nákupnej aplikácie pre iPhone novú praktickú funkciu s názvom Package X-Ray. Vďaka nej teraz budete môcť využiť fotoaparát svojho iPhonu na odhalenie obsahu balíka dodaného ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá