15.3.2016 0 Comments

Koniec tradičnej kancelárie: pracujeme odkiaľkoľvek

  • Prácu z domova aktuálne na Slovensku podporuje u všetkých zamestnancov 11% firiem, v ďalších 59% firiem existuje táto možnosť v závislosti na profesii alebo okolnostiach.
  • Zamestnanci už nie sú pevne viazaní k pracovnému stolu alebo kancelárii ani v rámci firiem - flexibilné pracovné prostredie podporuje 62% slovenských firiem.
  • 73% firiem sympatizuje s myšlienkou „odstrihnúť sa od všetkých drôtov“ a chce zaviesť technológie bezdrôtovej komunikácie medzi počítačmi.
  • Výsledky prieskumu medzi 252 firmami v Českej a Slovenskej republike predstavila spoločnosť Intel pri príležitosti uvedenia šiestej generácie procesorov Intel® Core™ vPro™ pre podnikové využitie.

V slovenských firmách sa čoraz vac presadzuje flexibilné pracovné prostredie. Hovoria o tom čísla, aké množstvo firiem necháva zamestnancov pracovať aj mimo kancelárií, z domu či v podstate odkiaľkoľvek. Na Slovensku to aktuálne neumožňuje 30% firiem, ostatní ale v rôznej miere, v závislosti na pracovnej činnosti alebo pozícii, prácu mimo firmu umožňujú. Výsledky prieskumu realizovaného v 252 firmách v Českej republike a na Slovensku počas februára 2016 predstavila spoločnosť Intel pri príležitosti uvedenia šiestej generácie procesorov Intel® Core™ vPro™ pre podnikové využitie.

„Prácu z domu, tzv. „home office“ podporuje pri všetkých zamestnancoch 11% firiem, vo vybraných profesiách a v oddeleniach ďalších 53%. V 6% firiem to je možné len za určitých okolností, napríklad v prípade ochorenia,“ komentuje výsledky prieskumu Petr Ulvr, obchodný manažér spoločnosti Intel pre Českú a Slovenskú republiku.

O voľnejšom vzťahu k pracovisku, ktoré sa stáva skôr „stavom mysli“, než pevným miestom v kancelárii, svedčí aj súvisiaci trend flexibilného pracovného prostredia v rámci firiem. „Zamestnanci už zďaleka nie sú tak výrazne viazaní ku svojmu pracovnému stolu alebo kancelárii. Možnosť pracovať z iného miesta v rámci firmy sa týka už viac ako polovice respondentov  - v Čechách to umožňuje 58% a na Slovensku dokonca 62% firiem.

„38% firiem umožňuje pracovať s počítačom flexibilne v rámci firmy všetkým zamestnancom a 23,5% firiem len  niektorým profesiám alebo oddeleniam. Z prieskumu vyšlo najavo, že medzi podporovateľov tohto konceptu mobility v prostredí firiem patria skôr veľké firmy nad 500 zamestnancov, medzi ktorými sa k nej hlásia celé dve tretiny,“ uviedol k výsledkom prieskumu Petr Ulvr.

Takmer tri štvrtiny firiem to chce skúsiť bezdrôtovo

Na to, aby zamestnanci mohli pracovať plnohodnotne a efektívne aj mimo svoju kanceláriu v „smart“ konferenčných miestnostiach alebo zdieľaných kanceláriách a huboch, potrebujú využívať ďalší stupeň mobility, kde už nebudú obmedzovaní ani prepojením s perifériami prostredníctvom káblov, drôtov alebo adaptérov. Technológia bezdrôtového prenosu obrazu a prepojenie s perifériami bez akýchkoľvek káblov sa javí riaditeľom IT slovenských firiem ako perspektívna. Vo svojej firme by ju chcelo mať 73,5% slovenských respondentov (v Čechách 73,3 %) z nich, čo z nej spoločne s bezdrôtovým nabíjaním robí najatraktívnejšou z technologických trendov posledných rokov.

 „Myšlienka odstrihnutia sa od všetkých drôtov a káblov sa ukazuje z hľadiska praktického biznisu firiem omnoho životaschopnejšia ako napríklad ovládanie počítačov gestami, hlasom či prekvapivo aj dotykom, teda technológie, ktoré nechávajú CIOs z hľadiska investícií pomerne chladnými,“ interpretuje výsledky prieskumu Petr Ulvr zo spoločnosti Intel.

O koľko prichádzajú firmy v dôsledku zastaraného IT?

Zo štatistiky týkajúcej sa spoločnosti Intel vyšlo najavo, že telekonferencie v priemere začínajú o sedem a pol minúty neskôr v dôsledku technických záležitostí, ako je hľadanie vhodných adaptérov pre projektor alebo rôznych redukcií. Technológia Intel Unite, umožňujúca bezdrôtové a bezpečné pripojenie k projektorom alebo monitorom zadaním PINu, dokázala skrátiť tento premárnený čas o sedemdesiat percent na dve minúty. Ide o nesporný finančný prínos z hľadiska financií, ale aj produktivity zamestnanca.

Autor: TS INTEL

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca

17.01.2017 08:00

Rodák zo Chicaga, ktorého rodičia pochádzali z Česka a Slovenska, sa dožil 82 rokov. Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan, ktorý bol zatiaľ po ...

Tlačové správy

Slovenskí obchodníci sa stretnú v ocenení Mastercard Obchodník roka

17.01.2017 07:44

Už štvrtým rokom bude na Slovensku vyhlásene prestížne ocenenie Mastercard Obchodník roka. Obchodníci budú súťažiť celkovo v 10 kategóriách. Spolu so začiatkom tohto ročníka, 16. januára, bude spusten ...

Tlačové správy

Autopriemysel plánuje vybudovať 10 nových technologických centier

17.01.2017 07:33

Dodávateľské firmy v automobilovom priemysle na Slovensku plánujú v najbližších 12 mesiacoch prijať 260 nových výskumno-vývojových pracovníkov. Viac ako dve tretiny týchto firiem zároveň  deklarovali ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá