Image
4.12.2012 0 Comments

Komunikačný štandard WebRTC má potenciál zmeniť internet

logo-webrtc.jpg Od roku 2011 pracuje pracovná skupina WebRTC (Web Real-Time Communication) na štandarde HTML5 a súvisiacom otvorenom frameworku na implementáciu komunikácie prostredníctvom internetu v reálnom čase. V súčasnosti musí poskytovateľ na služby, ako sú telefónne hovory a videohovory a zdieľanie dát typu peer-to-peer (P2P), vytvoriť vlastné riešenie alebo stavať na komerčných produktoch. Pri implementácii štandardu WebRTC priamo v prehliadači by vývojárom stačilo zavolať niekoľko funkcií.

Google, Mozilla a Opera sú kľúčovými sponzormi WebRTC od samého začiatku a svoju podporu už vyjadrili AT&T, Cisco Systems a Plantronics. Ale WebRTC stále ešte prechádza problémovým obdobím rastu s množstvom problémov na vyriešenie v rôznych systémoch a prehliadačoch.

Podpora technológie WebRTC sa líši podľa prehliadača. Chrome (Google), Firefox (Mozilla) a všetky prehliadače Opera už majú obmedzenú implementáciu WebRTC, zatiaľ čo spoločnosti Microsoft a Apple zatiaľ žiadne plány pre WebRTC vo svojich prehliadačoch Internet Explorer a Safari neuverejnili. Naopak, Microsoft do pracovnej skupiny WebRTC zaslal svoj alternatívny návrh CU-RTC-Web (Customizable, Ubiquitous Real-time Communication over the Web). Dokončenie implementácie na mobilných platformách si takisto ešte vyžiada nejaký čas.

Ďalšia otázka je, ktorý videokodek použiť. Momentálne patrí medzi víťaziacich kandidátov H.264 a VP8. VP8 bol spoločnosťou Google zakúpený v roku 2010 a neskôr uvoľnený ako otvorený kód na bezplatné použitie, napríklad práve pre WebRTC. Veľa spoločností však preferuje kodek H.264, hoci jeho použitie vyžaduje od vývojárov licencovanie technológie, čo predstavuje problém predovšetkým pre projekty s otvoreným zdrojovým kódom. Výhodou H.264 je existujúca hardvérová akcelerácia, ponúkaná množstvom čipov, čo je nevyhnutné predovšetkým pre výrobcov úsporných, ale nedostatočne výkonných mobilných zariadení.

Je však pravdepodobné, že tento problém bude vyriešený šalamúnsky pristúpením na oba kodeky - rovnako ako dnešný web podporuje množstvo obrazových formátov (JPEG, GIF a PNG).

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá