Image
4.12.2012 0 Comments

Komunikačný štandard WebRTC má potenciál zmeniť internet

logo-webrtc.jpg Od roku 2011 pracuje pracovná skupina WebRTC (Web Real-Time Communication) na štandarde HTML5 a súvisiacom otvorenom frameworku na implementáciu komunikácie prostredníctvom internetu v reálnom čase. V súčasnosti musí poskytovateľ na služby, ako sú telefónne hovory a videohovory a zdieľanie dát typu peer-to-peer (P2P), vytvoriť vlastné riešenie alebo stavať na komerčných produktoch. Pri implementácii štandardu WebRTC priamo v prehliadači by vývojárom stačilo zavolať niekoľko funkcií.

Google, Mozilla a Opera sú kľúčovými sponzormi WebRTC od samého začiatku a svoju podporu už vyjadrili AT&T, Cisco Systems a Plantronics. Ale WebRTC stále ešte prechádza problémovým obdobím rastu s množstvom problémov na vyriešenie v rôznych systémoch a prehliadačoch.

Podpora technológie WebRTC sa líši podľa prehliadača. Chrome (Google), Firefox (Mozilla) a všetky prehliadače Opera už majú obmedzenú implementáciu WebRTC, zatiaľ čo spoločnosti Microsoft a Apple zatiaľ žiadne plány pre WebRTC vo svojich prehliadačoch Internet Explorer a Safari neuverejnili. Naopak, Microsoft do pracovnej skupiny WebRTC zaslal svoj alternatívny návrh CU-RTC-Web (Customizable, Ubiquitous Real-time Communication over the Web). Dokončenie implementácie na mobilných platformách si takisto ešte vyžiada nejaký čas.

Ďalšia otázka je, ktorý videokodek použiť. Momentálne patrí medzi víťaziacich kandidátov H.264 a VP8. VP8 bol spoločnosťou Google zakúpený v roku 2010 a neskôr uvoľnený ako otvorený kód na bezplatné použitie, napríklad práve pre WebRTC. Veľa spoločností však preferuje kodek H.264, hoci jeho použitie vyžaduje od vývojárov licencovanie technológie, čo predstavuje problém predovšetkým pre projekty s otvoreným zdrojovým kódom. Výhodou H.264 je existujúca hardvérová akcelerácia, ponúkaná množstvom čipov, čo je nevyhnutné predovšetkým pre výrobcov úsporných, ale nedostatočne výkonných mobilných zariadení.

Je však pravdepodobné, že tento problém bude vyriešený šalamúnsky pristúpením na oba kodeky - rovnako ako dnešný web podporuje množstvo obrazových formátov (JPEG, GIF a PNG).

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá