Image
4.12.2012 0 Comments

Komunikačný štandard WebRTC má potenciál zmeniť internet

logo-webrtc.jpg Od roku 2011 pracuje pracovná skupina WebRTC (Web Real-Time Communication) na štandarde HTML5 a súvisiacom otvorenom frameworku na implementáciu komunikácie prostredníctvom internetu v reálnom čase. V súčasnosti musí poskytovateľ na služby, ako sú telefónne hovory a videohovory a zdieľanie dát typu peer-to-peer (P2P), vytvoriť vlastné riešenie alebo stavať na komerčných produktoch. Pri implementácii štandardu WebRTC priamo v prehliadači by vývojárom stačilo zavolať niekoľko funkcií.

Google, Mozilla a Opera sú kľúčovými sponzormi WebRTC od samého začiatku a svoju podporu už vyjadrili AT&T, Cisco Systems a Plantronics. Ale WebRTC stále ešte prechádza problémovým obdobím rastu s množstvom problémov na vyriešenie v rôznych systémoch a prehliadačoch.

Podpora technológie WebRTC sa líši podľa prehliadača. Chrome (Google), Firefox (Mozilla) a všetky prehliadače Opera už majú obmedzenú implementáciu WebRTC, zatiaľ čo spoločnosti Microsoft a Apple zatiaľ žiadne plány pre WebRTC vo svojich prehliadačoch Internet Explorer a Safari neuverejnili. Naopak, Microsoft do pracovnej skupiny WebRTC zaslal svoj alternatívny návrh CU-RTC-Web (Customizable, Ubiquitous Real-time Communication over the Web). Dokončenie implementácie na mobilných platformách si takisto ešte vyžiada nejaký čas.

Ďalšia otázka je, ktorý videokodek použiť. Momentálne patrí medzi víťaziacich kandidátov H.264 a VP8. VP8 bol spoločnosťou Google zakúpený v roku 2010 a neskôr uvoľnený ako otvorený kód na bezplatné použitie, napríklad práve pre WebRTC. Veľa spoločností však preferuje kodek H.264, hoci jeho použitie vyžaduje od vývojárov licencovanie technológie, čo predstavuje problém predovšetkým pre projekty s otvoreným zdrojovým kódom. Výhodou H.264 je existujúca hardvérová akcelerácia, ponúkaná množstvom čipov, čo je nevyhnutné predovšetkým pre výrobcov úsporných, ale nedostatočne výkonných mobilných zariadení.

Je však pravdepodobné, že tento problém bude vyriešený šalamúnsky pristúpením na oba kodeky - rovnako ako dnešný web podporuje množstvo obrazových formátov (JPEG, GIF a PNG).

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá