Image
25.10.2016 0 Comments

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 metrov. Použila pri tom pomerne nový protokol s názvom XG.fast (alebo aj G.fast2).

XG.fast bude pravdepodobne nástupcom G.fast, ktorý bol v posledných rokoch úspešne otestovaný v niekoľkých krajinách a čoskoro sa dočká komerčného nasadenia.

Technológie G.fast a XG.fast možno najvýstižnejšie charakterizovať ako „VDSL na steroidoch“. Zjednodušene povedané, zatiaľ čo frekvencia signálu VDSL2 je max. 17 MHz, G.fast začína na 106 MHz (môže to byť aj dvojnásobok – 212 MHz) a XG.fast používa frekvencie medzi 350 MHz a 500 MHz. To znamená, že je tu oveľa väčšia šírka pásma, ktorá môže byť použitá na prenos dát pri vyšších rýchlostiach.

Pri vyšších frekvenciách však vznikajú interferencie a presluchy medzi rôznymi medenými linkami v jednom zväzku. Na zmiernenie tohto problému VDSL využíva vektorizáciu, ktorá funguje podobným spôsobom ako potláčanie šumu pri slúchadlách. Využíva sa pri tom sieťový kit DSLAM, ktorý generuje signál s opačnou fázou.

Aj s vektorizáciou je však maximálna vzdialenosť pri G.fast a XG.fast pomerne malá. Pri G.fast možno 700 Mb/s dosiahnuť asi do 100 metrov, pri 500 metroch je to už iba okolo 100 Mb/s. Pri XG.fast  sa 10 Gb/s dosiahne dokonca iba na 30 metrov. To znamená, že bude potrebná oveľa vyššia hustota DSLAM, a teda oveľa vyššie náklady na infraštruktúru. Aj tak je to však lacnejšie ako ťahanie optických káblov. Pritom ide o rýchlosti porovnateľné s optickým spojením.

Výsledky Nokie sú vcelku pôsobivé, pôvodný plán pre XG.fast boli len 2 Gb/s na 70 metrov. British Telecom plánuje do G.fast investovať 10 miliónov britských libier do roku 2020 a spočiatku bude ponúkať max. rýchlosť okolo 300 Mb/s, pričom DSLAM bude každých niekoľko sto metrov.

No medzi prvými poskytovateľmi, ktorí v Európe využijú G.fast, bude Swisscom, ktorý na svojom projekte spolupracuje s Huawei. Pri ňom budú káble s optickými vláknami, kompatibilné s G.fast, položené do vzdialenosti asi 200 metrov od budovy. Na zostávajúcu vzdialenosť sa využije existujúca medená káblová infraštruktúra. G.fast umožní Swisscomu dosiahnuť rýchlosť prenosu dát až 500 Mb/s.

Zdroj: arstechnica.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá