Image
25.10.2016 0 Comments

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 metrov. Použila pri tom pomerne nový protokol s názvom XG.fast (alebo aj G.fast2).

XG.fast bude pravdepodobne nástupcom G.fast, ktorý bol v posledných rokoch úspešne otestovaný v niekoľkých krajinách a čoskoro sa dočká komerčného nasadenia.

Technológie G.fast a XG.fast možno najvýstižnejšie charakterizovať ako „VDSL na steroidoch“. Zjednodušene povedané, zatiaľ čo frekvencia signálu VDSL2 je max. 17 MHz, G.fast začína na 106 MHz (môže to byť aj dvojnásobok – 212 MHz) a XG.fast používa frekvencie medzi 350 MHz a 500 MHz. To znamená, že je tu oveľa väčšia šírka pásma, ktorá môže byť použitá na prenos dát pri vyšších rýchlostiach.

Pri vyšších frekvenciách však vznikajú interferencie a presluchy medzi rôznymi medenými linkami v jednom zväzku. Na zmiernenie tohto problému VDSL využíva vektorizáciu, ktorá funguje podobným spôsobom ako potláčanie šumu pri slúchadlách. Využíva sa pri tom sieťový kit DSLAM, ktorý generuje signál s opačnou fázou.

Aj s vektorizáciou je však maximálna vzdialenosť pri G.fast a XG.fast pomerne malá. Pri G.fast možno 700 Mb/s dosiahnuť asi do 100 metrov, pri 500 metroch je to už iba okolo 100 Mb/s. Pri XG.fast  sa 10 Gb/s dosiahne dokonca iba na 30 metrov. To znamená, že bude potrebná oveľa vyššia hustota DSLAM, a teda oveľa vyššie náklady na infraštruktúru. Aj tak je to však lacnejšie ako ťahanie optických káblov. Pritom ide o rýchlosti porovnateľné s optickým spojením.

Výsledky Nokie sú vcelku pôsobivé, pôvodný plán pre XG.fast boli len 2 Gb/s na 70 metrov. British Telecom plánuje do G.fast investovať 10 miliónov britských libier do roku 2020 a spočiatku bude ponúkať max. rýchlosť okolo 300 Mb/s, pričom DSLAM bude každých niekoľko sto metrov.

No medzi prvými poskytovateľmi, ktorí v Európe využijú G.fast, bude Swisscom, ktorý na svojom projekte spolupracuje s Huawei. Pri ňom budú káble s optickými vláknami, kompatibilné s G.fast, položené do vzdialenosti asi 200 metrov od budovy. Na zostávajúcu vzdialenosť sa využije existujúca medená káblová infraštruktúra. G.fast umožní Swisscomu dosiahnuť rýchlosť prenosu dát až 500 Mb/s.

Zdroj: arstechnica.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá