Image
23.7.2014 0 Comments

Jediný muž je autorom 8,5 % článkov na Wikipédii. Presnejšie jeden muž a jeho robot.

Blesk_tit_wikipedia.jpg Wikipédia v súčasnosti obsahuje asi 30 miliónov článkov v 287 jazykoch. Švéd Sverker Johansson (53) je odborník na lingvistiku, ekonómiu, stavebníctvo a časticovú fyziku.

A okrem toho je aj programátorom. A má „na svedomí" 2,7 milióna článkov na Wikipédii. Jedna tretina z nich je napísaná v jeho rodnej švédčine a dve tretiny v cebuánčine a jazyku waray-waray, ktorými sa hovorí na Filipínach, odkiaľ pochádza jeho manželka.

Články však nie sú výsledkom práce jedného polyhistora, ale človeka a šikovného softvéru. Týkajú sa najmä málo známych živočíšnych druhov, predovšetkým motýľov a chrobákov, a obsahujú len základné informácie.

INT_01_wikipedia.jpg

Podľa článku, ktorý zverejnil The Wall Street Journal, Johansson používa na generovanie článkov softvérový robot s názvom Lsjbot. Ten skenuje databázy a iné zdroje a automaticky tvorí heslovité články a nahráva ich na web.

Robot môže denne vytvoriť aj 10 000 článkov, no nie všetci sú tým nadšení. Stránka síce technicky nevylučuje použitie robotov, no práve ľudia a ich editačné vojny robia Wikipédiu takou jedinečnou a zaujímavou.

Ak vás zaujíma, aké chyby Lsjbot robí a akým kritikám Sverker Johansson čelí, prečítajte si článok vo Wall Street Journal.

Zdroj: huffingtonpost.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá