Image
23.7.2014 0 Comments

Jediný muž je autorom 8,5 % článkov na Wikipédii. Presnejšie jeden muž a jeho robot.

Blesk_tit_wikipedia.jpg Wikipédia v súčasnosti obsahuje asi 30 miliónov článkov v 287 jazykoch. Švéd Sverker Johansson (53) je odborník na lingvistiku, ekonómiu, stavebníctvo a časticovú fyziku.

A okrem toho je aj programátorom. A má „na svedomí" 2,7 milióna článkov na Wikipédii. Jedna tretina z nich je napísaná v jeho rodnej švédčine a dve tretiny v cebuánčine a jazyku waray-waray, ktorými sa hovorí na Filipínach, odkiaľ pochádza jeho manželka.

Články však nie sú výsledkom práce jedného polyhistora, ale človeka a šikovného softvéru. Týkajú sa najmä málo známych živočíšnych druhov, predovšetkým motýľov a chrobákov, a obsahujú len základné informácie.

INT_01_wikipedia.jpg

Podľa článku, ktorý zverejnil The Wall Street Journal, Johansson používa na generovanie článkov softvérový robot s názvom Lsjbot. Ten skenuje databázy a iné zdroje a automaticky tvorí heslovité články a nahráva ich na web.

Robot môže denne vytvoriť aj 10 000 článkov, no nie všetci sú tým nadšení. Stránka síce technicky nevylučuje použitie robotov, no práve ľudia a ich editačné vojny robia Wikipédiu takou jedinečnou a zaujímavou.

Ak vás zaujíma, aké chyby Lsjbot robí a akým kritikám Sverker Johansson čelí, prečítajte si článok vo Wall Street Journal.

Zdroj: huffingtonpost.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá