Image
23.7.2014 0 Comments

Jediný muž je autorom 8,5 % článkov na Wikipédii. Presnejšie jeden muž a jeho robot.

Blesk_tit_wikipedia.jpg Wikipédia v súčasnosti obsahuje asi 30 miliónov článkov v 287 jazykoch. Švéd Sverker Johansson (53) je odborník na lingvistiku, ekonómiu, stavebníctvo a časticovú fyziku.

A okrem toho je aj programátorom. A má „na svedomí" 2,7 milióna článkov na Wikipédii. Jedna tretina z nich je napísaná v jeho rodnej švédčine a dve tretiny v cebuánčine a jazyku waray-waray, ktorými sa hovorí na Filipínach, odkiaľ pochádza jeho manželka.

Články však nie sú výsledkom práce jedného polyhistora, ale človeka a šikovného softvéru. Týkajú sa najmä málo známych živočíšnych druhov, predovšetkým motýľov a chrobákov, a obsahujú len základné informácie.

INT_01_wikipedia.jpg

Podľa článku, ktorý zverejnil The Wall Street Journal, Johansson používa na generovanie článkov softvérový robot s názvom Lsjbot. Ten skenuje databázy a iné zdroje a automaticky tvorí heslovité články a nahráva ich na web.

Robot môže denne vytvoriť aj 10 000 článkov, no nie všetci sú tým nadšení. Stránka síce technicky nevylučuje použitie robotov, no práve ľudia a ich editačné vojny robia Wikipédiu takou jedinečnou a zaujímavou.

Ak vás zaujíma, aké chyby Lsjbot robí a akým kritikám Sverker Johansson čelí, prečítajte si článok vo Wall Street Journal.

Zdroj: huffingtonpost.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá