Image
26.2.2014 0 Comments

Je reklama na Facebooku plytvaním peňazí? Akú hodnotu majú lajky z Nepálu, Indonézie, či Srí Lanky?

Facebook.jpg Aká je hodnota „lajkov" na Facebooku? Nie ktovieaká, aspoň v prípade, že nové video na kanáli YouTube s názvom Veritasium je korektné.

Autor kanála Veritasium Derek Muller poukázal na prácu technologického korešpondenta BBC Roryho Cellana-Jonesa, ktorý v roku 2012 zisťoval návratnosť kampaní na reklamnej platforme Facebooku. Založil si stránku VirtualBagel, ktorá mala otestovať hodnotu lajkov. Chcel si overiť, či možno použiť reklamu na získanie fanúšikov. Zaplatil za reklamy 60 dolárov a zistil, že väčšina lajkov pochádza z Egypta, Indonézie a Filipín. Keď presunul zameranie reklám na Veľkú Britániu, počet lajkov klesol.

Facebook vysvetlil tento prípad tým, že reklama mala veľký rozptyl a nebola zameraná na konkrétnu skupinu.

Muller zobral experiment Cellana-Jonesa ako výzvu a rozhodol sa urobiť vlastný pokus. Použil bezplatné reklamné kredity z Facebooku a zistil, že jeho stránka Veritasium vyletela v priebehu niekoľkých mesiacov z 2000 lajkov na 70 000, čo sa približne rovnalo počtu predplatiteľov jeho kanála na YouTube v tom čase.


No zatiaľ čo počet lajkov na jeho stránke utešene rástol, angažovanosť používateľov (napr. komentovanie príspevkov a pod.) bola výrazne nižšia. Muller zistil, že drvivá väčšina lajkov pochádza z Egypta, Indie, Filipín, Bangladéša, Indonézie, Nepálu a Srí Lanky. Vo videu môžete vidieť aj graf, ktorý zachytáva, že až 75 % lajkov pochádzalo z rozvojových krajín. Dokonca aj po tom, čo z kampane vylúčil krajiny, z ktorých prichádzali falošné lajky, badal, že jeho stránka sa naďalej teší veľkej obľube falošných účtov. Lajky síce pribúdali, ale od používateľov, ktorí sa o stránku v podstate nezaujímali.

graf_veritasium.png

Podľa Mullera tento problém spôsobuje algoritmus Facebooku, ktorý cieli reklamy najmä na ľudí, ktorí majú olajkované tisícky stránok. Ide teda o tzv. klikacie farmy a falošné profily.

Facebook však zrejme neodstráni falošné lajky zo svojich stránok, pretože by tak bol donútený priznať, že jeho algoritmus na detegovanie podvodov je poriadne deravý a značná časť jeho výnosov z reklamy bola vytvorená z neoriginálnych používateľských účtov.

Zdroj: ibtimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá