Image
22.4.2015 0 Comments

Japonský levitujúci rýchlovlak prekonal svetový rekord. Dosiahol rýchlosť 590 km/h

maglev1.jpg Japonský rýchlovlak Maglev prekonal svetový rekord, keď v Jamanaši dosiahol rýchlosť 600 km/h, ktorú si udržal 11 sekúnd. Patrí k najrýchlejším vlakom na svete a je pravdepodobné, že sa v budúcnosti stane prioritným prvkom vlakovej dopravy.

Súpravy Maglev (skratka zo spojenia magnetická levitácia) fungujú na princípe supravodivých magnetov zabudovaných v trati, ako aj v samotných vlakoch. Vďaka nim sa dokážu rýchlovlaky pohybovať niekoľko centimetrov nad koľajnicami (v Európe je to okolo 5 cm, v Japonsku je to až 10 cm pre geologickú aktivitu), a keďže pri pohybe nedochádza k žiadnemu treniu, vlaky sú schopné dosiahnuť omnoho vyššiu rýchlosť ako bežné súpravy. Výhodné sú, samozrejme, aj nižšie náklady spojené s prepravou a údržbou. Keby sa však takýto nový systém infraštruktúry chcel zaviesť globálne, na výstavbu špeciálnych tratí pre „bezkontaktné" vlaky by sa muselo vynaložiť až dvojnásobné množstvo finančných prostriedkov.


Hoci levitujúci vlak dosiahol na testovacej trati rýchlosť neuveriteľných 603 km/h, o podobnej rýchlosti sa v bežnej preprave ľudí ani neuvažuje. Maximálna povolená rýchlosť by dosahovala 505 km/h a trať by mala byť sprístupnená pre verejnosť v roku 2027.

Minulý rok japonská vláda udelila stavebné povolenie na vybudovanie najrýchlejšej vlakovej linky planéty, ktorá by mala prepojiť Tokio s Nagojou. Trasu 285 km by rýchlovlak Maglev zvládol za 40 minút. V súčasnosti táto cesta trvá dvakrát viac.

Budúci mesiac japonský premiér Šinzó Abe navštívi Kaliforniu. Podobná trať ako tá v Jamanaši by sa totiž mala vybudovať aj na trase Washington - New York.

maglev2.jpg


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá