Image
22.4.2015 0 Comments

Japonský levitujúci rýchlovlak prekonal svetový rekord. Dosiahol rýchlosť 590 km/h

maglev1.jpg Japonský rýchlovlak Maglev prekonal svetový rekord, keď v Jamanaši dosiahol rýchlosť 600 km/h, ktorú si udržal 11 sekúnd. Patrí k najrýchlejším vlakom na svete a je pravdepodobné, že sa v budúcnosti stane prioritným prvkom vlakovej dopravy.

Súpravy Maglev (skratka zo spojenia magnetická levitácia) fungujú na princípe supravodivých magnetov zabudovaných v trati, ako aj v samotných vlakoch. Vďaka nim sa dokážu rýchlovlaky pohybovať niekoľko centimetrov nad koľajnicami (v Európe je to okolo 5 cm, v Japonsku je to až 10 cm pre geologickú aktivitu), a keďže pri pohybe nedochádza k žiadnemu treniu, vlaky sú schopné dosiahnuť omnoho vyššiu rýchlosť ako bežné súpravy. Výhodné sú, samozrejme, aj nižšie náklady spojené s prepravou a údržbou. Keby sa však takýto nový systém infraštruktúry chcel zaviesť globálne, na výstavbu špeciálnych tratí pre „bezkontaktné" vlaky by sa muselo vynaložiť až dvojnásobné množstvo finančných prostriedkov.


Hoci levitujúci vlak dosiahol na testovacej trati rýchlosť neuveriteľných 603 km/h, o podobnej rýchlosti sa v bežnej preprave ľudí ani neuvažuje. Maximálna povolená rýchlosť by dosahovala 505 km/h a trať by mala byť sprístupnená pre verejnosť v roku 2027.

Minulý rok japonská vláda udelila stavebné povolenie na vybudovanie najrýchlejšej vlakovej linky planéty, ktorá by mala prepojiť Tokio s Nagojou. Trasu 285 km by rýchlovlak Maglev zvládol za 40 minút. V súčasnosti táto cesta trvá dvakrát viac.

Budúci mesiac japonský premiér Šinzó Abe navštívi Kaliforniu. Podobná trať ako tá v Jamanaši by sa totiž mala vybudovať aj na trase Washington - New York.

maglev2.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Technológie

Nová zobrazovacia technológia lepšia ako LED. Grafénové bubliny meniace farbu fungujú ako mechanické pixely

30.11.2016 00:19

Výskumníci z Delftskej technologickej univerzity v Holandsku objavili nový typ zobrazovacej technológie: bubliny grafénu, ktoré menia farbu, ako sa rozpínajú a zmršťujú. Vedci tvrdia, že tieto „mechan ...

Technológie

Tesla a SolarCity zabezpečia 100 % energie pre cely ostrov Tau výhradne pomocou solárnych panelov a batérií

28.11.2016 00:19

Tesla v týchto dňoch oficiálne získala spoločnosť SolarCity a spoločne predstavili zaujímavý projekt. Týka sa ostrova Tau so 600 obyvateľmi, ktorý tvorí súčasť súostrovia Americká Samoa. Celý ostrov, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá