Image
12.2.2014 0 Comments

Ivytown: Najvýkonnejšie 15-jadrové Xeony prichádzajú

intel-xeon.jpg Spoločnosť Intel poodhalila detaily o svojom chystanom 15-jadrovom procesore Xeon s kódovým názvom Ivytown. Ten bude súčasťou radu E7 a má byť určený pre highendové servery. Pracovná frekvencia sa má pohybovať od 1,4 po 3,8 GHz a čipy budú zložené z 4,31 miliardy tranzistorov. Jednoznačne tak pôjde o zatiaľ najvýkonnejšie procesory x86, ktoré boli uvedené, k dispozícii budú, samozrejme, aj odľahčené varianty. Spotreba sa má pohybovať od 40 do 150 wattov.

Očakáva sa, že Intel nové procesory Xeon oficiálne odhalí budúci týždeň, ale niektoré detaily boli vypustené už teraz. Dosiaľ bol najvýkonnejším serverovým čipom Intelu model Xeon E5 v2 s 12 jadrami, ktorý bol predstavený v treťom štvrťroku minulého roka. Nové modely Ivytown však posúvajú latku výrazne vyššie.

Xeony Ivytown pod drobnohľadom

intel-xeon-ivytown.png

Rodina procesorov Intel Xeon E7 Ivytown

Xeony Ivytown sú postavené na 22 nm mikroarchitektúre Ivy Bridge, ktorú Intel nasadil do svojich mobilných a desktopových čipov v minulom roku. V prípade serverových produktov je ročné meškanie viac-menej typické a serverových modelov odvodených od aktuálnej mikroarchitektúry Haswell sa tak dočkáme pravdepodobne v roku 2015.

Doteraz používal Intel pri najvýkonnejších Xeonoch E7 ešte 32 nm architektúru Sandy Bridge a prechod na modernejšiu technológiu výroby má znížiť tepelné vyžarovanie a umožniť vyššie frekvencie. Nové procesory Xeon budú k dispozícii nielen vo verzii s 15 jadrami a s masívnou L3 cache s kapacitou 37,5 MB, ale aj vo verzii s 10 jadrami a s cache 25 MB a takisto so šiestimi jadrami a s 15 MB L3 cache.

Intel tak chce pokryť potreby najrôznejších používateľov a je možné, že v priebehu času uvoľní ešte ďalšie modely. Najvýkonnejšie verzie potom budú pravdepodobne zamerané na 4- a 8-päticové servery, ktoré sa používajú na náročné úkony, ako sú operácie s rozsiahlymi databázami, beh ERP vo veľkých firmách atď.

Intel vybavil jadrá v procesoroch Ivytown multithreadingom, takže každé je schopné spracúvať dve aplikačné vlákna súčasne. Dovedna tak môže byť naraz spracúvaných až 30 tzv. threadov. Prečo sa Intel rozhodol práve pre použitie 15 jadier, nie je jasné, pretože tento počet je pomerne nezvyčajný a väčšinou ide o násobky dvojky. Jadrá sú preto v čipe aj inak usporiadané, a to v troch stĺpcoch po piatich. Procesor disponuje aj 40 linkami PCI-Express 3.0.

Konkurenčná spoločnosť AMD síce ponúka 16-jadrové serverové Opterony už od roku 2011 (ide o rad Opteron 6300), ale zdá sa, veľký počet jadier kladie takisto veľké nároky na priepustnosť zberníc, že ich ďalšie zvyšovanie je už neefektívne, naopak, hrozí riziko zahltenia, keď sa k jednotlivým jadrám požadované dáta nedostanú včas. Možno aj preto sa Intel s pridávaním jadier neponáhľal natoľko ako AMD, nehľadiac na to, že jeho procesory sa svojím výkonom čipom AMD bez problémov vyrovnali aj pri menšom počte jadier.

Nové úspornejšie grafické jadro od Intelu

Medzi ďalšie novo predstavené novinky Intelu, hoci z trochu iného súdka, má patriť prepracované grafické jadro pre stolové a mobilné procesory, ktoré údajne znižuje spotrebu energie o 40 %.

To by malo byť výhodné najmä pre prístroje závislé od napájania z batérie. Nové grafické jadro vychádza z pokroku, ktorý Intel dosiahol s extrémne úspornými čipmi, pretože pracuje so znižovaním napätia v neaktívnych častiach a spotreba sa tak riadi podľa aktuálnych požiadaviek. Grafické jadro je rozdelené do mnohých častí, z ktorých každá má svoju vlastnú reguláciu napätia a je napájaná nezávisle. To je potom spojené aj s technológiou adaptívnej frekvencie, keď sa dodávané napätie dynamicky mení spolu s frekvenciou. Detaily o novom grafickom jadre môžete nájsť v blogu spoločnosti Intel.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá