Image
12.2.2014 0 Comments

Ivytown: Najvýkonnejšie 15-jadrové Xeony prichádzajú

intel-xeon.jpg Spoločnosť Intel poodhalila detaily o svojom chystanom 15-jadrovom procesore Xeon s kódovým názvom Ivytown. Ten bude súčasťou radu E7 a má byť určený pre highendové servery. Pracovná frekvencia sa má pohybovať od 1,4 po 3,8 GHz a čipy budú zložené z 4,31 miliardy tranzistorov. Jednoznačne tak pôjde o zatiaľ najvýkonnejšie procesory x86, ktoré boli uvedené, k dispozícii budú, samozrejme, aj odľahčené varianty. Spotreba sa má pohybovať od 40 do 150 wattov.

Očakáva sa, že Intel nové procesory Xeon oficiálne odhalí budúci týždeň, ale niektoré detaily boli vypustené už teraz. Dosiaľ bol najvýkonnejším serverovým čipom Intelu model Xeon E5 v2 s 12 jadrami, ktorý bol predstavený v treťom štvrťroku minulého roka. Nové modely Ivytown však posúvajú latku výrazne vyššie.

Xeony Ivytown pod drobnohľadom

intel-xeon-ivytown.png

Rodina procesorov Intel Xeon E7 Ivytown

Xeony Ivytown sú postavené na 22 nm mikroarchitektúre Ivy Bridge, ktorú Intel nasadil do svojich mobilných a desktopových čipov v minulom roku. V prípade serverových produktov je ročné meškanie viac-menej typické a serverových modelov odvodených od aktuálnej mikroarchitektúry Haswell sa tak dočkáme pravdepodobne v roku 2015.

Doteraz používal Intel pri najvýkonnejších Xeonoch E7 ešte 32 nm architektúru Sandy Bridge a prechod na modernejšiu technológiu výroby má znížiť tepelné vyžarovanie a umožniť vyššie frekvencie. Nové procesory Xeon budú k dispozícii nielen vo verzii s 15 jadrami a s masívnou L3 cache s kapacitou 37,5 MB, ale aj vo verzii s 10 jadrami a s cache 25 MB a takisto so šiestimi jadrami a s 15 MB L3 cache.

Intel tak chce pokryť potreby najrôznejších používateľov a je možné, že v priebehu času uvoľní ešte ďalšie modely. Najvýkonnejšie verzie potom budú pravdepodobne zamerané na 4- a 8-päticové servery, ktoré sa používajú na náročné úkony, ako sú operácie s rozsiahlymi databázami, beh ERP vo veľkých firmách atď.

Intel vybavil jadrá v procesoroch Ivytown multithreadingom, takže každé je schopné spracúvať dve aplikačné vlákna súčasne. Dovedna tak môže byť naraz spracúvaných až 30 tzv. threadov. Prečo sa Intel rozhodol práve pre použitie 15 jadier, nie je jasné, pretože tento počet je pomerne nezvyčajný a väčšinou ide o násobky dvojky. Jadrá sú preto v čipe aj inak usporiadané, a to v troch stĺpcoch po piatich. Procesor disponuje aj 40 linkami PCI-Express 3.0.

Konkurenčná spoločnosť AMD síce ponúka 16-jadrové serverové Opterony už od roku 2011 (ide o rad Opteron 6300), ale zdá sa, veľký počet jadier kladie takisto veľké nároky na priepustnosť zberníc, že ich ďalšie zvyšovanie je už neefektívne, naopak, hrozí riziko zahltenia, keď sa k jednotlivým jadrám požadované dáta nedostanú včas. Možno aj preto sa Intel s pridávaním jadier neponáhľal natoľko ako AMD, nehľadiac na to, že jeho procesory sa svojím výkonom čipom AMD bez problémov vyrovnali aj pri menšom počte jadier.

Nové úspornejšie grafické jadro od Intelu

Medzi ďalšie novo predstavené novinky Intelu, hoci z trochu iného súdka, má patriť prepracované grafické jadro pre stolové a mobilné procesory, ktoré údajne znižuje spotrebu energie o 40 %.

To by malo byť výhodné najmä pre prístroje závislé od napájania z batérie. Nové grafické jadro vychádza z pokroku, ktorý Intel dosiahol s extrémne úspornými čipmi, pretože pracuje so znižovaním napätia v neaktívnych častiach a spotreba sa tak riadi podľa aktuálnych požiadaviek. Grafické jadro je rozdelené do mnohých častí, z ktorých každá má svoju vlastnú reguláciu napätia a je napájaná nezávisle. To je potom spojené aj s technológiou adaptívnej frekvencie, keď sa dodávané napätie dynamicky mení spolu s frekvenciou. Detaily o novom grafickom jadre môžete nájsť v blogu spoločnosti Intel.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá