Image
8.7.2016 0 Comments

Inteligentná domácnosť sa postráži (skoro) sama

Každoročne dochádza k niekoľkým tisícom vlámaní sa do bytov, rodinných domov a súkromných rekreačných chát či chalúp. Objasnenosť týchto prípadov sa pohybuje okolo 30 % a zabezpečiť sa podarilo ukradnutý majetok iba v hodnote asi 2,3 milióna.

Ochrana majetku všetkými dostupnými spôsobmi – úmerne k jeho hodnote – by mala byť samozrejmosť a pozostávať predovšetkým z troch prvkov:

  • prevencia – bezpečnostné dvere, mreže, okenice, viditeľné zabezpečenia alarmom, aktívne systémy simulujúce prítomnosť osôb a pod.,
  • detekcia – predovšetkým kamery, detektory pohybu, infračervené senzory, senzory otvorenia dverí atď.,
  •  zmiernenie následkov – hlavne poistenie a prostriedky na neskoršie sledovanie či identifikáciu majetku.

Bežne dostupná moderná technika dnes našťastie umožňuje aj svojpomocne a s relatívne nízkymi nákladmi významne prispieť k zabezpečeniu priestoru proti nezvaným návštevníkom.

Dohľad vo dne i v noci

Neustály dohľad nad domácim priestorom zaistí kamera s nočným videním a bezdrôtovým pripojením cez miestnu sieť Wi-Fi. Napríklad novinka na trhu, model TP-LINK NC250, vďaka kompresii H.264 znižuje nároky na kapacitu prenosu aj pri vysokom rozlíšení 720p. Ovláda sa na diaľku cez internet alebo pomocou mobilnej aplikácie tpCamera pre tablety a inteligentné telefóny so systémom iOS a Android, ktorá umožňuje kameru ovládať, sledovať prenášaný obraz a zhotovovať videozáznam alebo fotografie. Zariadenie dokáže správou (e-mailom, na FTP server) upozorniť na pohyb a zvuk v stráženom objekte a ihneď odoslať fotografie narušiteľa na rýchly zásah. Obraz zo sledovaného priestoru sa zadarmo prenáša cez cloudový server tplinkcloud.com, ku ktorému možno pristupovať z akéhokoľvek zariadenia pripojeného k internetu. Kamera sa dá umiestniť na strop, stenu či rovnú podložku a jej dosah je 5,5 metra za svetla aj v tme vďaka systému na nočné videnie. Kamier možno do celého systému, samozrejme, pripojiť viac podľa potrieb a v závislosti od rozľahlosti objektu.

Zmätenie nepriateľa: inteligentné zásuvky

Moderné inteligentné zásuvky dokážu verne simulovať prítomnosť obyvateľov domácnosti. Zásuvky HS100/110 s pripojením Wi-Fi dokážu automaticky zapínať a vypínať rôzne spotrebiče – svetlá, televíziu, rádio a pod. – v rôznych časoch tak, aby vznikol dojem, že je stále niekto doma. Okrem režimu „mimo domova“ možno nastaviť aj pravidelný harmonogram zapínania a vypínania spotrebičov. Zásuvku môžete ovládať aj na diaľku cez internet pomocou aplikácie v smartfóne, takže v prípade, že kamera zašle upozornenie na pohyb či zvuk, dá sa napríklad rozsvietiť svetlo.

Neviditeľné pripojenie Wi-Fi

Pre väčšiu nezávislosť a nenápadnosť riešenia,  prípadne na chate či chalupe, kde nie je k dispozícii trvalé pripojenie k internetu, možno bezdrôtovú kameru pripojiť prostredníctvom Wi-Fi routera s modemom pre mobilné siete 3G alebo 4G. Prenosný Wi-Fi hotspot so 4G modemom TP-LINK M7300 nezaberie viac miesta ako stredne veľký mobilný telefón, a teda ho možno ľahko ukryť. Samozrejmé je nastavenie šifrovaného spojenia a skrytie identity siete.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro 1

Rozšírená realita pomôže školám

17.12.2016 00:05

Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť a v školstve to platí ešte mnohonásobne viac. Čo však v prípade, ak si študenti majú pozrieť, ako v reálnom čase pracuje jadrový reaktor? Alebo by chceli vidieť, ...

ITPro

Linux súkromne i pracovne v2.0 (15. časť): SIP (Session Initiation Protocol)

13.12.2016 11:58

Je priam neuveriteľné, aké množstvo užitočných informácií a faktov súvisiacich s IP telefóniou (VoIP) sa skrýva za takou jednoduchou skratkou, ako je SIP. Nejde pritom iba o protokol, ale o mnoho ďalš ...

ITPro

Výzvy a perspektívy mobilných sietí

13.12.2016 11:52

Dostupnosť kvalitného mobilného pripojenia vrátane dostatočnej kapacity na prenos dát považujeme v súčasnosti za samozrejmosť.  O niektorých špecifikách a  perspektívach služieb mobilných operátorov v ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá