Image
8.7.2016 0 Comments

Inteligentná domácnosť sa postráži (skoro) sama

Každoročne dochádza k niekoľkým tisícom vlámaní sa do bytov, rodinných domov a súkromných rekreačných chát či chalúp. Objasnenosť týchto prípadov sa pohybuje okolo 30 % a zabezpečiť sa podarilo ukradnutý majetok iba v hodnote asi 2,3 milióna.

Ochrana majetku všetkými dostupnými spôsobmi – úmerne k jeho hodnote – by mala byť samozrejmosť a pozostávať predovšetkým z troch prvkov:

  • prevencia – bezpečnostné dvere, mreže, okenice, viditeľné zabezpečenia alarmom, aktívne systémy simulujúce prítomnosť osôb a pod.,
  • detekcia – predovšetkým kamery, detektory pohybu, infračervené senzory, senzory otvorenia dverí atď.,
  •  zmiernenie následkov – hlavne poistenie a prostriedky na neskoršie sledovanie či identifikáciu majetku.

Bežne dostupná moderná technika dnes našťastie umožňuje aj svojpomocne a s relatívne nízkymi nákladmi významne prispieť k zabezpečeniu priestoru proti nezvaným návštevníkom.

Dohľad vo dne i v noci

Neustály dohľad nad domácim priestorom zaistí kamera s nočným videním a bezdrôtovým pripojením cez miestnu sieť Wi-Fi. Napríklad novinka na trhu, model TP-LINK NC250, vďaka kompresii H.264 znižuje nároky na kapacitu prenosu aj pri vysokom rozlíšení 720p. Ovláda sa na diaľku cez internet alebo pomocou mobilnej aplikácie tpCamera pre tablety a inteligentné telefóny so systémom iOS a Android, ktorá umožňuje kameru ovládať, sledovať prenášaný obraz a zhotovovať videozáznam alebo fotografie. Zariadenie dokáže správou (e-mailom, na FTP server) upozorniť na pohyb a zvuk v stráženom objekte a ihneď odoslať fotografie narušiteľa na rýchly zásah. Obraz zo sledovaného priestoru sa zadarmo prenáša cez cloudový server tplinkcloud.com, ku ktorému možno pristupovať z akéhokoľvek zariadenia pripojeného k internetu. Kamera sa dá umiestniť na strop, stenu či rovnú podložku a jej dosah je 5,5 metra za svetla aj v tme vďaka systému na nočné videnie. Kamier možno do celého systému, samozrejme, pripojiť viac podľa potrieb a v závislosti od rozľahlosti objektu.

Zmätenie nepriateľa: inteligentné zásuvky

Moderné inteligentné zásuvky dokážu verne simulovať prítomnosť obyvateľov domácnosti. Zásuvky HS100/110 s pripojením Wi-Fi dokážu automaticky zapínať a vypínať rôzne spotrebiče – svetlá, televíziu, rádio a pod. – v rôznych časoch tak, aby vznikol dojem, že je stále niekto doma. Okrem režimu „mimo domova“ možno nastaviť aj pravidelný harmonogram zapínania a vypínania spotrebičov. Zásuvku môžete ovládať aj na diaľku cez internet pomocou aplikácie v smartfóne, takže v prípade, že kamera zašle upozornenie na pohyb či zvuk, dá sa napríklad rozsvietiť svetlo.

Neviditeľné pripojenie Wi-Fi

Pre väčšiu nezávislosť a nenápadnosť riešenia,  prípadne na chate či chalupe, kde nie je k dispozícii trvalé pripojenie k internetu, možno bezdrôtovú kameru pripojiť prostredníctvom Wi-Fi routera s modemom pre mobilné siete 3G alebo 4G. Prenosný Wi-Fi hotspot so 4G modemom TP-LINK M7300 nezaberie viac miesta ako stredne veľký mobilný telefón, a teda ho možno ľahko ukryť. Samozrejmé je nastavenie šifrovaného spojenia a skrytie identity siete.


Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Linux súkromne i pracovne v2.0 (13. časť)

09.10.2016 23:19

Sysdig/falco V predošlej časti seriálu sme nástroj Falco definovali ako behaviorálny monitor, ktorý pomocou vopred zadaných pravidiel deteguje podozrivé správanie sledovaných aktivít. Pokiaľ v prípad ...

ITPro

Jednotný digitálny trh je šanca pre pripravených

09.10.2016 00:00

Do piatich rokov sa bude musieť pred dravou a inovatívnou konkurenciou skloniť tretina firiem, ktoré sú dnes vo svojich odvetviach v top dvadsiatke. Podľa predpovede analytikov z IDC budú mať neúspešn ...

ITPro

Systémy na komunikáciu v reálnom čase

09.10.2016 00:00

Ušetrite na chlebíčkoch, vzdelávajte moderne Takmer 70 percent všetkých nákladov na vzdelávacie aktivity firiem pohltí cestovanie, ubytovanie a strava. Osobná účasť zväčša znamená chlebíčky a kávu za ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá