13.12.2012 0 Comments

Intel ponúka prvý 6 wattový procesor z triedy serverov

Viacerí výrobcovia zariadení odštartovali ponuku mikro-serverov, úložísk a sieťových zariadení so 64-bitovou produktovou rodinou Intel Atom S1200. Serverový systém on-chip Intel Atom S1200 s veľmi nízkou spotrebou obsahuje kľúčové prvky ako napríklad Error Code Correction, podporu pre 64-bit a virtualizačné technológie potrebné pre procesorové využitie v dátových centrách.
V súčasnosti existuje viac ako 20 nízko-napäťových dizajnov vrátane mikroserverov, úložísk a sieťových zariadení, ktoré používajú procesorovú rodinu Intel Atom S1200.

Spoločnosť Intel dnes predstavila produktovú rodinu Intel Atom S1200, ktorá prináša prvý nízko-napäťový, 64-bitový serverový system-on-chip (SoC) pre maximálne vyťažené mikroservery ako aj novú úroveň energetickej efektivity úložísk a sieťových zariadení. Nízka spotreba energie, industriálna sila mikroprocesorov obsahuje základné možnosti pre získanie serverovej spoľahlivosti, spravovateľnosti a nákladovej efektivity.

"Dátové centrá sa vyvíjajú do unikátnych segmentov a spoločnosť Intel je aj naďalej lídrom tejto premeny," povedala Diane Bryant, viceprezidentka a generál riaditeľka divízie Datacenter and Connected Systems Group spoločnosti Intel. "Už pred pár rokmi sme rozpoznali potrebu kompaktných, energeticko-efektívnych serverov a ďalšieho zariadenia pre dátové centrá. Dnes prinášame úplne prvý, len 6-wattový1 SoC procesor, ktorý obsahuje kľúčové prvky pre dátové centrá a taktiež podčiarkuje náš záväzok pokračujúcej podpore tohto segmentu."

Ďalšia generácia Intel mikroserverov: skutočnosť

Neustály nárast verejných cloud technológií prináša možnosti transformácie spoločnostiam ponúkajúcim zdieľaný hosting a doručenie obsahu na front-end web servery. Kompaktné servery, ktoré sú poháňané nízko-napäťovými procesormi vedia ponúknuť požadovaný výkon a zároveň významne znižujú spotrebu elektrickej energie - jednu z najväčších nákladových položiek dátových centier. Pred samotným rozmiestnením nových zariadení v dátových centrách sa však spoločnosti zaujímajú o ich niektoré dôležité otázky.

Produktová rodina Intel Atom S1200 je prvým nízko napäťovým SoC ponúkajúcim potrebné schopnosti pre dátové centrá, ktoré zaručia požadovanú úroveň spoľahlivosti a spravovateľnosti a zároveň prinesú úsporu celkových nákladov. SOC obsahuje 2 fyzické jadrá a celkovo dokáže spracovať 4 vlákna vďaka technológii Intel Hyper-Threading. SOC taktiež obsahuje 64-bitovú podporu, pamäťový ovládač podporujúci až 8GB pamäte DDR3, virtualizačnú technológiu (VT), 8 dráh pre PCI Express 2.0, podporu Error-Correcting Code (ECC) pre vyššiu spoľahlivosť ako aj ďalšie I/O integrované rozhrania pre Intel čipsety. Nová produktová rodina bude pozostávať z troch procesorov pracujúcich na frekvenciách od 1,6GHz do 2,0GHz.

Produktová rodina Atom S1200 je rovnako kompatibilná s architektúrou x86, ktorá v súčasnosti dominuje v dátových centrách. Umožní to ľahkú integráciu nového nízko-napäťového prvku bez nutnosti ďalších investícií pre portovanie a údržbu nového softvéru.

Ďalší míľnik v energetickej efektivite

Intel pokračuje v znižovaní spotreby energie vo svojich produktoch, čím umožňuje systémom zostať čo najviac energeticky efektívnymi. Od roku 2006, kedy boli každý rok predstavované nové nízko-napäťové procesory Intel Xeon, znížila spoločnosť Intel efektivitu meranú ukazovateľom thermal design power (TDP) z hodnoty 40 wattov v roku 2006 na 17 wattov, vďaka tohtoročnej modernej 22 nanometrovej (nm) procesnej technológii. Produktová rodina Intel Atom S1200 je prvým nízko napäťovým SoC so serverovými vlastnosťami, ktorá ponúka TDP na hranici 6 wattov.

Široká podpora odvetvia

Dnes je dostupných viac ako 20 nízko napäťových dizajnov vrátane mikroserverov, úložísk a sieťových zariadení, používajúcich procesor rodiny Intel Atom S1200, od výrobcov ako napríklad Accusys*, CETC*, Dell*, HP*, Huawei*, Inspur*, Microsan*, Qsan*, Quanta*, Supermicro* and Wiwynn*.

"Organizácie obhospodarujúce obrovské pracovné úlohy potrebujú výkonné servery pre maximalizáciu efektivity a zároveň si uvedomujú obrovské priestorové, nákladové a energetické úspory," povedal Paul Santeler, viceprezident a generál manažér Hyperscale Business Unit, Industry-standard Servers and Software v spoločnosti HP. "HP servery sa nachádzajú v mnohých takýchto spoločnostiach a Intel Atom S1200 bude základom pre našu ďalšiu vlnu aplikačného komputingu, ktorá významne ušetrí náklady a energiu pre našich zákazníkov."

Ešte žiarivejšia budúcnosť

Intel pracuje aj na ďalšej generácii procesorov Intel Atom pre extrémnu energetickú efektívnosť s pracovným názvom "Avoton." Tieto procesory budú dostupné v roku 2013 a rozšíria možnosti SoC vďaka použitiu 3-D Tri-gate 22 nm tranzistorov, čím prinesú neuveriteľnú úsporu a ďalšie výkonnostné úrovne.

Pre zákazníkov, ktorí sa zaujímajú o nízko napäťové modely Intel Xeon určené pre nízko napäťové servery, úložiská a sieťové zariadenia, spoločnosť Intel, predstaví na budúci rok, nové procesory produktovej rodiny Intel Xeon E3 v3, ktoré budú založené na mikroarchitektúre Haswell. Tieto nové procesory získajú úsporu z technológie Haswell a ponúknu vyrovnaný výkon na jeden watt, čím opätovne rozšíria možnosti pre zákazníkov.

Cena a dostupnosť

Procesory Intel Atom S1200 budú od dnes dodávané za odporúčanú spotrebiteľskú cenu začínajúcu na 54 USD pri odbere 1000 kusov.

Viac informácií vrátane prezentácie Diane Bryant, obrázkov a sprievodných dokumentov, nájdete na stránke Intel Newsroom.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá