Image
26.8.2016 0 Comments

Intel má v pláne dodať vedúcu platformu pre umelú inteligenciu (AI)

Spoločnosť intel je známa posúvaním hraníc technologických inovácií, pričom najväčšie výdobytky v priemysle zároveň tvorí aj stojí na ich čele. Prvýkrát sme to urobili prechodom zo sálových počítačov  (mainframes) ku komunikačným serverom a potom znova prechodom ku diaľkovej správe údajov (cloud computing) a softvérom definovanej infraštruktúre. Umelá inteligencia (AI) je ďaľšou veľkou vlnou výpočtovej techniky, ktoré zmení spôsob doterajšieho fungovania biznisu a tiež toho, ako ľudia v súčasnosti so svetom komunikujú. A hoci je Intel pripravený podporiť revolúciu strojového učenia - napokon, procesory Intel poháňajú viac než 97 percent serverov využívaných na podporu záťaže spojenej so strojovým účením - vieme, že na to, aby sme skutočne stáli na čele priemyslu, musíme toho urobiť viac.

Náš priemysel  potrebuje prielom vo výkone výpočtovej techniky - schopnosť škálovateľnosti a otvorenosti - tak, aby bolo možné realizovať inováciu naprieč širokou developerskou komunitou. Minulý týždeň sme na Intel Development Forum (IDF) ponúkli krátky pohľad na to, ako plánujeme dodať vedúcu platformu pre AI:

  • Zaviazali sme sa, že sa budeme sústrediť na open source s optimalizovanými rámcami strojového učenia (Caffe, Theano) a knižnice (Intel® Math Kernel Library – Deep Learning Neural Network, Intel Deep Learning SDK)
  • Predstavili sme ďaľšiu generáciu procesora Intel® Xeon™ Phi s kódovým menom Knights Mill, ktorý ponúka vylepšenú variabilnú precíznosť a pružnú pamäť s vysokou kapacitou
  • Oznámili sme plánované prebratie spoločnosti Nervana Systems za účelom spojenia inžinierov z Intelu, ktorí stoja za procesormi Intel Xeon a Intel Xeon Phi s expertami na strojové učenie z Nervana Systems. Cieľom spolupráce je rýchlejšie napredovanie v priemysle AI. Bez takejto spolupráce by to nebolo možné.

AI je dnes len na začiatku, veríme však, že jasná hodnota a príležitosť, ktorú AI prináša, bude dôležitá pre dátové centrá zajtrajška. Vedúca pozícia Intelu bude kritická z pohľadu katalyzátora pre inovácie, ktoré rozšíria dosah AI. Hoci sa toho veľa nahovorilo o hodnote GPU pri strojovom učení, skutočnosť je taká, že menej ako 3 percentá všetkých serverov využívaných v minulom roku pri strojovom učení využívali GPU.

Je úplne pochopiteľné, prečo by tieto dáta spolu s úspešnosťou Intelu prinášať na trh nové, pokročilé technológie a tiež naše značné investície v poslednej dobe, mali zaujímať našich konkurentov.  Dohadovať sa však o verejne dostupných výkonnostných referenčných hodnotách je stratou času. V Inteli je zaužívaná prax, že tvrdenia o výkone zakladáme na najnovších verejne dostupných informáciach v čase, keď je takéto tvrdenie zverejnené a za svojimi údajmi si stojíme. 

Otváraním nových možností škálovateľnosti dátových množín sa prednosti Intel prejavia naplno. Záber, škála a rýchlosť v našom priemysle podčiarkuje dôležitosť širokého, otvoreného prístupu k inováciam v oblasti AI. A priemysel zjavne súhlasí. Vezmite si len nasledujúce výroky. Jing Wang z Baidu: „Zväčšená veľkosť pamäte v Intel Xeon Phi nám uľahčí efektívne učenie našich modelov." Profesor Pedro Domingos z Washingtonskej univerzity : „Intel je prvý, ktorý nám bude prinášať hardvér a architektúry, ktoré podporia otvorenú komunitu potrebnú na dosiahnutie progresu."

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Prieskum GfK Consumer Climate Europe: náladu spotrebiteľov ovplyvňuje neistota

25.10.2016 10:50

Výsledky prieskumu GfK zisťujúce spotrebiteľskú klímu v Európe v treťom štvrťroku 2016 Najväčším medzinárodným problémom bolo v treťom štvrťroku rozhodnutie Britov odísť z Európskej únie. Diskusiu v  ...

Tlačové správy

Seagate BackUp Plus Portable - první 2,5“ externí disk na světě s kapacitou 5 TB

25.10.2016 00:00

Seagate Technology, přední světový výrobce datových úložišť, uvede v listopadu na český a slovenský trh externí disk Backup Plus Portable, vůbec první 5TB přenosný disk na světě. Novinku zdobí elegant ...

Tlačové správy

Týždne 4ky štartujú aj na jeseň: Zákazníci z vybraných pôšt neodídu naprázdno

25.10.2016 10:30

Pre veľký úspech prvých Týždňov 4ky sa štvrtý mobilný operátor rozhodol túto marketingovú akciu zopakovať. 4ka v spolupráci so Slovenskou poštou  rozšírila počet zapojených pobočiek až na 152. V hre b ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá