Image
26.8.2016 0 Comments

Intel má v pláne dodať vedúcu platformu pre umelú inteligenciu (AI)

Spoločnosť intel je známa posúvaním hraníc technologických inovácií, pričom najväčšie výdobytky v priemysle zároveň tvorí aj stojí na ich čele. Prvýkrát sme to urobili prechodom zo sálových počítačov  (mainframes) ku komunikačným serverom a potom znova prechodom ku diaľkovej správe údajov (cloud computing) a softvérom definovanej infraštruktúre. Umelá inteligencia (AI) je ďaľšou veľkou vlnou výpočtovej techniky, ktoré zmení spôsob doterajšieho fungovania biznisu a tiež toho, ako ľudia v súčasnosti so svetom komunikujú. A hoci je Intel pripravený podporiť revolúciu strojového učenia - napokon, procesory Intel poháňajú viac než 97 percent serverov využívaných na podporu záťaže spojenej so strojovým účením - vieme, že na to, aby sme skutočne stáli na čele priemyslu, musíme toho urobiť viac.

Náš priemysel  potrebuje prielom vo výkone výpočtovej techniky - schopnosť škálovateľnosti a otvorenosti - tak, aby bolo možné realizovať inováciu naprieč širokou developerskou komunitou. Minulý týždeň sme na Intel Development Forum (IDF) ponúkli krátky pohľad na to, ako plánujeme dodať vedúcu platformu pre AI:

  • Zaviazali sme sa, že sa budeme sústrediť na open source s optimalizovanými rámcami strojového učenia (Caffe, Theano) a knižnice (Intel® Math Kernel Library – Deep Learning Neural Network, Intel Deep Learning SDK)
  • Predstavili sme ďaľšiu generáciu procesora Intel® Xeon™ Phi s kódovým menom Knights Mill, ktorý ponúka vylepšenú variabilnú precíznosť a pružnú pamäť s vysokou kapacitou
  • Oznámili sme plánované prebratie spoločnosti Nervana Systems za účelom spojenia inžinierov z Intelu, ktorí stoja za procesormi Intel Xeon a Intel Xeon Phi s expertami na strojové učenie z Nervana Systems. Cieľom spolupráce je rýchlejšie napredovanie v priemysle AI. Bez takejto spolupráce by to nebolo možné.

AI je dnes len na začiatku, veríme však, že jasná hodnota a príležitosť, ktorú AI prináša, bude dôležitá pre dátové centrá zajtrajška. Vedúca pozícia Intelu bude kritická z pohľadu katalyzátora pre inovácie, ktoré rozšíria dosah AI. Hoci sa toho veľa nahovorilo o hodnote GPU pri strojovom učení, skutočnosť je taká, že menej ako 3 percentá všetkých serverov využívaných v minulom roku pri strojovom učení využívali GPU.

Je úplne pochopiteľné, prečo by tieto dáta spolu s úspešnosťou Intelu prinášať na trh nové, pokročilé technológie a tiež naše značné investície v poslednej dobe, mali zaujímať našich konkurentov.  Dohadovať sa však o verejne dostupných výkonnostných referenčných hodnotách je stratou času. V Inteli je zaužívaná prax, že tvrdenia o výkone zakladáme na najnovších verejne dostupných informáciach v čase, keď je takéto tvrdenie zverejnené a za svojimi údajmi si stojíme. 

Otváraním nových možností škálovateľnosti dátových množín sa prednosti Intel prejavia naplno. Záber, škála a rýchlosť v našom priemysle podčiarkuje dôležitosť širokého, otvoreného prístupu k inováciam v oblasti AI. A priemysel zjavne súhlasí. Vezmite si len nasledujúce výroky. Jing Wang z Baidu: „Zväčšená veľkosť pamäte v Intel Xeon Phi nám uľahčí efektívne učenie našich modelov." Profesor Pedro Domingos z Washingtonskej univerzity : „Intel je prvý, ktorý nám bude prinášať hardvér a architektúry, ktoré podporia otvorenú komunitu potrebnú na dosiahnutie progresu."

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 16:19

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od j ...

Tlačové správy

VEDA: Vedci chcú zlepšiť postavenie spoločenských a humanitných vied

16.01.2017 16:17

Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na d ...

Tlačové správy

Digitálna mobilná komunikácia na Slovensku oslavuje 20 rokov

16.01.2017 10:25

Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitál ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá