SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Inovatívne rozhranie mozog-počítač budeme nosiť v uchu

0

Čínski vedci vyvinuli rozhranie mozog-počítač (brain-computer interface – BCI), ktoré je oveľa menej invazívne ako konkurenčné zariadenia. Prístroj s názvom SpiralE BCI je určený na vloženie do zvukovodu. Je vyrobený z pružného materiálu a vďaka jedinečnej špirálovej konštrukcii nezasahuje do sluchu používateľa. Je oveľa menej invazívny ako chirurgicky implantované alternatívy a praktickejší ako neinvazívne riešenia, ako sú čelenky alebo čiapky. 

Vďaka týmto výhodám je SpiralE BCI oveľa vhodnejšie na každodenné používanie a podľa tímu z univerzity Tsinghua v Pekingu dokazuje, že prirodzené a diskrétne nositeľné zariadenia možno integrovať do reálnych aplikácií. BCI by sa mohli používať na prekladanie myšlienok do textu, ovládanie digitálnych objektov mysľou alebo dokonca na rozšírenie ľudskej pamäti. Podľa správy Royal Society z roku 2019 by takéto technológie mohli zmeniť medicínu a od základu zmeniť spôsob, ako komunikujeme s technológiami a medzi sebou navzájom.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Na druhej strane správa upozorňuje aj na etické obavy. Správa dospela k záveru, že BCI by mohli spochybniť podstatu toho, čo znamená byť človekom. V máji spoločnosť Neuralink Corporation Elona Muska získala povolenie začať testovať mozgové implantáty na ľuďoch.

Práca tímu bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature Communications. Zatiaľ nie je známe, ako blízko je zariadenie ku komerčnej dostupnosti, aké možnosti by poskytovalo v porovnaní s chirurgickým implantátom a aká by mohla byť jeho cena.

Zdroj: techspot.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať