SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Inovatívna špongia dokáže nasať až 90 % mikroplastov z našej vody

1

Výskumníci v Číne vyrobili syntetickú špongiu, ktorá podľa nich dokáže absorbovať mikroplasty z našej vody z vodovodu ale aj v mori. Počas testovania sa odborníkom podarilo vyčistiť až 90 % mikroplastov z tekutín, ktoré pretlačili cez svoju špongiu. Výsledky sa líšili v závislosti od typu tekutiny a ďalších premenných vrátane kyslosti a slanosti, uvádza sa v správe, ktorú uverejnil časopis Smithsonian. Medzi filtrovanými tekutinami bola voda z vodovodu, morská voda a polievka.

Podľa odborníkov sa už desaťročia každoročne vyhodí približne 320 miliónov ton plastového odpadu. Tieto plasty sa dostávajú do životného prostredia a nakoniec aj do našej krvi. Jedna štúdia odhalila mikroplasty v žilách 77 % testovaných ľudí. Odborníci z americkej Národnej lekárskej knižnice upozorňujú, že drobné kúsky plastov môžu ovplyvniť „tráviaci, dýchací, endokrinný, reprodukčný a imunitný systém“.

Novo vyvinuté špongie sú vyrobené zo škrobu a želatíny a podľa Smithsonian sú biologicky rozložiteľné. Využiť by sa dali v rôznych prostrediach. Guoqing Wang, spoluautor výskumnej správy, povedal, že ak sa budú vyrábať v priemyselnom rozsahu, mohli by filtrovať vodu v čističkách odpadových vôd alebo v potravinárskom priemysle. Christian Adlhart, chemik na Univerzite aplikovaných vied v Zürichu vo Švajčiarsku, pracuje na podobnej technológii a uviedol, že porézne špongie by sa mohli umiestniť aj do práčok na zachytávanie mikroplastov.

Podľa Adlharta je dôležité zabezpečiť, aby používanie škrobu a želatíny nekonkurovalo jej používaniu v potravinárskom priemysle. Na výrobu špongie však bol použitý aj toxický formaldehyd. Teraz tím pracuje na recepte, ktorý by obsahoval len materiály šetrné k planéte. Podľa Alice Hortonovej z Národného oceánografického centra Spojeného kráľovstva by však najlepším riešením bolo eliminovať vznik mikropolutantov hneď na začiatku.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

filter reakcia na: Inovatívna špongia dokáže nasať až 90 % mikroplastov z našej vody

25.11.2023 18:11
Nadpis je o nasávaní špongie. Článok je o použití špongiového filtra čo nenasáva, ale filtruje pretekajúce kvapaliny. Nebolo by jednoduchšie použiť tradičný pieskový filter ktorý toho zachytí viac a netreba naň jed zvaný formaldehyd?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať