SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Identifikovali 5 krvných markerov spojených so samovraždou

3

Vedci z Kalifornskej univerzity (UC) v San Diegu našli biomarkery súvisiace s mitochondriálnou dysfunkciou, ktorá narúša vzájomnú komunikáciu buniek a môže byť faktorom samovražedných myšlienok. Hoci samovražda je komplexná a zahŕňa široké spektrum faktorov, ako sú trauma a stres, schopnosť identifikovať osoby s najväčším rizikom by mohla byť kľúčovým diagnostickým nástrojom. V štúdii vedci analyzovali krv 99 dospelých osôb s depresiou a samovražednými myšlienkami, ktorým nepomohla tradičná liečba, ako aj 99 „zdravých“ účastníkov bez anamnézy duševného ochorenia.

Hoci sa v krvi cieľovej skupiny našli stovky rôznych biochemických látok, päť špecifických látok bolo identifikovaných ako kľúčové faktory depresie rezistentnej na liečbu a samovražedných myšlienok. Identifikované metabolómy, ktoré prispievajú k poruche medzibunkovej komunikácie, pochádzajú z mitochondrií. Mitochondrie, ktoré sú známe ako elektrárne buniek, uľahčujú produkciu energie ATP (adenozíntrifostát), ktorá je nevyhnutná pre pohon organizmu. Zdá sa, že týchto päť biochemických látok, ktoré sa zhodovali u mužov a u žien, mení tento proces v skupine osôb s depresiou.

„Mitochondrie sú jedny z najdôležitejších štruktúr našich buniek a zmenené funkcie mitochondrií sa vyskytujú pri mnohých ľudských ochoreniach,“ povedal Robert Naviaux, profesor na UC San Diego. „Keď je ATP vo vnútri bunky, funguje ako zdroj energie, ale mimo bunky je to signál nebezpečenstva, ktorý aktivuje desiatky ochranných dráh v reakcii na nejaký environmentálny stresor. Predpokladáme, že pokusy o samovraždu môžu byť v skutočnosti súčasťou väčšieho fyziologického impulzu na zastavenie stresovej reakcie, ktorá sa stala na bunkovej úrovni neúnosnou.“

Vedci teraz dúfajú, že tieto zistenia môžu viesť k personalizovanejšej liečbe duševného zdravia a k zameraniu na lieky, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí nereagovali na súčasnú klinickú starostlivosť. „Ak máme 100 ľudí, ktorí buď nemajú depresiu, alebo majú depresiu a samovražedné myšlienky, dokážeme správne identifikovať 85-90 osôb s najväčším rizikom na základe piatich metabolitov u mužov a ďalších piatich metabolitov u žien,“ povedal Naviaux. „Mohlo by to byť dôležité z hľadiska diagnostiky, ale otvára to aj širšiu diskusiu v tejto oblasti o tom, čo vlastne vedie k týmto metabolickým zmenám.“

Spomedzi identifikovaných metabolitov sa niektoré v súčasnosti vyskytujú v doplnkoch stravy, ako napríklad folát a karnitín. „Žiadny z týchto metabolitov nie je zázračný prostriedok, ktorý by úplne zvrátil depresiu u niekoho,“ povedal Naviaux. „Naše výsledky nám však naznačujú, že možno existujú veci, ktorými môžeme metabolizmus postrčiť správnym smerom, aby pacienti lepšie reagovali na liečbu, a v súvislosti so samovraždami by to mohlo stačiť na to, aby ľudia neprekročili túto hranicu.“  Štúdia bola publikovaná v časopise Translational Medicine.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

minulost reakcia na: Identifikovali 5 krvných markerov spojených so samovraždou

21.12.2023 06:12
Pred viacerými rokmi som tu čítal podobný článok ohľadom homosexuality. To by bola pre lgbtixyz iná pohroma, keby sa to znova začalo publikovať.
Reagovať

RE: minulost reakcia na: minulost

22.12.2023 18:12
Odkedy sa verejne publikujú citlivé osobné informácie, od vzniku GDPR?
Reagovať

minulost reakcia na: Identifikovali 5 krvných markerov spojených so samovraždou

21.12.2023 06:12
Pred viacerými rokmi som tu čítal podobný článok ohľadom homosexuality. To by bola pre lgbtixyz iná pohroma, keby sa to znova začalo publikovať.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať