30.10.2012 0 Comments

ITAPA ocenila najlepšie projekty informatizácie

Firmy a inštitúcie aj tento rok súťažili s inovatívnymi projektami informatizácie spoločnosti o Cenu ITAPA. Odborná porota veru mala z čoho vyberať. Manažéri prihlásili desiatky projektov do dvoch kategórií: Nové služby a Zlepšovanie procesov. Aktívne boli najmä samosprávy - ich prihlášky tvorili zhruba tretinu z celkového počtu. Do súťaže sa však zapojila aj katolícka cirkev s jej elektronickými službami. Súčasťou slávnostného galavečera bolo tiež udelenie špeciálnej ceny eFocus za najlepšie odprezentovaný projekt.

Prvé miesto v kategórii Nové služby získal Bratislavský samosprávny kraj za projekt Mesto v mobile. Podobnú službu poskytujú aj európske metropoly Amsterdam či Berlín. „Našu mobilnú aplikáciu si zatiaľ stiahli tisíce ľudí. Vďaka aplikácii sme k ľuďom bližšie," povedal župan Pavol Frešo.

Aplikáciu dodala spoločnosť Datalan. Firma tak uspela v Cene ITAPA druhý rok po sebe. „Inovácie a nové technológie sú jednou z našich hlavných priorít a záleží nám na tom, aby ľuďom prinášali komfort a vyššiu kvalitu služieb," zhodnotil Michal Klačan z Datalanu.

Na druhom mieste sa v rámci kategórie Nové služby umiestnil projekt Elektronická pobočka zdravotnej poisťovne Dôvera. Po prihlásení sa na portál poistenci uvidia prehľad všetkých spotrebovaných liekov a zdravotníckych úkonov. Službu dodala spoločnosť Mediworx software Solutions.

„Bronzovú medailu" si odniesla Konferencia biskupov Slovenska za projekt Ecclesia - Kontaktné miesta katolíckej cirkvi. "Ocenenie si veľmi vážime. Upevňuje nás v presvedčení, že vždy keď Cirkev slúži, zostáva tradičnou i modernou zároveň," povedal výkonný tajomník KBS Anton Ziolkovský. Tretiu priečku získala cirkev spolu s firmou Novell.

V kategórii Zlepšovanie procesov získali prvé miesto Elektronické služby Sociálnej poisťovne. Víťazný projekt získal zlato za plošné zavedenie elektronickej služby zberu podkladov sociálneho poistenia a elektronickú komunikáciu so zamestnávateľmi. A tiež za mimoriadny prínos pre všetkých zamestnávateľov na Slovensku, ale aj pre zamestnancov Sociálnej poisťovne z hľadiska úspory času a zjednodušenia práce. Poisťovňa na projekte spolupracovala so spoločnosťou EMM. „Je to ocenenie našej 10-ročnej práce na tomto projekte, kde jeho samotná implementácia trvala od marca do novembra 2011," reagoval konateľ EMM Jozef Chebeň. Prezradil tiež, že firma pracuje aj na pokračovaní projektu.

Na druhej priečke sa umiestnilo mesto Prešov a spoločnosť CORA GEO s projektom Obojsmerná integrácia mestského informačného systému mesta Prešov a štátnych registrov. „To čo bolo včera výnimočné bude zajtra nevyhnutnosťou. Komunikácia s občanom je jedna z našich hlavných priorít. Tento projekt napĺňa heslo: Prešov patrí občanovi," komentoval primátor mesta Pavel Hagyari.

Tretie miesto si z tohtoročnej Ceny ITAPA odniesli Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a spoločnosť Atos IT Solutions and Services za Informačný systém služieb zamestnanosti. Porota ocenila, že projekt prináša zefektívnenie chodu úradov a vytvára predpoklady pre oveľa kvalitnejšie poskytovanie služieb občanom a podnikateľom.

Cenu eFocus získalo Bratislavská časť Staré mesto za invenčnú, vizualizovanú formu multimediálnej prezentácie funkcionalít projektu o digitálnych mapách a geografickom informačnom systéme na sociálnej sieti YouTube, ako aj v printovej forme. Špeciálne uznanie od poroty získali projekty Vizualizácia ultrazvukových nálezov u kriticky chorých novorodencov a Slovenský superpočítač.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá