Image
14.5.2014 0 Comments

IT Fitness Test po štvrtý raz preverí znalosti Slovákov

it_fitness copy.jpg Na webstránke www.itfitness.sk odštartoval štvrtý celonárodný test IT znalostí Slovákov pod názvom IT Fitness Test 2014. Cieľom online testovania je zistiť úroveň základných vedomostí a zručností verejnosti na Slovensku z používania informačno-komunikačných technológií. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali organizátori a partneri projektu.

"Počítačové zručnosti sú rovnako dôležité ako vedieť čítať, písať či počítať," uviedol na konferencii vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušan Chrenek. Ako upozornil, v roku 2020 si bude až 90 percent všetkých prác vyžadovať aspoň základný stupeň IT znalostí. "V tom čase bude len na Slovensku chýbať približne 40-tisíc IT pracovníkov," povedal následne Mário Lelovský z IT Asociácie Slovenska.

Spoznať, ako a kde mladí ľudia používajú digitálne technológie a na akej úrovni sú ich znalosti a zručnosti umožnia práve výsledky IT Fitness Testu. Z nich bude spracovaná štúdia, ktorá bude podkladom pre ministerstvo školstva pre ďalšie nastavenie vzdelávania na Slovensku. "Výsledky nám ukážu, čo je v IT vzdelávaní dobré, a v čom treba pridať," vysvetlila Beáta Brestenská z Univerzity Komenského v Bratislave.

Zámer realizovať IT Fitness Test vznikol ešte v roku 2009 ako súčasť iniciatívy Európskej komisie, označovanej ako Týždeň IT zručností (eSkills Week). Prvé testovanie sa uskutočnilo v roku 2010, pričom do jeho troch ročníkov sa zapojilo viac ako 100-tisíc účastníkov. Myšlienka IT Fitness Testu našla ohlas aj v iných krajinách, ktoré prevzali celkový koncept on-line preverovania IT zručností.

Testy aj tento rok zostavil tím pracovníkov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave pod vedením Zuzany Kubincovej. Po krátkej registrácii nasledujú otázky týkajúce sa spôsobu používania a najčastejších činností vykonávaných na počítači a internete. Okrem teoretických otázok test preveruje aj praktické zručnosti s vyhľadávaním informácií na internete.

Po zodpovedaní všetkých otázok test automaticky vyhodnotí odpovede a účastník sa okamžite dozvie, ako v ňom obstál. Zároveň sa dostáva do žrebovania o zaujímavé ceny od partnerov projektu. Okrem jednotlivcov organizátori ocenia aj najaktívnejšie a najúspešnejšie školy.

IT Fitness Test je určený predovšetkým mladým ľuďom, no otestovať sa môžu záujemcovia akejkoľvek vekovej kategórie. Novinkou v tomto roku je špeciálny test určený pre základné školy. Okrem toho organizátori sprístupnili test aj cez aplikáciu do mobilov. Testovanie potrvá do 31. júla. Výsledky vyhlásia v septembri.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá