Image
14.5.2014 0 Comments

IT Fitness Test po štvrtý raz preverí znalosti Slovákov

it_fitness copy.jpg Na webstránke www.itfitness.sk odštartoval štvrtý celonárodný test IT znalostí Slovákov pod názvom IT Fitness Test 2014. Cieľom online testovania je zistiť úroveň základných vedomostí a zručností verejnosti na Slovensku z používania informačno-komunikačných technológií. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali organizátori a partneri projektu.

"Počítačové zručnosti sú rovnako dôležité ako vedieť čítať, písať či počítať," uviedol na konferencii vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušan Chrenek. Ako upozornil, v roku 2020 si bude až 90 percent všetkých prác vyžadovať aspoň základný stupeň IT znalostí. "V tom čase bude len na Slovensku chýbať približne 40-tisíc IT pracovníkov," povedal následne Mário Lelovský z IT Asociácie Slovenska.

Spoznať, ako a kde mladí ľudia používajú digitálne technológie a na akej úrovni sú ich znalosti a zručnosti umožnia práve výsledky IT Fitness Testu. Z nich bude spracovaná štúdia, ktorá bude podkladom pre ministerstvo školstva pre ďalšie nastavenie vzdelávania na Slovensku. "Výsledky nám ukážu, čo je v IT vzdelávaní dobré, a v čom treba pridať," vysvetlila Beáta Brestenská z Univerzity Komenského v Bratislave.

Zámer realizovať IT Fitness Test vznikol ešte v roku 2009 ako súčasť iniciatívy Európskej komisie, označovanej ako Týždeň IT zručností (eSkills Week). Prvé testovanie sa uskutočnilo v roku 2010, pričom do jeho troch ročníkov sa zapojilo viac ako 100-tisíc účastníkov. Myšlienka IT Fitness Testu našla ohlas aj v iných krajinách, ktoré prevzali celkový koncept on-line preverovania IT zručností.

Testy aj tento rok zostavil tím pracovníkov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave pod vedením Zuzany Kubincovej. Po krátkej registrácii nasledujú otázky týkajúce sa spôsobu používania a najčastejších činností vykonávaných na počítači a internete. Okrem teoretických otázok test preveruje aj praktické zručnosti s vyhľadávaním informácií na internete.

Po zodpovedaní všetkých otázok test automaticky vyhodnotí odpovede a účastník sa okamžite dozvie, ako v ňom obstál. Zároveň sa dostáva do žrebovania o zaujímavé ceny od partnerov projektu. Okrem jednotlivcov organizátori ocenia aj najaktívnejšie a najúspešnejšie školy.

IT Fitness Test je určený predovšetkým mladým ľuďom, no otestovať sa môžu záujemcovia akejkoľvek vekovej kategórie. Novinkou v tomto roku je špeciálny test určený pre základné školy. Okrem toho organizátori sprístupnili test aj cez aplikáciu do mobilov. Testovanie potrvá do 31. júla. Výsledky vyhlásia v septembri.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá