Image
7.2.2014 0 Comments

IDC: Perspektívy v IT na rok 2014 sú opatrné

prieskum.jpg Hoci rok 2014 bol pôvodne spájaný s očakávaným ekonomickým oživením a s celosvetovým nárastom výdavkov za IT, analytici IDC teraz revidujú svoju predpoveď pre IT trh smerom nadol. A možno to nie je naposledy. Hoci ešte v predchádzajúcej predikcii počítali s nárastom výdavkov za IT medziročne o 5 %, teraz by to malo byť už len o 4,6 %. To je menej ako v roku 2013, kedy IT trh rástol o 4,8 %. Tu to bolo do veľkej miery dané práve enormným záujmom o nové mobilné prístroje, to ale nemôže trvať večne.

Dôvodom k zníženiu odhadu je situácia na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré tento rok neporastú tak rýchlo ako sa pôvodne očakávalo a tiež spomalenie dopytu po smartfónoch a tabletoch vďaka saturácii celosvetového trhu. Hoci tieto zariadenia budú aj naďalej atraktívne, väčšina záujemcov si ich už zaobstarala a z technologického hľadiska už tiež skončil čas ich rapídneho vylepšovania, kedy modely o rok novšie boli oveľa pokročilejšie než ich predchodcovia. Cyklus rýchlej obmeny týchto prístrojov sa teda predlžuje.

Vyspelé ekonomiky opäť naberajú dych

Čo sa týka spomínaných rozvíjajúcich sa trhov, tu IDC varuje najmä pred rizikami devalvácie lokálnych mien a pred nárastom inflácie, čo sú pre predaj IT jednoznačne negatívne faktory. Naopak analytici IDC spoliehajú na investície do IT infraštruktúry a na jej vylepšovanie vo vyspelých ekonomikách (USA, západná Európa), kde by malo tento rok dôjsť napríklad k 3 % rastu predajov serverov po štvorpercentnom poklese v minulom roku.

Podľa Stephena Mintona, viceprezidenta IDC, teda ani po revízii pôvodných odhadov nie je dôvod k pesimizmu. Pokles záujmu o smartfóny a tablety bol podľa neho nevyhnutný a po prvotnom dočasnom boome vždy prichádza spomalenie. Do tejto fázy sa teda dostávame teraz. Dôležité však je, že firmy opäť začnú investovať do svojej IT infraštruktúry, zvyšovať jej efektivitu, navyšovať kapacity a tiež obmieňať dosluhujúci hardvér. Pretože v minulých rokoch tieto rozhodnutia spoločnosti odkladali čo najdlhšie, pokiaľ to bolo ešte možné.

Opatrnosť bude stále na mieste

Rok 2013 priniesol na najrôznejšie mobilné prístroje výrazný tlak, ceny sa znížili a už prestalo ísť o "exkluzívne zariadenia", za ktoré si ľudia boli ochotní priplatiť. Naopak sa tento trh podľa IDC teraz približuje podobnému vývoju, tlakom a problémom, ktoré postihli trh s PC, softvérom a servermi v uplynulých rokoch.

Stephen Minton hovorí, že výrobcovia IT sú opatrní v odhadoch svojich obratov, čo je zrejmé napríklad u spoločnosti Apple, ktorej zástupcovia vyjadrili v konferenčnom hovore k posledným finančným výsledkom firmy neistoty vzhľadom na budúci vývoj.

Práve rozvíjajúce trhy, ktoré boli ťahúňom predajov, sa tento rok budú ešte stretávať s ekonomickými problémami a to ako v Ázii, tak aj v iných častiach sveta. Naopak podľa Mintona sa zdá, že "ekonomika USA už mieri správnym smerom a tiež Európa by z najväčšej krízy mohla byť už vonku." Hoci rast predajov IT vo vyspelých ekonomikách je tradične nižší než v tých rozvíjajúcich sa, sú tieto trhy zvyčajne oveľa stabilnejšie a menej rizikové, čo je pre výrobcov IT dobrá správa.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá