Image
7.2.2014 0 Comments

IDC: Perspektívy v IT na rok 2014 sú opatrné

prieskum.jpg Hoci rok 2014 bol pôvodne spájaný s očakávaným ekonomickým oživením a s celosvetovým nárastom výdavkov za IT, analytici IDC teraz revidujú svoju predpoveď pre IT trh smerom nadol. A možno to nie je naposledy. Hoci ešte v predchádzajúcej predikcii počítali s nárastom výdavkov za IT medziročne o 5 %, teraz by to malo byť už len o 4,6 %. To je menej ako v roku 2013, kedy IT trh rástol o 4,8 %. Tu to bolo do veľkej miery dané práve enormným záujmom o nové mobilné prístroje, to ale nemôže trvať večne.

Dôvodom k zníženiu odhadu je situácia na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré tento rok neporastú tak rýchlo ako sa pôvodne očakávalo a tiež spomalenie dopytu po smartfónoch a tabletoch vďaka saturácii celosvetového trhu. Hoci tieto zariadenia budú aj naďalej atraktívne, väčšina záujemcov si ich už zaobstarala a z technologického hľadiska už tiež skončil čas ich rapídneho vylepšovania, kedy modely o rok novšie boli oveľa pokročilejšie než ich predchodcovia. Cyklus rýchlej obmeny týchto prístrojov sa teda predlžuje.

Vyspelé ekonomiky opäť naberajú dych

Čo sa týka spomínaných rozvíjajúcich sa trhov, tu IDC varuje najmä pred rizikami devalvácie lokálnych mien a pred nárastom inflácie, čo sú pre predaj IT jednoznačne negatívne faktory. Naopak analytici IDC spoliehajú na investície do IT infraštruktúry a na jej vylepšovanie vo vyspelých ekonomikách (USA, západná Európa), kde by malo tento rok dôjsť napríklad k 3 % rastu predajov serverov po štvorpercentnom poklese v minulom roku.

Podľa Stephena Mintona, viceprezidenta IDC, teda ani po revízii pôvodných odhadov nie je dôvod k pesimizmu. Pokles záujmu o smartfóny a tablety bol podľa neho nevyhnutný a po prvotnom dočasnom boome vždy prichádza spomalenie. Do tejto fázy sa teda dostávame teraz. Dôležité však je, že firmy opäť začnú investovať do svojej IT infraštruktúry, zvyšovať jej efektivitu, navyšovať kapacity a tiež obmieňať dosluhujúci hardvér. Pretože v minulých rokoch tieto rozhodnutia spoločnosti odkladali čo najdlhšie, pokiaľ to bolo ešte možné.

Opatrnosť bude stále na mieste

Rok 2013 priniesol na najrôznejšie mobilné prístroje výrazný tlak, ceny sa znížili a už prestalo ísť o "exkluzívne zariadenia", za ktoré si ľudia boli ochotní priplatiť. Naopak sa tento trh podľa IDC teraz približuje podobnému vývoju, tlakom a problémom, ktoré postihli trh s PC, softvérom a servermi v uplynulých rokoch.

Stephen Minton hovorí, že výrobcovia IT sú opatrní v odhadoch svojich obratov, čo je zrejmé napríklad u spoločnosti Apple, ktorej zástupcovia vyjadrili v konferenčnom hovore k posledným finančným výsledkom firmy neistoty vzhľadom na budúci vývoj.

Práve rozvíjajúce trhy, ktoré boli ťahúňom predajov, sa tento rok budú ešte stretávať s ekonomickými problémami a to ako v Ázii, tak aj v iných častiach sveta. Naopak podľa Mintona sa zdá, že "ekonomika USA už mieri správnym smerom a tiež Európa by z najväčšej krízy mohla byť už vonku." Hoci rast predajov IT vo vyspelých ekonomikách je tradične nižší než v tých rozvíjajúcich sa, sú tieto trhy zvyčajne oveľa stabilnejšie a menej rizikové, čo je pre výrobcov IT dobrá správa.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá