Image
7.2.2014 0 Comments

IDC: Perspektívy v IT na rok 2014 sú opatrné

prieskum.jpg Hoci rok 2014 bol pôvodne spájaný s očakávaným ekonomickým oživením a s celosvetovým nárastom výdavkov za IT, analytici IDC teraz revidujú svoju predpoveď pre IT trh smerom nadol. A možno to nie je naposledy. Hoci ešte v predchádzajúcej predikcii počítali s nárastom výdavkov za IT medziročne o 5 %, teraz by to malo byť už len o 4,6 %. To je menej ako v roku 2013, kedy IT trh rástol o 4,8 %. Tu to bolo do veľkej miery dané práve enormným záujmom o nové mobilné prístroje, to ale nemôže trvať večne.

Dôvodom k zníženiu odhadu je situácia na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré tento rok neporastú tak rýchlo ako sa pôvodne očakávalo a tiež spomalenie dopytu po smartfónoch a tabletoch vďaka saturácii celosvetového trhu. Hoci tieto zariadenia budú aj naďalej atraktívne, väčšina záujemcov si ich už zaobstarala a z technologického hľadiska už tiež skončil čas ich rapídneho vylepšovania, kedy modely o rok novšie boli oveľa pokročilejšie než ich predchodcovia. Cyklus rýchlej obmeny týchto prístrojov sa teda predlžuje.

Vyspelé ekonomiky opäť naberajú dych

Čo sa týka spomínaných rozvíjajúcich sa trhov, tu IDC varuje najmä pred rizikami devalvácie lokálnych mien a pred nárastom inflácie, čo sú pre predaj IT jednoznačne negatívne faktory. Naopak analytici IDC spoliehajú na investície do IT infraštruktúry a na jej vylepšovanie vo vyspelých ekonomikách (USA, západná Európa), kde by malo tento rok dôjsť napríklad k 3 % rastu predajov serverov po štvorpercentnom poklese v minulom roku.

Podľa Stephena Mintona, viceprezidenta IDC, teda ani po revízii pôvodných odhadov nie je dôvod k pesimizmu. Pokles záujmu o smartfóny a tablety bol podľa neho nevyhnutný a po prvotnom dočasnom boome vždy prichádza spomalenie. Do tejto fázy sa teda dostávame teraz. Dôležité však je, že firmy opäť začnú investovať do svojej IT infraštruktúry, zvyšovať jej efektivitu, navyšovať kapacity a tiež obmieňať dosluhujúci hardvér. Pretože v minulých rokoch tieto rozhodnutia spoločnosti odkladali čo najdlhšie, pokiaľ to bolo ešte možné.

Opatrnosť bude stále na mieste

Rok 2013 priniesol na najrôznejšie mobilné prístroje výrazný tlak, ceny sa znížili a už prestalo ísť o "exkluzívne zariadenia", za ktoré si ľudia boli ochotní priplatiť. Naopak sa tento trh podľa IDC teraz približuje podobnému vývoju, tlakom a problémom, ktoré postihli trh s PC, softvérom a servermi v uplynulých rokoch.

Stephen Minton hovorí, že výrobcovia IT sú opatrní v odhadoch svojich obratov, čo je zrejmé napríklad u spoločnosti Apple, ktorej zástupcovia vyjadrili v konferenčnom hovore k posledným finančným výsledkom firmy neistoty vzhľadom na budúci vývoj.

Práve rozvíjajúce trhy, ktoré boli ťahúňom predajov, sa tento rok budú ešte stretávať s ekonomickými problémami a to ako v Ázii, tak aj v iných častiach sveta. Naopak podľa Mintona sa zdá, že "ekonomika USA už mieri správnym smerom a tiež Európa by z najväčšej krízy mohla byť už vonku." Hoci rast predajov IT vo vyspelých ekonomikách je tradične nižší než v tých rozvíjajúcich sa, sú tieto trhy zvyčajne oveľa stabilnejšie a menej rizikové, čo je pre výrobcov IT dobrá správa.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá