Image
14.8.2012 0 Comments

IDC: Java sa pod Oracle rozvíja správnym smerom

Java_logo.JPG Keď Oracle ohlásil akvizíciu spoločnosti Sun Microsystems s tým, že prevezme okrem iného kontrolu nad Javou, vyvolalo to rad špekulácií o budúcnosti tejto populárnej platformy. A to najmä u fanúšikov open source softvéru.

Sľuby zo strany zástupcov Oraclu často nepôsobili presvedčivo a z prvotných plánov bolo zrejmé, že Oracle nemá ohľadom radu technológií Sunu všetko ešte dôkladne premyslené.

Teraz, dva a pol roka po definitívnom prevzatím Sunu (ku ktorému došlo 27. januára 2010), možno podľa analytikov IDC povedať, že Oracle nesklamal a podarilo sa mu namieriť vývoj Javy správnym smerom. Otázka je, či tento smer udrží aj do budúcnosti.

Dva a pol roka rozvoja Javy

Podľa analytika Ala Hilwu, ktorý sa v IDC zameriava na softvér na vývoj aplikácií, bol Oracle zvlášť v open source svete spočiatku vnímaný ako úplný opak ideálnej organizácie, ktorá by mala mať na starosti ďalší vývoj Javy. Akvizícia Sunu preto vyvolala u mnohých ľudí z Java komunity zdesenie.

Hlavné obavy boli spojené s tým, či Oracle aj naďalej ponechá pri implementácii Javy open source model alebo bude hľadať spôsob, ako túto platformu čo najviac monetizovať zavedením agresívnych licenčných poplatkov. Nebolo tiež jasné, ako bude fungovať jeho spolupráca s komunitou, a napríklad pri OpenOffice.org nespokojnosť členov komunity viedla k rozštiepeniu pôvodného projektu.

Podľa Hilwu možno teraz už pomerne jasne konštatovať, že najhoršie obavy sa nepotvrdili a Oracle sa o Javu stará pomerne dobre. Oracle sa podľa Ala Hilwu snaží robiť rozumné rozhodnutia vedúce k tomu, že Java teraz prekvitá. Oraclu sa napríklad podarilo ukončiť dlhotrvajúci spor ohľadom schválenia open source implementácie Javy od Apache s názvom Harmony a priviedol aj rad významných spoločností, ako je Apple, SAP či IBM, k open source implementácii Javy OpenJDK.

Oraclu sa podľa neho podarilo efektívne rozdeliť plánované zlepšenia Javy SE 7 do dvoch vydaní a za uplynulých dva a pol roka podľa tohto analytika Java pokročila dopredu oveľa výraznejšie než za posledné rovnako dlhé obdobie pod krídlami Sunu.

Nie všetko je vo svete Javy ružové

Samozrejme, nie všetko prebiehalo úplne hladko a bez problémov. Napríklad v čase uvedenia Javy SE 7 upozornili zástupcovia organizácie Apache, že nová verzia obsahuje chyby, ktoré môžu viesť k pádu virtuálnych strojov Javy či k nesprávnemu fungovaniu aplikácií. V decembri 2010 potom Apache opustil riadiaci výbor komunity Javy v reakcii na schválenie platformy Java SE 7, pretože podľa zástupcov Apache sa táto platforma pod vedením Oraclu stala de facto proprietárnou. Nie úplne šťastný bol aj spor Oraclu s Googlom o využití kódu Javy v OS Android.

Hilwa tiež varuje, že Java sa v súčasnosti dostáva pod rastúci tlak konkurenčných vývojárskych ekosystémov, okrem iného aj zo strany Microsoftu a aj od najrôznejších webových technológií a ľahkých skriptovacích jazykov. Aby Java dokázala byť v tomto prostredí konkurencieschopná a atraktívna pre nové vývojárov, je potrebné, aby sa ešte rýchlejšie vyvíjala a lepšie reflektovala posun smerom k mobilite, cloudu a sociálnym aplikáciám, dodáva Al Hilwa z IDC.

Zdroj: ictmanazer.cz

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá