Image
14.8.2012 0 Comments

IDC: Java sa pod Oracle rozvíja správnym smerom

Java_logo.JPG Keď Oracle ohlásil akvizíciu spoločnosti Sun Microsystems s tým, že prevezme okrem iného kontrolu nad Javou, vyvolalo to rad špekulácií o budúcnosti tejto populárnej platformy. A to najmä u fanúšikov open source softvéru.

Sľuby zo strany zástupcov Oraclu často nepôsobili presvedčivo a z prvotných plánov bolo zrejmé, že Oracle nemá ohľadom radu technológií Sunu všetko ešte dôkladne premyslené.

Teraz, dva a pol roka po definitívnom prevzatím Sunu (ku ktorému došlo 27. januára 2010), možno podľa analytikov IDC povedať, že Oracle nesklamal a podarilo sa mu namieriť vývoj Javy správnym smerom. Otázka je, či tento smer udrží aj do budúcnosti.

Dva a pol roka rozvoja Javy

Podľa analytika Ala Hilwu, ktorý sa v IDC zameriava na softvér na vývoj aplikácií, bol Oracle zvlášť v open source svete spočiatku vnímaný ako úplný opak ideálnej organizácie, ktorá by mala mať na starosti ďalší vývoj Javy. Akvizícia Sunu preto vyvolala u mnohých ľudí z Java komunity zdesenie.

Hlavné obavy boli spojené s tým, či Oracle aj naďalej ponechá pri implementácii Javy open source model alebo bude hľadať spôsob, ako túto platformu čo najviac monetizovať zavedením agresívnych licenčných poplatkov. Nebolo tiež jasné, ako bude fungovať jeho spolupráca s komunitou, a napríklad pri OpenOffice.org nespokojnosť členov komunity viedla k rozštiepeniu pôvodného projektu.

Podľa Hilwu možno teraz už pomerne jasne konštatovať, že najhoršie obavy sa nepotvrdili a Oracle sa o Javu stará pomerne dobre. Oracle sa podľa Ala Hilwu snaží robiť rozumné rozhodnutia vedúce k tomu, že Java teraz prekvitá. Oraclu sa napríklad podarilo ukončiť dlhotrvajúci spor ohľadom schválenia open source implementácie Javy od Apache s názvom Harmony a priviedol aj rad významných spoločností, ako je Apple, SAP či IBM, k open source implementácii Javy OpenJDK.

Oraclu sa podľa neho podarilo efektívne rozdeliť plánované zlepšenia Javy SE 7 do dvoch vydaní a za uplynulých dva a pol roka podľa tohto analytika Java pokročila dopredu oveľa výraznejšie než za posledné rovnako dlhé obdobie pod krídlami Sunu.

Nie všetko je vo svete Javy ružové

Samozrejme, nie všetko prebiehalo úplne hladko a bez problémov. Napríklad v čase uvedenia Javy SE 7 upozornili zástupcovia organizácie Apache, že nová verzia obsahuje chyby, ktoré môžu viesť k pádu virtuálnych strojov Javy či k nesprávnemu fungovaniu aplikácií. V decembri 2010 potom Apache opustil riadiaci výbor komunity Javy v reakcii na schválenie platformy Java SE 7, pretože podľa zástupcov Apache sa táto platforma pod vedením Oraclu stala de facto proprietárnou. Nie úplne šťastný bol aj spor Oraclu s Googlom o využití kódu Javy v OS Android.

Hilwa tiež varuje, že Java sa v súčasnosti dostáva pod rastúci tlak konkurenčných vývojárskych ekosystémov, okrem iného aj zo strany Microsoftu a aj od najrôznejších webových technológií a ľahkých skriptovacích jazykov. Aby Java dokázala byť v tomto prostredí konkurencieschopná a atraktívna pre nové vývojárov, je potrebné, aby sa ešte rýchlejšie vyvíjala a lepšie reflektovala posun smerom k mobilite, cloudu a sociálnym aplikáciám, dodáva Al Hilwa z IDC.

Zdroj: ictmanazer.cz

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá