Image
12.8.2014 0 Comments

IBM má čip so 4096 jadrami. Stavbou pripomína mozog, simuluje nervové synapsie mozgu.

ibm_truenorth_88.jpg Ľudský mozog je svojim spôsobom najsofistikovanejší počítač. Dokáže sa učiť nové veci za pomoci malého množstva dát, vie rozpoznať objekty, chápať reči a reagovať na zmeny. Aj preto sa vedci dlhodobo snažia vytvoriť počítač, ktorý by mozog imitoval.

Zatiaľ čo sa výskumníci v minulosti sústredili najmä na vývoj softvéru, ktorý by sa učil ako mozog, v poslednej dobe sa snažia vymyslieť aj hardvér, pripomínajúci stavbu mozgu. Medzi takéto spoločnosti patrí aj IBM, ktorý nedávno predstavil svoj čip TrueNorth.

Ten je vybavený 4096 jadrami. Jeho stavba imituje milión ľudských neurónov a 256 miliónov synapsií, teda prepojení medzi nervovými bunkami. Vďaka tejto stavbe dokáže čip spracovávať dáta podobným spôsobom, ako keď ľudský mozog prijíma informácie vo forme nervových impulzov. Treba však dodať, že mozog spracúva dáta viacerými spôsobmi a čip imituje iba jeden z nich.

TrueNorth vďaka tomu funguje inak ako tradičné počítače. IBM testovalo čip v praxi a zisťovalo, ako si poradí so základnými testami umelej inteligencie, napr. s rozpoznávaním obrázkov. TrueNorth túto akciu vykonal podobne rýchlo ako tradičné čipy, avšak s výrazne nižšou spotrebou energie. V ďalšom teste s 80 % úspešnosťou rozpoznal ľudí, cyklistov, autá, autobusy aj nákladné autá. Zaujímavosťou je, že pri spracovaní videa v reálnom čase „spálil" iba 63 mW.

„TrueNorth nemá CPU. Nemá GPU. Nie je to hybridný počítač. Je to iba čip, ktorý je navrhnutý pre analýzu dát v reálnom čase s efektívnou spotrebou energie," hovorí Dharmendra Modha, ktorý dohliada na projekt. Podľa Modhu je možné vytvoriť dosku s viacerými čipmi, ktoré sú navzájom poprepájané a tvoria veľkú neurálnu sieť. IBM takúto dosku už vytvoril, so 16 čipmi.

Hoci TrueNorth pripomína mozog, v mnohých smeroch funguje inak. Učí sa pomocou tradičných počítačov.

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá