Image
12.8.2014 0 Comments

IBM má čip so 4096 jadrami. Stavbou pripomína mozog, simuluje nervové synapsie mozgu.

ibm_truenorth_88.jpg Ľudský mozog je svojim spôsobom najsofistikovanejší počítač. Dokáže sa učiť nové veci za pomoci malého množstva dát, vie rozpoznať objekty, chápať reči a reagovať na zmeny. Aj preto sa vedci dlhodobo snažia vytvoriť počítač, ktorý by mozog imitoval.

Zatiaľ čo sa výskumníci v minulosti sústredili najmä na vývoj softvéru, ktorý by sa učil ako mozog, v poslednej dobe sa snažia vymyslieť aj hardvér, pripomínajúci stavbu mozgu. Medzi takéto spoločnosti patrí aj IBM, ktorý nedávno predstavil svoj čip TrueNorth.

Ten je vybavený 4096 jadrami. Jeho stavba imituje milión ľudských neurónov a 256 miliónov synapsií, teda prepojení medzi nervovými bunkami. Vďaka tejto stavbe dokáže čip spracovávať dáta podobným spôsobom, ako keď ľudský mozog prijíma informácie vo forme nervových impulzov. Treba však dodať, že mozog spracúva dáta viacerými spôsobmi a čip imituje iba jeden z nich.

TrueNorth vďaka tomu funguje inak ako tradičné počítače. IBM testovalo čip v praxi a zisťovalo, ako si poradí so základnými testami umelej inteligencie, napr. s rozpoznávaním obrázkov. TrueNorth túto akciu vykonal podobne rýchlo ako tradičné čipy, avšak s výrazne nižšou spotrebou energie. V ďalšom teste s 80 % úspešnosťou rozpoznal ľudí, cyklistov, autá, autobusy aj nákladné autá. Zaujímavosťou je, že pri spracovaní videa v reálnom čase „spálil" iba 63 mW.

„TrueNorth nemá CPU. Nemá GPU. Nie je to hybridný počítač. Je to iba čip, ktorý je navrhnutý pre analýzu dát v reálnom čase s efektívnou spotrebou energie," hovorí Dharmendra Modha, ktorý dohliada na projekt. Podľa Modhu je možné vytvoriť dosku s viacerými čipmi, ktoré sú navzájom poprepájané a tvoria veľkú neurálnu sieť. IBM takúto dosku už vytvoril, so 16 čipmi.

Hoci TrueNorth pripomína mozog, v mnohých smeroch funguje inak. Učí sa pomocou tradičných počítačov.

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá