Image
12.8.2014 0 Comments

IBM má čip so 4096 jadrami. Stavbou pripomína mozog, simuluje nervové synapsie mozgu.

ibm_truenorth_88.jpg Ľudský mozog je svojim spôsobom najsofistikovanejší počítač. Dokáže sa učiť nové veci za pomoci malého množstva dát, vie rozpoznať objekty, chápať reči a reagovať na zmeny. Aj preto sa vedci dlhodobo snažia vytvoriť počítač, ktorý by mozog imitoval.

Zatiaľ čo sa výskumníci v minulosti sústredili najmä na vývoj softvéru, ktorý by sa učil ako mozog, v poslednej dobe sa snažia vymyslieť aj hardvér, pripomínajúci stavbu mozgu. Medzi takéto spoločnosti patrí aj IBM, ktorý nedávno predstavil svoj čip TrueNorth.

Ten je vybavený 4096 jadrami. Jeho stavba imituje milión ľudských neurónov a 256 miliónov synapsií, teda prepojení medzi nervovými bunkami. Vďaka tejto stavbe dokáže čip spracovávať dáta podobným spôsobom, ako keď ľudský mozog prijíma informácie vo forme nervových impulzov. Treba však dodať, že mozog spracúva dáta viacerými spôsobmi a čip imituje iba jeden z nich.

TrueNorth vďaka tomu funguje inak ako tradičné počítače. IBM testovalo čip v praxi a zisťovalo, ako si poradí so základnými testami umelej inteligencie, napr. s rozpoznávaním obrázkov. TrueNorth túto akciu vykonal podobne rýchlo ako tradičné čipy, avšak s výrazne nižšou spotrebou energie. V ďalšom teste s 80 % úspešnosťou rozpoznal ľudí, cyklistov, autá, autobusy aj nákladné autá. Zaujímavosťou je, že pri spracovaní videa v reálnom čase „spálil" iba 63 mW.

„TrueNorth nemá CPU. Nemá GPU. Nie je to hybridný počítač. Je to iba čip, ktorý je navrhnutý pre analýzu dát v reálnom čase s efektívnou spotrebou energie," hovorí Dharmendra Modha, ktorý dohliada na projekt. Podľa Modhu je možné vytvoriť dosku s viacerými čipmi, ktoré sú navzájom poprepájané a tvoria veľkú neurálnu sieť. IBM takúto dosku už vytvoril, so 16 čipmi.

Hoci TrueNorth pripomína mozog, v mnohých smeroch funguje inak. Učí sa pomocou tradičných počítačov.

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá