Image
16.10.2015 0 Comments

Huawei testuje 5G siete. Dosiahol rýchlosť sťahovania 3,6 Gb/s. Vo výhľade je až 50 Gb/s

Telekomunikačný gigant Huawei a japonský mobilný operátor NTT DoCoMo predviedli mobilný internet s rýchlosťou 3,6 Gb/s v teste prvej rozsiahlej 5G siete na svete, ktorý sa uskutočnil 7. októbra v čínskej provincii Sečuan.

Všetkých 24 používateľských zariadení v meste Čcheng-tu bolo schopných dosiahnuť rýchlosť sťahovania 3,6 Gb/s v bezdrôtovej sieti s frekvenciou pod 6 GHz. Všetky doterajšie demonštrácie 5G sietí boli vykonané v interiéri v kontrolovanom prostredí. Ide o prvý test v mestskom prostredí, kde budovy a infraštruktúra môžu rušiť mobilné frekvencie.

Na porovnanie, 4G sieť EE vo Veľkej Británii, ktorá je najväčšia v Európe, ponúka na prenos dát maximálnu rýchlosť len 300 Mb/s.

Nové spôsoby využívania smartfónov a tabletov, napr. na streaming videí z YouTube, sťahovanie veľkého množstva aplikácií a nahrávanie fotografií a videí na sociálne médiá, znamenajú obrovské objemy prenesených mobilných dát. Okrem toho mobilné siete podporujú aj pripojené automobily či zariadenia z internetu vecí (IoT), takže sa rýchlo môžu stať preťaženými.

Na uspokojenie týchto zvýšených požiadaviek chce telekomunikačný priemysel do roku 2020 sprevádzkovať 5G siete. Čína spolupracuje s Európskou úniou na spoločnom vývoji technológií, aby sa bezdrôtové štandardy 5G mohli začať uplatňovať už v roku 2016.

Zatiaľ organizácie IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) a GSMA (GSM Association) nedefinovali nijaké štandardy pre 5G, teda novú generáciu mobilných sietí, ktorá má podľa očakávania priniesť mimoriadne vysoké rýchlosti.

Prvý rekord v 5G nastavil Samsung, keď v októbri minulého roka dosiahol v juhokórejskom meste Suwon v bezdrôtovej sieti rýchlosť 7,5 Gb/s. No už v novembri 2014 ho porazil tím z 5G Innovation Centre (5GIC) fungujúceho pri univerzite v meste Surrey. Ten v spolupráci s partnermi z telekomunikačného priemyslu (Huawei, Fujitsu, EE, Aircom, BT, Samsung, Telefonica, Vodafone a ďalší) dosiahol v testoch rýchlosť 800 Gb/s. Potom vo februári tohto roka prekonal svoj vlastný rekord dosiahnutím hranice 1 Tb, čo je súčasný svetový rekord.

No pri posudzovaní rýchlosti bezdrôtového prenosu 5G treba vziať do úvahy aj ďalšie okolnosti, napr. vzdialenosť a frekvenčné spektrum siete. Hoci 5GIC zaznamenal najvyššiu rýchlosť, jeho testy boli vykonané iba na vzdialenosť 100 m, pričom nie je známe, aký druh siete sa využil. Testy Samsungu sa uskutočnili na vonkajšej pretekárskej dráhe na vzdialenosť 4,35 km a za použitia 28 GHz siete.

Podľa názoru odborníkov by 5G mobilná sieť mala byť schopná poskytnúť rýchlosti v rozmedzí 10 - 50 Gb/s.

Zdroj: ibtimes.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá