Image
16.10.2015 0 Comments

Huawei testuje 5G siete. Dosiahol rýchlosť sťahovania 3,6 Gb/s. Vo výhľade je až 50 Gb/s

Telekomunikačný gigant Huawei a japonský mobilný operátor NTT DoCoMo predviedli mobilný internet s rýchlosťou 3,6 Gb/s v teste prvej rozsiahlej 5G siete na svete, ktorý sa uskutočnil 7. októbra v čínskej provincii Sečuan.

Všetkých 24 používateľských zariadení v meste Čcheng-tu bolo schopných dosiahnuť rýchlosť sťahovania 3,6 Gb/s v bezdrôtovej sieti s frekvenciou pod 6 GHz. Všetky doterajšie demonštrácie 5G sietí boli vykonané v interiéri v kontrolovanom prostredí. Ide o prvý test v mestskom prostredí, kde budovy a infraštruktúra môžu rušiť mobilné frekvencie.

Na porovnanie, 4G sieť EE vo Veľkej Británii, ktorá je najväčšia v Európe, ponúka na prenos dát maximálnu rýchlosť len 300 Mb/s.

Nové spôsoby využívania smartfónov a tabletov, napr. na streaming videí z YouTube, sťahovanie veľkého množstva aplikácií a nahrávanie fotografií a videí na sociálne médiá, znamenajú obrovské objemy prenesených mobilných dát. Okrem toho mobilné siete podporujú aj pripojené automobily či zariadenia z internetu vecí (IoT), takže sa rýchlo môžu stať preťaženými.

Na uspokojenie týchto zvýšených požiadaviek chce telekomunikačný priemysel do roku 2020 sprevádzkovať 5G siete. Čína spolupracuje s Európskou úniou na spoločnom vývoji technológií, aby sa bezdrôtové štandardy 5G mohli začať uplatňovať už v roku 2016.

Zatiaľ organizácie IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) a GSMA (GSM Association) nedefinovali nijaké štandardy pre 5G, teda novú generáciu mobilných sietí, ktorá má podľa očakávania priniesť mimoriadne vysoké rýchlosti.

Prvý rekord v 5G nastavil Samsung, keď v októbri minulého roka dosiahol v juhokórejskom meste Suwon v bezdrôtovej sieti rýchlosť 7,5 Gb/s. No už v novembri 2014 ho porazil tím z 5G Innovation Centre (5GIC) fungujúceho pri univerzite v meste Surrey. Ten v spolupráci s partnermi z telekomunikačného priemyslu (Huawei, Fujitsu, EE, Aircom, BT, Samsung, Telefonica, Vodafone a ďalší) dosiahol v testoch rýchlosť 800 Gb/s. Potom vo februári tohto roka prekonal svoj vlastný rekord dosiahnutím hranice 1 Tb, čo je súčasný svetový rekord.

No pri posudzovaní rýchlosti bezdrôtového prenosu 5G treba vziať do úvahy aj ďalšie okolnosti, napr. vzdialenosť a frekvenčné spektrum siete. Hoci 5GIC zaznamenal najvyššiu rýchlosť, jeho testy boli vykonané iba na vzdialenosť 100 m, pričom nie je známe, aký druh siete sa využil. Testy Samsungu sa uskutočnili na vonkajšej pretekárskej dráhe na vzdialenosť 4,35 km a za použitia 28 GHz siete.

Podľa názoru odborníkov by 5G mobilná sieť mala byť schopná poskytnúť rýchlosti v rozmedzí 10 - 50 Gb/s.

Zdroj: ibtimes.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá