Image
16.10.2015 0 Comments

Huawei testuje 5G siete. Dosiahol rýchlosť sťahovania 3,6 Gb/s. Vo výhľade je až 50 Gb/s

Telekomunikačný gigant Huawei a japonský mobilný operátor NTT DoCoMo predviedli mobilný internet s rýchlosťou 3,6 Gb/s v teste prvej rozsiahlej 5G siete na svete, ktorý sa uskutočnil 7. októbra v čínskej provincii Sečuan.

Všetkých 24 používateľských zariadení v meste Čcheng-tu bolo schopných dosiahnuť rýchlosť sťahovania 3,6 Gb/s v bezdrôtovej sieti s frekvenciou pod 6 GHz. Všetky doterajšie demonštrácie 5G sietí boli vykonané v interiéri v kontrolovanom prostredí. Ide o prvý test v mestskom prostredí, kde budovy a infraštruktúra môžu rušiť mobilné frekvencie.

Na porovnanie, 4G sieť EE vo Veľkej Británii, ktorá je najväčšia v Európe, ponúka na prenos dát maximálnu rýchlosť len 300 Mb/s.

Nové spôsoby využívania smartfónov a tabletov, napr. na streaming videí z YouTube, sťahovanie veľkého množstva aplikácií a nahrávanie fotografií a videí na sociálne médiá, znamenajú obrovské objemy prenesených mobilných dát. Okrem toho mobilné siete podporujú aj pripojené automobily či zariadenia z internetu vecí (IoT), takže sa rýchlo môžu stať preťaženými.

Na uspokojenie týchto zvýšených požiadaviek chce telekomunikačný priemysel do roku 2020 sprevádzkovať 5G siete. Čína spolupracuje s Európskou úniou na spoločnom vývoji technológií, aby sa bezdrôtové štandardy 5G mohli začať uplatňovať už v roku 2016.

Zatiaľ organizácie IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) a GSMA (GSM Association) nedefinovali nijaké štandardy pre 5G, teda novú generáciu mobilných sietí, ktorá má podľa očakávania priniesť mimoriadne vysoké rýchlosti.

Prvý rekord v 5G nastavil Samsung, keď v októbri minulého roka dosiahol v juhokórejskom meste Suwon v bezdrôtovej sieti rýchlosť 7,5 Gb/s. No už v novembri 2014 ho porazil tím z 5G Innovation Centre (5GIC) fungujúceho pri univerzite v meste Surrey. Ten v spolupráci s partnermi z telekomunikačného priemyslu (Huawei, Fujitsu, EE, Aircom, BT, Samsung, Telefonica, Vodafone a ďalší) dosiahol v testoch rýchlosť 800 Gb/s. Potom vo februári tohto roka prekonal svoj vlastný rekord dosiahnutím hranice 1 Tb, čo je súčasný svetový rekord.

No pri posudzovaní rýchlosti bezdrôtového prenosu 5G treba vziať do úvahy aj ďalšie okolnosti, napr. vzdialenosť a frekvenčné spektrum siete. Hoci 5GIC zaznamenal najvyššiu rýchlosť, jeho testy boli vykonané iba na vzdialenosť 100 m, pričom nie je známe, aký druh siete sa využil. Testy Samsungu sa uskutočnili na vonkajšej pretekárskej dráhe na vzdialenosť 4,35 km a za použitia 28 GHz siete.

Podľa názoru odborníkov by 5G mobilná sieť mala byť schopná poskytnúť rýchlosti v rozmedzí 10 - 50 Gb/s.

Zdroj: ibtimes.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá