Image
3.1.2012 0 Comments

Hackerská skupina plánuje vypustiť vlastné komunikačné satelity

GPS_Satellite_NASA_art-iif.jpg Hackeri údajne chystajú vybudovanie vlastnej komunikačnej siete, aby tak zaručili slobodu šírenia informácií a mohli bojovať proti cenzúre. Informáciu o tomto pláne priniesla BBC s tým, že myšlienka zaznela na konferencii Chaos Communication Congress v Berlíne. Projekt má už aj oficiálny názov – Hackerspace Global Grid.

Spoločne s vypustením komunikačných satelitov sa má vybudovať aj sieť pozemných staníc, ktoré by dokázali satelity sledovať a komunikovať s nimi. Sieť má byť kompletne nezávislá od oficiálnych komunikačných kanálov a má tak zaručovať on-line slobodu bez akýchkoľvek zásahov vlád a iných organizácií. Ide o reakciu na niektoré kontroverzné rozhodnutia vlád, ako je napríklad americký zákon SOPA (Stop Online Piracy Act), ktorý hackeri považujú všeobecne za zásadné ohrozenie slobody na internete.

Zatiaľ nie je jasné, ako bude projekt konkrétne financovaný a realizovaný, pretože je tu niekoľko nevyriešených problémov, ale hackerský aktivista Nick Farr, úzko spojený s projektom, už prezradil, že motiváciou pre Hackerspace Global Grid nie je len cieľ vlastnej nezávislej infraštruktúry, ale aj získanie vedomostí spojených s prípravou projektu, ako je výroba elektroniky, ktorá by dokázala dlhodobo pracovať vo vesmíre, a príprava zariadení, ktoré by mohli satelity vyniesť.

Farr a jeho nasledovníci na projekte spolupracujú so skupinou Constellation, čo je nemecká výskumná iniciatíva venujúca sa letectvu a kozmonautike. Už v minulosti vraj niekoľko nadšencov bolo schopných pomocou balónov dosiahnuť vesmírny priestor, takže vypustenie satelitov na nízku orbitu by nemal byť až taký problém ako ich následné sledovanie a riadenie, ktoré je zvyčajne veľmi drahá a náročná záležitosť.

Zdroj: Computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá