Image
25.5.2016 2 Comments

Google vyrába vlastné čipy TPU pre umelú inteligenciu

Google na svojej vývojárskej konferencii I/O, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň, oznámil, že v poslednom čase začal vyrábať vlastné špecializované čipy na urýchlenie algoritmov strojového učenia.

Čipy majú označenie TPU (Tensor Processing Unit) a nejde o úplnú novinku. Spoločnosť ich už viac ako rok používa vo svojich dátových centrách, ibaže podľa vyjadrenia Ursa Hölzla, viceprezidenta Googlu pre technickú infraštruktúru, majú teraz „rádovo lepšie optimalizovaný pomer výkonu na jeden watt pre strojové učenie“.

Architektúra TPU nie je známa, pravdepodobne bude mať vlastnú inštrukčnú súpravu, ale podľa Googlu TPU nepotrebuje takú vysokú presnosť ako štandardné CPU a GPU. Preto namiesto 32-bitovej presnosti bude operovať so zníženou 8-bitovou presnosťou, a tak každá operácia bude potrebovať menej tranzistorov a bude vo všeobecnosti „lacnejšia“.

Ak používate služby Googlu založené na rozpoznávaní hlasu, vaše otázky už teraz bežia na TPU. Aj služby Cloud Machine Learning pre vývojárov bežia na týchto čipoch. Podobne aj softvér AlphaGo, ktorý nedávno porazil majstra sveta v hre go, funguje na TPU.

Hölzle povedal, že Google sa rozhodol vyrobiť tieto čipy pre konkrétne aplikácie namiesto použitia pružnejších FPGA, pretože umožňujú dosiahnuť lepšiu efektivitu. Nechcel však prezradiť, ktorá továreň vyrába čipy Googlu, povedal iba, že spoločnosť v súčasnosti používa dve rôzne verzie, ktoré sa vyrábajú v dvoch rôznych továrňach.

Google ponúka vlastný open source softvér na strojové učenie TensorFlow, a tak nie je prekvapujúce, že TPU sú „šité na jeho mieru“.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

2 Comments

 1. viceprezident Googlu pre technickú infraštruktúru reakcia na: Google vyrába vlastné čipy TPU pre umelú inteligenciu
  25.5.2016 11:05
  Jeho priezvisko sa správne píše Hölzle. Opravte si to. http://research.google.com/pubs/author79.html
  Reagovať
  • RE: viceprezident Googlu pre technickú infraštruktúru reakcia na: viceprezident Googlu pre technickú infraštruktúru
   Autor: Lea
   25.5.2016 13:05
   ďakujeme za upozornenie :-)
   Reagovať

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá