Image
25.5.2016 2 Comments

Google vyrába vlastné čipy TPU pre umelú inteligenciu

Google na svojej vývojárskej konferencii I/O, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň, oznámil, že v poslednom čase začal vyrábať vlastné špecializované čipy na urýchlenie algoritmov strojového učenia.

Čipy majú označenie TPU (Tensor Processing Unit) a nejde o úplnú novinku. Spoločnosť ich už viac ako rok používa vo svojich dátových centrách, ibaže podľa vyjadrenia Ursa Hölzla, viceprezidenta Googlu pre technickú infraštruktúru, majú teraz „rádovo lepšie optimalizovaný pomer výkonu na jeden watt pre strojové učenie“.

Architektúra TPU nie je známa, pravdepodobne bude mať vlastnú inštrukčnú súpravu, ale podľa Googlu TPU nepotrebuje takú vysokú presnosť ako štandardné CPU a GPU. Preto namiesto 32-bitovej presnosti bude operovať so zníženou 8-bitovou presnosťou, a tak každá operácia bude potrebovať menej tranzistorov a bude vo všeobecnosti „lacnejšia“.

Ak používate služby Googlu založené na rozpoznávaní hlasu, vaše otázky už teraz bežia na TPU. Aj služby Cloud Machine Learning pre vývojárov bežia na týchto čipoch. Podobne aj softvér AlphaGo, ktorý nedávno porazil majstra sveta v hre go, funguje na TPU.

Hölzle povedal, že Google sa rozhodol vyrobiť tieto čipy pre konkrétne aplikácie namiesto použitia pružnejších FPGA, pretože umožňujú dosiahnuť lepšiu efektivitu. Nechcel však prezradiť, ktorá továreň vyrába čipy Googlu, povedal iba, že spoločnosť v súčasnosti používa dve rôzne verzie, ktoré sa vyrábajú v dvoch rôznych továrňach.

Google ponúka vlastný open source softvér na strojové učenie TensorFlow, a tak nie je prekvapujúce, že TPU sú „šité na jeho mieru“.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

2 Comments

 1. viceprezident Googlu pre technickú infraštruktúru reakcia na: Google vyrába vlastné čipy TPU pre umelú inteligenciu
  25.5.2016 11:05
  Jeho priezvisko sa správne píše Hölzle. Opravte si to. http://research.google.com/pubs/author79.html
  Reagovať
  • RE: viceprezident Googlu pre technickú infraštruktúru reakcia na: viceprezident Googlu pre technickú infraštruktúru
   Autor: Lea
   25.5.2016 13:05
   ďakujeme za upozornenie :-)
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá