Image
25.5.2016 2 Comments

Google vyrába vlastné čipy TPU pre umelú inteligenciu

Google na svojej vývojárskej konferencii I/O, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň, oznámil, že v poslednom čase začal vyrábať vlastné špecializované čipy na urýchlenie algoritmov strojového učenia.

Čipy majú označenie TPU (Tensor Processing Unit) a nejde o úplnú novinku. Spoločnosť ich už viac ako rok používa vo svojich dátových centrách, ibaže podľa vyjadrenia Ursa Hölzla, viceprezidenta Googlu pre technickú infraštruktúru, majú teraz „rádovo lepšie optimalizovaný pomer výkonu na jeden watt pre strojové učenie“.

Architektúra TPU nie je známa, pravdepodobne bude mať vlastnú inštrukčnú súpravu, ale podľa Googlu TPU nepotrebuje takú vysokú presnosť ako štandardné CPU a GPU. Preto namiesto 32-bitovej presnosti bude operovať so zníženou 8-bitovou presnosťou, a tak každá operácia bude potrebovať menej tranzistorov a bude vo všeobecnosti „lacnejšia“.

Ak používate služby Googlu založené na rozpoznávaní hlasu, vaše otázky už teraz bežia na TPU. Aj služby Cloud Machine Learning pre vývojárov bežia na týchto čipoch. Podobne aj softvér AlphaGo, ktorý nedávno porazil majstra sveta v hre go, funguje na TPU.

Hölzle povedal, že Google sa rozhodol vyrobiť tieto čipy pre konkrétne aplikácie namiesto použitia pružnejších FPGA, pretože umožňujú dosiahnuť lepšiu efektivitu. Nechcel však prezradiť, ktorá továreň vyrába čipy Googlu, povedal iba, že spoločnosť v súčasnosti používa dve rôzne verzie, ktoré sa vyrábajú v dvoch rôznych továrňach.

Google ponúka vlastný open source softvér na strojové učenie TensorFlow, a tak nie je prekvapujúce, že TPU sú „šité na jeho mieru“.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

2 Comments

 1. viceprezident Googlu pre technickú infraštruktúru reakcia na: Google vyrába vlastné čipy TPU pre umelú inteligenciu
  25.5.2016 11:05
  Jeho priezvisko sa správne píše Hölzle. Opravte si to. http://research.google.com/pubs/author79.html
  Reagovať
  • RE: viceprezident Googlu pre technickú infraštruktúru reakcia na: viceprezident Googlu pre technickú infraštruktúru
   Autor: Lea
   25.5.2016 13:05
   ďakujeme za upozornenie :-)
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá