Image
2.1.2014 0 Comments

Google súperí s Apple v automobiloch. Google si vybral Audi, Apple zase Mercedes.

audi_technology.jpg Dvaja veľkí rivali našli ďalšiu oblasť, kde môžu navzájom porovnať svoje sily. Google spolupracuje s Audi a Apple s Mercedesom.

Podľa dobre informovaných zdrojov chce Google budúci týždeň na veľtrhu Consumer Electronics Show 2014 v Las Vegas oznámiť uzavretie obchodného partnerstva s nemeckým výrobcom áut Audi. Cieľom tejto spolupráce má byť vývoj informačných a zábavných systémov pre osobné vozidlá.

Budúce systémy by mali vychádzať z operačného systému Android a mali by tak používateľom sprístupniť aplikácie a služby, na ktoré sú zvyknutí z inteligentných telefónov alebo tabletov. Na projekte sa má údajne podieľať aj spoločnosť Nvidia a iné významné technologické firmy.

Google týmto krokom nadviaže na Apple, ktorý sa v automobilovom priemysle snaží presadiť už dlhší čas. Cieľom Applu je prepojiť iPhone a ďalšie zariadenia bežiace na operačnom systéme iOS s palubnou doskou áut. Podporu pre svoju vec doteraz získal v BMW, Daimleru, koncerne General Motors a v Honde. Z veľkých značiek je stále voľný napríklad Volkswagen.

Po inteligentných telefónoch, tabletoch, operačných systémoch alebo prehliadačoch to tak vyzerá, že sa Google a Apple spolu stretnú aj na trhu s automobilmi. Ročne vyjde z automobiliek po celom svete cez 80 miliónov nových vozidiel. Pre obe spoločnosti tak ide o významný potenciálny zdroj ďalších príjmov.

"Autá sa stávajú jedným veľkým mobilným zariadením. Je logické, že sa Apple aj Google snaží získať spojencov, ktorí by im pomohli dostať ich technológie do vozidiel," okomentoval aktuálnu situáciu analytik Gartneru Thilo Koslowski.

Apple očakáva, že sa mu počas budúceho roka podarí uzavrieť partnerstvo s ďalšími značkami. Celkom by vraj na svoju stranu mohol získať cez desať značiek. Konkrétnejší však hovorca spoločnosti nebol.

Pozadu nechce zostať ani Google, pre ktorý okrem Audi pripadá do úvahy aj Toyota alebo spoločnosť Tesla Motors.

Filip Brabec, ktorý je v Audi zodpovedný za produktovú stratégiu, sa k špekuláciám odmietol vyjadriť. Priznal však, že budúce vozidlá sa bez operačných systémov, ktoré užívateľom sprístupnia ich obľúbené aplikácie a funkcie, nezaobídu.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá