Image
2.1.2014 0 Comments

Google súperí s Apple v automobiloch. Google si vybral Audi, Apple zase Mercedes.

audi_technology.jpg Dvaja veľkí rivali našli ďalšiu oblasť, kde môžu navzájom porovnať svoje sily. Google spolupracuje s Audi a Apple s Mercedesom.

Podľa dobre informovaných zdrojov chce Google budúci týždeň na veľtrhu Consumer Electronics Show 2014 v Las Vegas oznámiť uzavretie obchodného partnerstva s nemeckým výrobcom áut Audi. Cieľom tejto spolupráce má byť vývoj informačných a zábavných systémov pre osobné vozidlá.

Budúce systémy by mali vychádzať z operačného systému Android a mali by tak používateľom sprístupniť aplikácie a služby, na ktoré sú zvyknutí z inteligentných telefónov alebo tabletov. Na projekte sa má údajne podieľať aj spoločnosť Nvidia a iné významné technologické firmy.

Google týmto krokom nadviaže na Apple, ktorý sa v automobilovom priemysle snaží presadiť už dlhší čas. Cieľom Applu je prepojiť iPhone a ďalšie zariadenia bežiace na operačnom systéme iOS s palubnou doskou áut. Podporu pre svoju vec doteraz získal v BMW, Daimleru, koncerne General Motors a v Honde. Z veľkých značiek je stále voľný napríklad Volkswagen.

Po inteligentných telefónoch, tabletoch, operačných systémoch alebo prehliadačoch to tak vyzerá, že sa Google a Apple spolu stretnú aj na trhu s automobilmi. Ročne vyjde z automobiliek po celom svete cez 80 miliónov nových vozidiel. Pre obe spoločnosti tak ide o významný potenciálny zdroj ďalších príjmov.

"Autá sa stávajú jedným veľkým mobilným zariadením. Je logické, že sa Apple aj Google snaží získať spojencov, ktorí by im pomohli dostať ich technológie do vozidiel," okomentoval aktuálnu situáciu analytik Gartneru Thilo Koslowski.

Apple očakáva, že sa mu počas budúceho roka podarí uzavrieť partnerstvo s ďalšími značkami. Celkom by vraj na svoju stranu mohol získať cez desať značiek. Konkrétnejší však hovorca spoločnosti nebol.

Pozadu nechce zostať ani Google, pre ktorý okrem Audi pripadá do úvahy aj Toyota alebo spoločnosť Tesla Motors.

Filip Brabec, ktorý je v Audi zodpovedný za produktovú stratégiu, sa k špekuláciám odmietol vyjadriť. Priznal však, že budúce vozidlá sa bez operačných systémov, ktoré užívateľom sprístupnia ich obľúbené aplikácie a funkcie, nezaobídu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá