SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Google Glass – jarmočná atrakcia alebo prísľub budúcnosti?

Archív NXT
0

Okuliare Google Glass sme tentoraz používali asi týždeň a na rozdiel od nášho prvotného oboznámenia sa s nimi ide už o dlhodobejšie skúsenosti. Stále nie sú bežne dostupné na našom trhu a musíte splniť rôzne podmienky na to, aby ste sa k nim dostali. Vo všeobecnosti sú aktuálne dostupné pre vývojárov a s výnimkou špeciálnych udalostí sú určené len na americký trh.

qr_google_glass.png

My sme ich mali zapožičané od vývojárov z Tatra banky, ktorí už pripravili prvú bankovú aplikáciu pre tieto okuliare. V našom článku sa teda pozrieme jednak na okuliare, ale aj na to, ako sa používa táto aplikácia.

GoogleGlass-2.jpg

Takto vyzerajú okuliare Google Glass - na očiach sa nosia vcelku pohodlne, slnečná clona je odnímateľná a na leto sa bude hodiť

K dispozícii sme mali Google Glass spolu so slnečnou clonou. Vo výbave je netradične plochý kábel USB na spojenie s počítačom a nabíjanie (port microUSB), napájací adaptér a špeciálne slúchadlo s pripojením na port USB. Okuliare majú nad pravým okom maličký displej a k dispozícii je aj pripojenie na internet cez Wi-Fi. Keď si ich prvýkrát dáte oči, chvíľu si budete na ne zvykať. Výhodné je, že sa zdá, akoby displej bol vo väčšej vzdialenosti, ako v skutočnosti je. Vidíte na ňom pomerne dobre zobrazené informácie, treba si ho len otáčaním prispôsobiť tak, aby ste ho videli celý.

Následne máte k dispozícii bežné funkcie, ako je možnosť fotografovania, nakrúcania videa, navigácie, ale aj posielania/prijímania SMS a telefonovania. V bežnom prípade z hľadiska zvuku vám postačí pôvodná možnosť, keď sa vám zvuk dostáva do ucha cez lebečnú kosť. No v hlučnom prostredí treba použiť dodávané slúchadlo, ktoré sa zasunie do pravého ucha. Takto ste dobre vybavení zrakovo i sluchovo na to, aby ste boli na dvoch miestach naraz - medzi svojimi známymi a aj na internete.

Batérie Google Glass pri šikovnom používaní vydržia na veľkú časť dňa. V predvolenom prípade sa vypnú, ak si ich dáte z hlavy dole, a zapnú sa, ak sa cez ne pozriete pod uhlom asi 30° hore. Na ovládanie sa využíva hlasový povel „OK Glass", nasledovaný možnosťami z menu. V skutočnosti to funguje tak napoly, niečomu systém rozumie, niečomu nie. Lepšie je ovládať okuliare ukazovákom. Ak na pravej očnici klepnete na plochu, zobrazí sa menu a posunom prsta dozadu/dopredu listujete v ponuke. Poklepaním prsta potom voľbu potvrdíte. Takto sa dá v menu pohybovať veľmi presne a neotravujete okolie neustálymi pokynmi „OK Glass", ktoré po chvíľke omrzia. Fotografovanie alebo nakrúcanie videa možno realizovať aj stlačením vyhradeného tlačidla na pravej strane. Fotografovať sa dá aj žmurknutím pravého oka.

NotebookEXPOGlassPrezent.jpg

NotebokECPOGlassFoto.jpg

Takto sme prezentovali Google Glass na Notebook EXPO; dole je fotografia, ktorú sme počas prednášky vyhotovili

Ak chcete niekomu prezentovať to, čo vidíte vy na okuliaroch, možno Glass spárovať so smartfónom, tabletom s Androidom, ale aj notebookom s Windows. Aj v tomto prípade však ide o aplikácie, ktoré sú určené výhradne na americký trh, a tak si musíte vytvoriť konto prislúchajúce k tejto krajine.

Aplikácia od Tatra banky po zadaní hlasových pokynov alebo ručným zadávaním umožňuje vcelku užitočné služby. Vhod príde Lokalizácia bankomatov (hlasový pokyn „Find ATMs"), pričom aplikácia nájde a umožní navigáciu k najbližším bankomatom Tatra banky. Efektné je zobrazenie bankomatov aj cez Augmented Reality, keď aplikácia ukáže bankomaty v okolí a pri otáčaní hlavou sa nájdené bankomaty zobrazujú v správnom smere. Nasleduje Lokalizácia pobočiek (hlasový pokyn „Find branches"), keď aplikácia nájde a umožní navigáciu k najbližším pobočkám Tatra banky. Pobočky sú zobrazené aj pomocou Augmented Reality. Na spojenie s kontaktným centrom (hlasový pokyn „Call DIALOG Live") sa vytočí cez pripojený smartfón príslušné číslo a uskutočnení sa volanie na kontaktné centrum DIALOG Live. Prezentácia inovácií Tatra banky (hlasový pokyn „Show me innovations") je dostupná cez videoprezentáciu s inováciami banky. Tatra banka priniesla túto aplikáciu v spolupráci s českou spoločnosťou Inmite.

GlassMenu.png

ATM.png

Navigacia.png

RozsirenaRealita.png

Hlavné okno s ponukou zameranou na aplikácie Tatra banky: vyhľadanie najbližšieho bankomatu, navigácia a rozšírená realita v Google Glass

Naše skúsenosti s týmito okuliarmi možno zhrnúť asi takto: Google Glass sú aktuálne v štádiu prototypu, preto im odpúšťame, že občas niečo jednoducho nefunguje. Ovládanie hlasom je príjemné, ale určite nefunguje stopercentne. Princíp nosenia niečoho na očiach považujeme za prechodnú záležitosť, vo finále musí ísť o niečo menšie, čo sa dá schovať do bežných (napr. slnečných) okuliarov. Všade, kam sme prišli, sme s týmito okuliarmi budili výrazný záujem.

Je to niečo také, ako keď ste v začiatkoch éry mobilov videli niekoho telefonovať na autobusovej zastávke, čo bola pozoruhodná udalosť. Dnes je rarita, ak niekto na zastávke netelefonuje. A podľa nášho názoru sa niečo podobné stane aj s konceptom Google Glass. Najužitočnejšia aplikácia z výbavy, ktorú sme mali k dispozícii, bola práve mobilná banková aplikácia od Tatra banky. Ak to dotiahneme do konca, keďže táto banka pri volaní cez službu Dialog umožňuje aj hlasovú verifikáciu klienta, ponúka to reálny spôsob využitia okuliarov. Je však pravda, že pri našich skúškach sa nám pracovník Dialogu sťažoval na nižšiu kvalitu prenosu hlasu ako pri bežnom hovore. V podstate dosiahnete kvalitu ako pri súpravách hands-free.

Odpoveď na otázku z nadpisu článku je teda jasná. Toto je koncept, ktorý sa dá využívať, zatiaľ je však v štádiu vzniku. Veľa závisí od predajnej ceny, tá aktuálna (na eBay okolo 3000 USD) zatiaľ platí pre vývojárov, ktorí niečo takéto chcú preto, aby na tom neskôr zarobili. Ak cena klesne pod 100 eur, potom to bude tovar dobre predajný aj na masovom trhu.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať