Image
25.11.2016 0 Comments

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva približne 150 zástupcov firiem i verejnej správy. Účastníci konferencie majú možnosť diskutovať a dozvedieť sa viac informácií o najnovších hrozbách, nových typoch útokov a vývoji v oblasti informačnej bezpečnosti.

Hlavnú prednášku mal britský generálmajor Jonathan Shaw, ktorý je globálnou autoritou v oblasti vývoja a dôsledkov aktivít v kybernetickom priestore. Velil nadnárodnej brigáde v Kosove (1998 – 1999) a bol vedúcim predstaviteľom protiteroristickej divízie ministerstva obrany. V roku 2003 bol Jonathan Shaw vymenovaný za riaditeľa špeciálnych jednotiek so zodpovednosťou za islamský svet. Vzhľadom na skúsenosti s vývojom v regióne sa v roku 2007 stal hlavným veliteľom nadnárodných jednotiek v Iraku. V rokoch 2009 až 2012 pôsobil na Ministerstve obrany Spojeného kráľovstva vo Whitehall ako asistent veliteľa obranných jednotiek. Jeho kompetencie zahŕňajú vývoj politík v oblasti kybernetickej bezpečnosti, globálnu perspektívu rizík kybernetických útokov na vlády a subjekty v komerčných odvetviach a spôsoby, ako sa účinne brániť.


Jonathan Shaw po prednáške odpovedal na otázky z auditória

Jonathan Shaw zdôraznil, že kybernetická bezpečnosť je vnímaná ako technické riziko, ale v skutočnosti je to riziko predovšetkým pre biznis. Manažment preto musí prijať zodpovednosť, a nie delegovať ju napríklad na oddelenie IT alebo security.  

Celý bezpečnostný reťazec je taký silný ako jeho najslabší článok, ktorým je už tradične človek, presnejšie ľudský faktor. Preto treba investovať do vzdelania a zvyšovania kvalifikácie ľudských zdrojov vrátane praktických cvičení. Dôležitý faktor je vytvorenie lojality zamestnancov voči zamestnávateľovi. Najdôležitejšie odporúčanie je komunikácia a porozumenie. Nestačí len adaptovať sa na podmienky diktované digitálnym biznisom, treba byť pripravený na všetky možnosti a hrozby z toho vyplývajúce. Úspech aj v tomto ohľade závisí predovšetkým od flexibility a schopnosti prispôsobiť sa.

Shaw sa vo svojej prezentácii venoval predovšetkým strategickej rovine kybernetického priestoru,  jeho korporátnym, vojenským a kriminálnym rizikám, zdôrazňujúc rovnako taktickú, ako aj strategickú rovinu. Hovoril aj o vplyve kyberkriminality na komerčné odvetvia. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá