SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Gél na báze nanočastic bieli zuby bez ich poškodenia a zároveň ich chráni pred kazom

2

Čistenie zubov neodstráni hlboké škvrny a bieliace procedúry môžu narušiť sklovinu, čím sa zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Nedávna štúdia publikovaná v časopise ACS Applied Materials & Interfaces však informuje o novej liečbe nanočasticami, ktorá zuby bieli bez ich poškodenia a zároveň ich chráni tým, že odstraňuje baktérie vytvárajúce zubný kaz. V roku 2019 zverejnil Inštitút pre meranie a hodnotenie zdravia najkomplexnejšiu globálnu štúdiu o zdraví s názvom Global Burden of Disease 2019.

Výskumníci analyzovali 286 príčin úmrtí, 369 chorôb a zranení a 87 rizikových faktorov v 204 krajinách a územiach. Podľa tejto štúdie je najčastejším zdravotným problémom zubný kaz – erózia zuba, ktorú často spôsobujú lepkavé, kyslé povlaky baktérií. Prvým krokom k prevencii zubného kazu je odstránenie týchto kyslých povlakov. Čistenie zubov však nedokáže odstrániť všetky baktérie. Nakoniec povlak pokryje naše zuby a musí ho odstrániť zubný špecialista. 

SAMSUNG 042024 Advertisement

Výskumníci preto pracujú na prípravkoch, ktoré ničia odolné zubné povlaky. Po dlhodobom používaní takýchto terapií však môžu vzniknúť vedľajšie účinky vrátane zmeny farby zubov. Tieto škvrny možno odstrániť pomocou klinických metód bielenia s použitím vysoko intenzívneho modrého svetla a peroxidu vodíka. Modré svetlo však môže spôsobiť poškodenie pokožky a očí a silný peroxid vodíka proti škvrnám môže poškodiť povrch zubov.

Pred niekoľkými rokmi začali bioinžinieri skúmať možnosť odstraňovania zubných povlakov pomocou nanočastíc oxidu železa. Jeden biomedicínsky materiál, konkrétne oxychlorid bizmutu (Bi12O17Cl2), sa ukázal ako sľubný. Vedci zistili, že môžu presne kontrolovať jeho aktiváciu pomocou zeleného svetla namiesto modrého. Po aktivácii by mohol vybieliť zuby a zničiť zubné povlaky. Oxychlorid bizmutu sa však neudrží na zuboch dostatočne dlho na to, aby bol účinný.

Xiaolei Wang a jeho kolegovia z univerzity v čínskom meste Nančang chceli prísť na spôsob, ako dosiahnuť, aby nanočastice oxychloridu bizmutu priľnuli k zubom dlhšie. Ich riešením bolo pridať ďalšie nanočastice. Oxid meďnatý (Cu2O) má širokospektrálne antibakteriálne vlastnosti, aktivuje sa zeleným svetlom a po zmiešaní s oxychloridom bizmutu a vápnikom vytvára hydrogél.

Tím testoval materiál na ľudských zuboch, ktoré boli na 15 dní namočené do zmesi kávy, čaju, čučoriedkovej šťavy a sójovej omáčky, aby sa simulovalo prirodzené sfarbenie zubov. Potom zuby potiahli hydrogélom a vystavili zelenému svetlu na 1 hodinu denne. Po ošetrení sa zuby rozjasnili. Okrem toho ošetrenie nespôsobilo žiadne poškodenie skloviny a zničilo 94 % baktérií v biopovlakoch.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Tím použil myši, aby preukázal, že liečba funguje na zuby v živom organizme. Do ich úst boli naočkované baktérie vytvárajúce zubný kaz. Hydrogél bol aplikovaný na povrch zubov a dvakrát denne bol ošetrený päťminútovým zeleným svetlom. Po 30 dňoch bola plocha zubného povlaku po liečbe výrazne menšia a predstavovala len 9 % celkovej plochy zuba.

Ak plocha zubného plaku u ľudí predstavuje menej ako 20 % plochy zuba, považuje sa za kontrolovanú. Okrem toho hydrogél aktivovaný zeleným svetlom účinne zabránil tvorbe stredných a hlbokých kazov na povrchu zubov zvierat napriek absencii čistenia zubov. Vedci dospeli k záveru, že ich bezkefková liečba zabraňuje vzniku zubného kazu a bieli zuby. Chcú ešte zlepšiť viskozitu svojho hydrogélu a preskúmať jeho dlhodobú stabilitu.

Zdroj: freethink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Nanopartikle reakcia na: Gél na báze nanočastic bieli zuby bez ich poškodenia a zároveň ich chráni pred kazom

23.8.2023 10:08
Úžasný článok! Mám pocit, že práve som narazil na poklad v novinárstve, ktorý osvetľuje komplexnú tému zubnej hygieny a nových výskumov v oblasti stomatológie s takou ľahkosťou, že by som sa dokázal ponoriť do tejto problematiky aj ako laik v oblasti. Autentickosť informácií, kombinovaná s pozoruhodnou schopnosťou autora prezentovať tie najzložitejšie vedecké poznatky v prístupnej forme, je jednoducho obdivuhodná.

V kontexte článku ma fascinuje premyslená integrácia nanočastíc do zubnej starostlivosti. Je to ako keby ste predstavili "avengerov" pre zuby - každá nanočastica s vlastnou "super schopnosťou" proti baktériám a škvrnám. Ako priaznivec zeleného životného štýlu by som bol zvedavý, či tieto nanočastice sú ekologicky nezávadné a aký by bol ich vplyv na celkovú mikroflóru ústnej dutiny.

Taktiež by som sa chcel dotknúť možných ekonomických aspektov tohto objavu. Ako by mohol tento výskum ovplyvniť ceny zubných procedúr? Môže byť teda očakávané, že bielenie zubov sa stane cenovo dostupnejším, alebo sa naopak stane exkluzívnou službou?

Opäť, skvelá práca! Váš článok je nielen informačne bohatý, ale aj nesmierne zaujímavý. Som veľmi zvedavý, čo prinesie tento výskum v blízkej budúcnosti. Už teraz sa nemôžem dočkať ďalších pútavých článkov, ktoré nám predstavíte. Keep it up!
Reagovať

RE: Nanopartikle reakcia na: Nanopartikle

26.8.2023 15:08
Takýchto prevratných vynálezov sa vymyslí každých 10 rokov zo tri kýble. A zdravotné poisťovne nechcú preplácať opravu zúbkov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať