Image
28.10.2015 0 Comments

Fúzne reaktory sú podľa odborníkov ekonomicky životaschopné

Fúzne reaktory sa v priebehu niekoľkých desiatok rokov môžu stať ekonomicky životaschopným prostriedkom na výrobu elektriny. Politici by mali začať plánovať ich výstavbu a nahradenie konvenčných jadrových elektrární. Vyplýva to z nového výskumu vedcov z Durhamskej univerzity a Culhamovho centra pre energiu z jadrovej syntézy v Oxfordshire.

Tím sa zameral na skúmanie ekonomiky fúzie s prihliadnutím na nedávne pokroky v technológii supravodičov. Analýza výstavby, prevádzky a vyraďovania takéhoto reaktora ukazuje finančnú uskutočniteľnosť využívania jadrovej fúzie v porovnaní s tradičnou štiepnou reakciou.

Profesor Damian Hampshire z Centra pre fyziku materiálov na Durhamskej univerzite, vedúci tímu, ktorý vypracoval štúdiu, povedal: „Samozrejme, museli sme vychádzať z predpokladov, ale naše predpovede naznačujú, že fúzia nebude výrazne drahšia než štiepenie."

Zistenia naznačujú, že fúzne reaktory ponúkajúce takmer neobmedzené dodávky energie bez toho, že by prispievali ku globálnemu otepľovaniu a produkovali významnejšie množstvo nebezpečného odpadu, sú vzdialené jednu až dve generácie.

Fúzny reaktor vyrába elektrinu ohrievaním plazmy na veľmi vysokú teplotu (100 miliónov stupňov Celzia), pričom sa atómy vodíka spájajú a dochádza k uvoľňovaniu energie. Na rozdiel od neho štiepny reaktor štiepi atómy pri oveľa nižších teplotách.

Výhodou fúznych reaktorov oproti súčasným štiepnym reaktorom je to, že sa v nich netvorí takmer žiadny rádioaktívny odpad. Fúzne reaktory sú bezpečnejšie, pretože tu nehrozia úniky rádioaktívneho materiálu do životného prostredia, takže katastrofy typu Černobyľ či Fukušima sú vylúčené. Plazma totiž zničí všetko, čo uniká.

Energia z jadrovej fúzie je bezpečnejšia aj politicky, pretože reaktor nevytvára produkty, ktoré by sa dali využiť na jadrové zbrane. Palivom je deutérium alebo ťažká voda, ktorá sa získava z morskej vody, a trícium, ktoré sa vytvára vnútri reaktora, takže nie je problém s bezpečnosťou dodávok.

V súčasnosti sa testuje fúzny reaktor International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) na juhu Francúzska. Cieľom je preukázať vedeckú a technologickú uskutočniteľnosť jadrovej fúzie.

Profesor Hampshire dúfa, že analýza by pomohla presvedčiť politikov a súkromný sektor, aby výraznejšie investovali do energie z jadrovej fúzie.

Výskum bol publikovaný v časopise Fusion Engineering and Design.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá