Image
28.10.2015 0 Comments

Fúzne reaktory sú podľa odborníkov ekonomicky životaschopné

Fúzne reaktory sa v priebehu niekoľkých desiatok rokov môžu stať ekonomicky životaschopným prostriedkom na výrobu elektriny. Politici by mali začať plánovať ich výstavbu a nahradenie konvenčných jadrových elektrární. Vyplýva to z nového výskumu vedcov z Durhamskej univerzity a Culhamovho centra pre energiu z jadrovej syntézy v Oxfordshire.

Tím sa zameral na skúmanie ekonomiky fúzie s prihliadnutím na nedávne pokroky v technológii supravodičov. Analýza výstavby, prevádzky a vyraďovania takéhoto reaktora ukazuje finančnú uskutočniteľnosť využívania jadrovej fúzie v porovnaní s tradičnou štiepnou reakciou.

Profesor Damian Hampshire z Centra pre fyziku materiálov na Durhamskej univerzite, vedúci tímu, ktorý vypracoval štúdiu, povedal: „Samozrejme, museli sme vychádzať z predpokladov, ale naše predpovede naznačujú, že fúzia nebude výrazne drahšia než štiepenie."

Zistenia naznačujú, že fúzne reaktory ponúkajúce takmer neobmedzené dodávky energie bez toho, že by prispievali ku globálnemu otepľovaniu a produkovali významnejšie množstvo nebezpečného odpadu, sú vzdialené jednu až dve generácie.

Fúzny reaktor vyrába elektrinu ohrievaním plazmy na veľmi vysokú teplotu (100 miliónov stupňov Celzia), pričom sa atómy vodíka spájajú a dochádza k uvoľňovaniu energie. Na rozdiel od neho štiepny reaktor štiepi atómy pri oveľa nižších teplotách.

Výhodou fúznych reaktorov oproti súčasným štiepnym reaktorom je to, že sa v nich netvorí takmer žiadny rádioaktívny odpad. Fúzne reaktory sú bezpečnejšie, pretože tu nehrozia úniky rádioaktívneho materiálu do životného prostredia, takže katastrofy typu Černobyľ či Fukušima sú vylúčené. Plazma totiž zničí všetko, čo uniká.

Energia z jadrovej fúzie je bezpečnejšia aj politicky, pretože reaktor nevytvára produkty, ktoré by sa dali využiť na jadrové zbrane. Palivom je deutérium alebo ťažká voda, ktorá sa získava z morskej vody, a trícium, ktoré sa vytvára vnútri reaktora, takže nie je problém s bezpečnosťou dodávok.

V súčasnosti sa testuje fúzny reaktor International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) na juhu Francúzska. Cieľom je preukázať vedeckú a technologickú uskutočniteľnosť jadrovej fúzie.

Profesor Hampshire dúfa, že analýza by pomohla presvedčiť politikov a súkromný sektor, aby výraznejšie investovali do energie z jadrovej fúzie.

Výskum bol publikovaný v časopise Fusion Engineering and Design.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá