Image
14.4.2015 0 Comments

Fotoštúdio pre každého. Rozmach zažíva 360° a 3D fotografovanie produktov

obr-2.jpg Podľa analýzy renomovanej spoločnosti KPCB bolo v roku 2014 do on-line priestoru nahrávaných 1,8 miliardy fotografií denne, a to len prostredníctvom štyroch najrozšírenejších služieb - Snapchat, WhatsApp, Facebook a Instagram. Množstvo urobených snímok navyše stále rapídne stúpa. Fotografické médium tak prežíva najväčší rozmach od svojho vzniku.

Bezprecedentná záplava vizuálneho materiálu má zaujímavý dôsledok - zvýšený dopyt po kvalitných fotografiách, ktorý je viditeľný v súkromnej i komerčnej sfére. Hlavnú úlohu v tomto trende zohráva vyššia estetická erudícia spoločnosti a nutnosť odlíšenia sa, ak má fotografia upútať pozornosť a nezapadnúť. To sa týka všetkých fotografických žánrov a použitia, napríklad rodinných snímok, fotodokumentácie predmetov predávaných v súkromnej inzercii, individuálneho predaja kreatívnych výrobkov i komerčných prezentácií produktov v e-shopoch či v tlačených materiáloch.

obr-1.jpg

V čase inteligentných telefónov s fotoaparátmi s rozlíšením viac ako 10 megapixelov, kvalitnými senzormi a objektívmi s optickou stabilizáciou možno dosiahnuť uspokojivé výsledky aj bez profesionálneho vybavenia. Pritom však treba mať na pamäti klasické fotografické techniky, ktorým na aktuálnosti neuberá ani moderné vybavenie.

Prirodzené svetlo

 • Ak sa fotografovaný objekt postaví na správne miesto, môže poskytnúť skvelú službu aj prirodzené osvetlenie - tvrdé kontrastné svetlo priameho slnka, mäkké difúzne svetlo zamračenej oblohy alebo smerové modelujúce svetlo z okna.
 • Ak je svetlo príliš tvrdé (tvorí hlboké tmavé tiene), je spravidla vhodné ho buď zmäkčiť (hoci zatiahnutím záclony), alebo odraziť a tým tiene trochu vysvietiť (bielym papierom, zrkadlom, bielym tričkom, umiestnením predmetu blízko k bielej stene atď.).
 • Pri fotení pri okne nesmie byť predmet príliš vzdialený - intenzita osvetlenia veľmi rýchlo klesá a stráca schopnosť modelovať tvar fotografovaného objektu.
 • Pre kvalitu fotografie je veľmi dôležitá nízka hodnota citlivosti ISO - preto treba zaistiť dostatočné množstvo svetla, prípadne prístroj umiestniť na statív alebo zafixovať na pevnú podperu, aby bolo možné nastaviť dlhší expozičný čas pri nízkom ISO.
 • Zásadnú úlohu zohráva aj pozadie, ktoré by nemalo rušiť členitosťou, obvykle je vhodná jeho odlišná tonalita oproti fotografovanému predmetu a umiestnenie mimo hĺbky ostrosti.

Bežné svetelné zdroje

V každej domácnosti či kancelárii sa nájde nejaký luster alebo lampička, ktoré možno využiť na obstaranie plnohodnotných fotografií, pokojne aj na komerčné účely. Len na to treba trochu dôvtipu a improvizácie.

 • Intenzita umelého osvetlenia je zvyčajne prinízka na fotenie z ruky, vhodnejšie je použitie statívu.
 • Nemali by sa kombinovať rôzne farebné zdroje svetla, napríklad svetlo žiarovky so žiarivkovým alebo denným svetlom.
 • Sama žiarovka má na väčšinu použití príliš tvrdé svetlo a lepšie je použiť ju v lampičke či lustri s tienidlom, mliečnou guľou a podobne.
 • Domáce svietenie je raj na experimentovanie s odrazom svetla od steny, presvecovaním a zapojením nevyhnutného príslušenstva v podobe odrazových skiel vyrobených z papiera, kartónu alebo alobalu.

Štúdiové svetlá

Pri väčšom objeme fotenia sa s ohľadom na pohodlie a úsporu času,oplatí zaobstarať si špeciálne fotografické vybavenie, predovšetkým trvalé (svietia kontinuálne) alebo zábleskové svetlá. Vďaka lacným výrobcom z Ázie už nie je fotografické vybavenie výsadou iba profesionálnych fotoštúdií, ale zaobstarávajú si ho aj e-shopy, firmy si samy fotia svoje produkty a tisíce záujmových fotografov ich využívajú pri svojej kreatívnej tvorbe aj príležitostných zákazkách.

obr-3.jpg

Zariadiť si fotoštúdio možno už za niekoľko stoviek eur vrátane fotoaparátu. Potrebný je na to priestor asi 20 m2, 3 štúdiové svetlá so statívmi, príslušenstvo k svetlám na modelovanie svetla (softboxy a reflektory), fotoaparát s možnosťou manuálneho nastavenia, statív, stolček na fotenie produktov, pozadie uchytené na stene alebo na statívoch, veľká skladacia odrazka a drobné príslušenstvo (odrazky, tienidlá, zrkadlá, štipce, kancelárska plastická guma atď.).

 • Najčastejšia chyba je používanie niekoľkých veľkých zdrojov svetla, čo väčšinou vedie k príliš plochému svieteniu - vhodnejší je jeden veľký zdroj alebo viac menších.
 • Nezávisle od počtu použitých svetiel je najlepšie začať svietiť jedným hlavným svetlom a k nemu postupne pridávať doplnkové.
 • Charakteristiku svetla volíme podľa fotografovaného objektu - čím hladší a svetlejší povrch (napr. porcelán), tým mäkšie svetlo, čím hrubšia a tmavšia textúra (napr. vlnený sveter), tým tvrdšie svetlo.
 • Zdroje svetla by nemali byť priďaleko od fotografovaného predmetu - stráca sa potom modelovacia schopnosť.

Automatizácia

Obrovský rozmach zažíva 360° a 3D fotografovanie produktov. Napríklad v Spojených štátoch sa takýchto prezentácií zaobstarajú milióny ročne. Zákazník si môže predmetom otáčať na svojom monitore tak, akoby ho mal skutočne pred sebou.

Robotizácia v takom prípade nemá nahradiť fotografa, ale automatizovať a urýchliť rutinné činnosti, ako je otáčanie produktu na presné pozície, spúšťanie zábleskov a uzávierky, pohyb fotoaparátu po stanovenej dráhe, vytváranie priečinkov fotografií na základe EAN kódu a ďalšie.

 • 360° a 3D prezentácie znamenajú jednoznačnú konkurenčnú výhodu - pre predajcov, ktorí ich majú na svojich webových stránkach a e-shopoch, aj pre fotografov, ktorí túto službu ponúkajú.
 • Spôsob svietenia 360° a 3D prezentácií je iný ako pri klasických fotografiách, pretože svetlá zostávajú na mieste a mení sa natočenie predmetu - väčšinou je vhodné horné svetlo a dve menšie mäkké svetlá z bokov.
 • Na dosiahnutie čisto bieleho pozadia bez nutnosti retuší sa na pozadí používa jeden či dva veľké softboxy namierené smerom k fotoaparátu - preto je lepšie používať objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, ktoré nemajú také výrazné optické chyby ako tzv. zoomy.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá