Image
27.11.2012 0 Comments

Firefox: Vývoj 64-bitovej verzie pre Windows odložený

Fire-Fox-firefox.jpg Spoločnosť Mozilla tento týždeň zastavila práce na 64-bitovej verzii webového prehliadača Firefox pre Windows. Informácie boli zverejnené na stránkach Bugzilly. Dôvodom sú vraj potenciálne problémy s nekompatibilitou doplnkov a nízka priorita celého projektu.

Prehliadač bol zatiaľ v ranej fáze k dispozícii v kanáli obsahujúcom tzv. nočné buildy, ktoré sú určené výlučne na testovacie účely a na objavovanie chýb (odkazy na stiahnutie nájdete na stránke http://www.firefox64bit.com/). 64-bitová verzia Firefoxu pre Windows tak už bola testovaná bližšie nešpecifikovaným počtom testerov, ktorí teraz vyjadrujú svoje sklamanie z rozhodnutia. Nie je navyše zatiaľ jasné, kedy vývoj bude pokračovať.

Výhody 64-bitového prehliadača

V súčasnosti záujemcovia o 64-bitovú verziu webového browsera pre Windows musia siahnuť po konkurenčnej Opere (prípadne aj po Internet Exploreri, kde je však 64-bitová verzia dostupná len pre nové rozhranie Windows a pre klasické rozhranie sú práve pre kompatibiliteu stránky renderované stále v 32-bitovom režime).

Hlavnou výhodou verzie x64 prehliadača Firefox má byť možnosť pristupovať k väčšiemu priestoru v rámci operačnej pamäte, vďaka tomu možno mať otvorené stovky okien, kde už 32-bitová verzia narazí na limity. No drvivá väčšina bežných používateľov si zatiaľ vystačí s existujúcou verziou a dávajú prednosť 32-bitovej verzii pred potenciálnymi problémami so 64-bitovou. Tá totiž podľa zástupcov Mozilly v súčasnosti prinášala skôr nevýhody ako výhody a nedávalo zmysel v jej vývoji momentálne pokračovať. Hlavným problémom mala byť nekompatibilita veľkého množstva existujúcich doplnkov, ďalej časté pády verzie x64, nedostatok času na opravy chýb a vo výsledku pocit frustrácie používateľov, ktorí si pripadali prehliadaní.

64-bitový Firefox až v roku 2014?

Skorší plán, že Mozilla uvedie na trh finálnu verziu 64-bitového Firefoxu v prvej polovici roka 2013, je teda definitívne zrušený a podľa zástupcov spoločnosti je pravdepodobné, že k tomu nedôjde v budúcom roku vôbec.

Pokračovanie vo vývoji je naplánované na neurčito po tom, čo si Mozilla znovu zváži svoje priority a ciele. Súčasnou prioritou je totiž príprava Firefoxu s ovládaním v štýle Windows 8. Na ňom Mozilla pracuje už od marca tohto roka a minulý mesiac uvoľnila prvé preview. Práve to jej odčerpávalo sily z vývoja 64-bitovej verzie a zbytočne dochádzalo k spomaľovaniu oboch projektov.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá