Image
27.11.2012 0 Comments

Firefox: Vývoj 64-bitovej verzie pre Windows odložený

Fire-Fox-firefox.jpg Spoločnosť Mozilla tento týždeň zastavila práce na 64-bitovej verzii webového prehliadača Firefox pre Windows. Informácie boli zverejnené na stránkach Bugzilly. Dôvodom sú vraj potenciálne problémy s nekompatibilitou doplnkov a nízka priorita celého projektu.

Prehliadač bol zatiaľ v ranej fáze k dispozícii v kanáli obsahujúcom tzv. nočné buildy, ktoré sú určené výlučne na testovacie účely a na objavovanie chýb (odkazy na stiahnutie nájdete na stránke http://www.firefox64bit.com/). 64-bitová verzia Firefoxu pre Windows tak už bola testovaná bližšie nešpecifikovaným počtom testerov, ktorí teraz vyjadrujú svoje sklamanie z rozhodnutia. Nie je navyše zatiaľ jasné, kedy vývoj bude pokračovať.

Výhody 64-bitového prehliadača

V súčasnosti záujemcovia o 64-bitovú verziu webového browsera pre Windows musia siahnuť po konkurenčnej Opere (prípadne aj po Internet Exploreri, kde je však 64-bitová verzia dostupná len pre nové rozhranie Windows a pre klasické rozhranie sú práve pre kompatibiliteu stránky renderované stále v 32-bitovom režime).

Hlavnou výhodou verzie x64 prehliadača Firefox má byť možnosť pristupovať k väčšiemu priestoru v rámci operačnej pamäte, vďaka tomu možno mať otvorené stovky okien, kde už 32-bitová verzia narazí na limity. No drvivá väčšina bežných používateľov si zatiaľ vystačí s existujúcou verziou a dávajú prednosť 32-bitovej verzii pred potenciálnymi problémami so 64-bitovou. Tá totiž podľa zástupcov Mozilly v súčasnosti prinášala skôr nevýhody ako výhody a nedávalo zmysel v jej vývoji momentálne pokračovať. Hlavným problémom mala byť nekompatibilita veľkého množstva existujúcich doplnkov, ďalej časté pády verzie x64, nedostatok času na opravy chýb a vo výsledku pocit frustrácie používateľov, ktorí si pripadali prehliadaní.

64-bitový Firefox až v roku 2014?

Skorší plán, že Mozilla uvedie na trh finálnu verziu 64-bitového Firefoxu v prvej polovici roka 2013, je teda definitívne zrušený a podľa zástupcov spoločnosti je pravdepodobné, že k tomu nedôjde v budúcom roku vôbec.

Pokračovanie vo vývoji je naplánované na neurčito po tom, čo si Mozilla znovu zváži svoje priority a ciele. Súčasnou prioritou je totiž príprava Firefoxu s ovládaním v štýle Windows 8. Na ňom Mozilla pracuje už od marca tohto roka a minulý mesiac uvoľnila prvé preview. Práve to jej odčerpávalo sily z vývoja 64-bitovej verzie a zbytočne dochádzalo k spomaľovaniu oboch projektov.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá