Image
6.10.2016 0 Comments

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelok 3. októbra predstavila novú službu Marketplace.

Ak chcete Marketplace navštíviť, stačí kliknúť na ikonku obchodu (shop) v dolnej časti mobilnej aplikácie Facebooku. Otvorí sa vám stránka s fotografiami predmetov, ktoré ľudia vo vašom okolí ponúkajú na predaj. Ak hľadáte niečo konkrétne, v hornej časti je k dispozícii vyhľadávanie, ktoré umožňuje výsledky filtrovať podľa lokality, kategórie (napr. domácnosť, elektronika, oblečenie) alebo ceny. Ak vás niečo zaujme, kliknete na fotografiu a objavia sa ďalšie podrobnosti vrátane opisu, lokality a profilovej fotografie predávajúceho. Ďalší postup už závisí od vzájomnej dohody predávajúceho a kupujúceho. Facebook sa nebude podieľať na platbe ani doručení tovaru.

Zatiaľ je služba v režime beta a je dostupná pre osoby staršie ako 18 rokov v USA, Veľkej Británii, Austrálii a na Novom Zélande vo facebookovej aplikácii k pre iPhone a Android. Postupne sa bude rozširovať do ďalších krajín a pribudnúť má aj desktopová verzia.

Facebook tak chce dosiahnuť, aby ľudia trávili viac času na sociálnej sieti. Nie je to jeho prvý pokus v tejto oblasti, ten sa uskutočnil už v roku 2007, no stretol sa len s vlažným prijatím. V roku 2014 bola služba ukončená.

Nový Marketplace prináša konkurenciu pre eBay (jeho akcie hneď po uvedení služby zaznamenali pokles) či Amazon, ktorý podobnú službu s názvom Amazon Handmade spustil v októbri minulého roka. Tá umožňuje jednotlivcom predávať tovar ako nábytok, kuchynské predmety, umelecké diela a iné domáce výrobky. Amazon tvrdí, že sa tu denne predáva 500 000 ručne vyrobených produktov a službu mieni rozšíriť aj do Európy. Hoci Facebook zatiaľ oťukáva len secondhandový trh, možno v budúcnosti otvorí platformu komunitným umelcom a remeselníkom a umožní predávať ich ručne vyrábané šperky, keramiku alebo iné predmety.

Zdroj:  newsroom.fb.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá