Image
6.2.2014 0 Comments

Facebook oslávil 10. narodeniny. Krátka retrospektíva

facebook.jpg Sociálna sieť Facebook oslavuje desiate narodeniny. Spustená bola 4. februára 2004, ako sociálna sieť určená pre študentov Harvardovej univerzity, aby si mohli zisťovať informácie o sebe prostredníctvom otvorených profilov.

O 10 rokov neskôr ho nájdeme takmer všade, rozšíril sa mimo múrov univerzity, aby sa z neho stala jedna z najväčších sociálnych všetkých čias. Pri tejto príležitosti bolo vytvorené video, ktoré sa však nezameriava na tvorcu Marka Zuckerberga ani na históriu stránok. Ide skôr o oslavu bežných 10-ročných detí z celého sveta, čím sa tvorca snaží poukázať, že hoci je Facebook obrovská celosvetovo známa a verejne obchodovateľná spoločnosť, je ešte mladý a s veľkým potenciálom na rast a zlepšovanie sa.


V júli 2009, takmer pred piatimi rokmi, Facebook oznámil, že mal 250 miliónov používateľov. Aktuálne má 1,228 miliardy aktívnych používateľov mesačne, z toho je 757 miliónov takých, ktorí si svoje kontá kontrolujú každý deň. Asi 945 miliónov používateľov sa pripája k Facebooku prostredníctvom mobilných aplikácií a z nich 296 miliónov navštevuje Facebook výlučne cez ne, pričom obchádzajú verziu pre webový prehliadač.

Facebook počas svojej doterajšej éry pridal rozličné funkcie, ako napríklad možnosť nahrávať fotografie a videá, pridal tlačidlo Like pre príspevky, vytváranie udalostí a skupín, umožnil zdieľať príspevky iných používateľov či propagovať seba alebo svoju firmu prostredníctvom facebookových stránok a iné. Nedávno bolo spustené používateľské rozhranie pre Windows 8.1.

Veľký vzostup Facebooku aj zapríčinil pád teraz už takmer zabudnutého MySpace, ktorý dosiahol veľký úspech pred spustením Facebooku. Okrem rastu celkového počtu používateľov každý štvrťrok sa dá pozorovať rast aj v iných oblastiach. Facebook v posledných rokoch totiž kúpil množstvo mobilných aplikácií, napríklad aplikáciu na zdieľanie fotografií Instagram za 1 miliardu dolárov v roku 2012.

A čo zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg? Je stále CEO Facebooku a v máji oslávi svoje 30. narodeniny.

Zdroj: Svet IT


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá