Image
6.2.2014 0 Comments

Facebook oslávil 10. narodeniny. Krátka retrospektíva

facebook.jpg Sociálna sieť Facebook oslavuje desiate narodeniny. Spustená bola 4. februára 2004, ako sociálna sieť určená pre študentov Harvardovej univerzity, aby si mohli zisťovať informácie o sebe prostredníctvom otvorených profilov.

O 10 rokov neskôr ho nájdeme takmer všade, rozšíril sa mimo múrov univerzity, aby sa z neho stala jedna z najväčších sociálnych všetkých čias. Pri tejto príležitosti bolo vytvorené video, ktoré sa však nezameriava na tvorcu Marka Zuckerberga ani na históriu stránok. Ide skôr o oslavu bežných 10-ročných detí z celého sveta, čím sa tvorca snaží poukázať, že hoci je Facebook obrovská celosvetovo známa a verejne obchodovateľná spoločnosť, je ešte mladý a s veľkým potenciálom na rast a zlepšovanie sa.


V júli 2009, takmer pred piatimi rokmi, Facebook oznámil, že mal 250 miliónov používateľov. Aktuálne má 1,228 miliardy aktívnych používateľov mesačne, z toho je 757 miliónov takých, ktorí si svoje kontá kontrolujú každý deň. Asi 945 miliónov používateľov sa pripája k Facebooku prostredníctvom mobilných aplikácií a z nich 296 miliónov navštevuje Facebook výlučne cez ne, pričom obchádzajú verziu pre webový prehliadač.

Facebook počas svojej doterajšej éry pridal rozličné funkcie, ako napríklad možnosť nahrávať fotografie a videá, pridal tlačidlo Like pre príspevky, vytváranie udalostí a skupín, umožnil zdieľať príspevky iných používateľov či propagovať seba alebo svoju firmu prostredníctvom facebookových stránok a iné. Nedávno bolo spustené používateľské rozhranie pre Windows 8.1.

Veľký vzostup Facebooku aj zapríčinil pád teraz už takmer zabudnutého MySpace, ktorý dosiahol veľký úspech pred spustením Facebooku. Okrem rastu celkového počtu používateľov každý štvrťrok sa dá pozorovať rast aj v iných oblastiach. Facebook v posledných rokoch totiž kúpil množstvo mobilných aplikácií, napríklad aplikáciu na zdieľanie fotografií Instagram za 1 miliardu dolárov v roku 2012.

A čo zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg? Je stále CEO Facebooku a v máji oslávi svoje 30. narodeniny.

Zdroj: Svet IT


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá