Image
4.5.2016 0 Comments

FBI už bude môcť hromadne prenikať nielen do počítačov zločincov, ale aj ich obetí

Najvyšší súd Spojených štátov pripravil návrh novely Trestného poriadku, ktorá umožní federálnemu sudcovi udeliť oprávnenie FBI na prienik do viacerých počítačov naraz, a to vrátane strojov patriacich ľuďom, ktorí nie sú podozriví z trestného činu. Podľa starých pravidiel musel Federálny vyšetrovací úrad poznať umiestnenie počítača, do ktorého sa snažil preniknúť, a musel získať od sudcu v danej krajine povolenie na nasadenie „sieťového vyšetrovacieho nástroja“ (Network Investigative Tool – NIT) alebo nástroja na hacking. Ak teda chcela FBI sledovať napr. botnet alebo iný druh počítačovej trestnej činnosti, musela získať povolenie na preniknutie do 10, 20 alebo 50 počítačov.

Podľa navrhovaných pravidiel by teraz úrad mohol získať jediné povolenie na prístup a prehľadanie tisícov alebo miliónov počítačov naraz, pričom drvivá väčšina z nich by patrila obetiam, a nie páchateľom počítačovej kriminality. Mohol by tak infikovať malvérom na vyšetrenie počítačovej trestnej činnosti počítače nevinných ľudí, ktorých jediné spojenie so zločinom je to, že sa stali jeho obeťami.

Ak sudca vydá povolenie na prehliadku, FBI ju môže uskutočniť aj na diaľku. Od sudcu sa však nevyžaduje, aby poznal používané techniky hackingu, a nemusí sa ani zamýšľať nad ich dôsledkami. Môže tak dôjsť k situácii, že si plne neuvedomí, čo vlastne povoľuje.

Zločinci pritom dnes majú ľahký prístup k sofistikovaným anonymizačným technológiám, aby utajili svoju identitu. Pri trestnej činnosti prostredníctvom internetu môžu používať siete VPN, zložité smerovanie a tunely, pričom môže vyzerať, že ich počítače sú umiestnené na úplne inom území, než  v skutočnosti sú. Navyše nie je jasné, či dôkazy zhromaždené pomocou hackerských nástrojov a malvéru obstoja na súde.

Niektoré skupiny, ako je napr. American Civil Liberties Union (ACLU), varovali, že táto zmena by mohla rozšíriť možnosti FBI vykonávať hromadné hacky na počítačových sieťach. Aj vyhľadávací gigant Google sa v roku 2015 vyjadril proti zmenám, ktoré „ohrozujú právo na súkromie a zabezpečenie počítačov používateľov internetu“. Je tu teda ďalší mätúci a tajomný spôsob, ako môžu vyšetrovacie úrady riešiť zločiny v digitálnom veku, a postupom času budú zrejme pribúdať ďalšie.

Zdroj: bbc.com

gizmodo.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá