Image
4.5.2016 0 Comments

FBI už bude môcť hromadne prenikať nielen do počítačov zločincov, ale aj ich obetí

Najvyšší súd Spojených štátov pripravil návrh novely Trestného poriadku, ktorá umožní federálnemu sudcovi udeliť oprávnenie FBI na prienik do viacerých počítačov naraz, a to vrátane strojov patriacich ľuďom, ktorí nie sú podozriví z trestného činu. Podľa starých pravidiel musel Federálny vyšetrovací úrad poznať umiestnenie počítača, do ktorého sa snažil preniknúť, a musel získať od sudcu v danej krajine povolenie na nasadenie „sieťového vyšetrovacieho nástroja“ (Network Investigative Tool – NIT) alebo nástroja na hacking. Ak teda chcela FBI sledovať napr. botnet alebo iný druh počítačovej trestnej činnosti, musela získať povolenie na preniknutie do 10, 20 alebo 50 počítačov.

Podľa navrhovaných pravidiel by teraz úrad mohol získať jediné povolenie na prístup a prehľadanie tisícov alebo miliónov počítačov naraz, pričom drvivá väčšina z nich by patrila obetiam, a nie páchateľom počítačovej kriminality. Mohol by tak infikovať malvérom na vyšetrenie počítačovej trestnej činnosti počítače nevinných ľudí, ktorých jediné spojenie so zločinom je to, že sa stali jeho obeťami.

Ak sudca vydá povolenie na prehliadku, FBI ju môže uskutočniť aj na diaľku. Od sudcu sa však nevyžaduje, aby poznal používané techniky hackingu, a nemusí sa ani zamýšľať nad ich dôsledkami. Môže tak dôjsť k situácii, že si plne neuvedomí, čo vlastne povoľuje.

Zločinci pritom dnes majú ľahký prístup k sofistikovaným anonymizačným technológiám, aby utajili svoju identitu. Pri trestnej činnosti prostredníctvom internetu môžu používať siete VPN, zložité smerovanie a tunely, pričom môže vyzerať, že ich počítače sú umiestnené na úplne inom území, než  v skutočnosti sú. Navyše nie je jasné, či dôkazy zhromaždené pomocou hackerských nástrojov a malvéru obstoja na súde.

Niektoré skupiny, ako je napr. American Civil Liberties Union (ACLU), varovali, že táto zmena by mohla rozšíriť možnosti FBI vykonávať hromadné hacky na počítačových sieťach. Aj vyhľadávací gigant Google sa v roku 2015 vyjadril proti zmenám, ktoré „ohrozujú právo na súkromie a zabezpečenie počítačov používateľov internetu“. Je tu teda ďalší mätúci a tajomný spôsob, ako môžu vyšetrovacie úrady riešiť zločiny v digitálnom veku, a postupom času budú zrejme pribúdať ďalšie.

Zdroj: bbc.com

gizmodo.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Zraniteľnosť Dirty Cow v linuxovom jadre sa týka aj Androidu. Hackeri môžu ovládnuť ľubovoľný smartfón

28.10.2016 00:22

Nedávno bola objavená nová metóda na rootovanie androidového zariadenia, ktorá by mala fungovať na všetkých verziách mobilného operačného systému a na širokej škále hardvéru. Používatelia tak môžu obí ...

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá