Image
19.1.2016 0 Comments

Európski zamestnávatelia môžu čítať súkromné správy zamestnancov v práci

Zamestnávatelia môžu čítať súkromné správy pracovníkov odoslané cez četovací softvér a webové e-mailové kontá v pracovnom čase. Takýto verdikt vyniesol Európsky súd pre ľudské práva po prešetrení sťažnosti istého rumunského zamestnanca, ktorému zamestnávateľ kontroloval správy odosielané cez Yahoo Messenger. Podľa rozhodnutia štrasburského súdu má zamestnávateľ právo sledovať aktivity zamestnanca v práci.

Prípad najprv riešili rumunské súdy. Zamestnanec bol presvedčený, že zamestnávateľ porušil jeho právo na dôvernosť korešpondencie, keď zistil, že v Yahoo Messengeri má nielen profesionálne, ale aj súkromné kontakty. Vzhľadom na to, že išlo o pracovný účet, súd dal za pravdu firme. Podobne rozhodol neskôr aj európsky súd, kde sa pracovník odvolal. Zamietol sťažnosť muža, tvrdiac, že nie je „neodôvodnené, ak zamestnávateľ chce overiť, či zamestnanci v pracovnom čase plnili pracovné úlohy". Firma totiž zakázala svojim zamestnancom posielať súkromné správy v práci. Následne pracovníkovi predložila 45-stranový výpis jeho četových konverzácií, kde bolo aj niekoľko správ, ktoré si vymenili so svojou snúbenicou.

V tomto prípade zariadenie, ktoré slúžilo na odoslanie správy, bolo vo vlastníctve zamestnávateľa. Sudcovia nespresnili, či by bol rozdiel, keby zamestnanec použil svoje vlastné zariadenie.

Na druhej strane však treba chrániť aj zamestnancov pred nespútaným sliedením. Každý zamestnávateľ by mal jasne vysvetliť pravidlá, ktoré by mu umožnili kontrolovať on-line aktivity svojich pracovníkov.

„Všetci zamestnanci by mali byť osobne informovaní o uvedenej firemnej politike a explicitne s ňou súhlasiť," napísal jediný zo siedmich sudcov, ktorý s verdiktom nesúhlasil.

Zdroj: bbc.com
telegraph.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá