Image
19.1.2016 0 Comments

Európski zamestnávatelia môžu čítať súkromné správy zamestnancov v práci

Zamestnávatelia môžu čítať súkromné správy pracovníkov odoslané cez četovací softvér a webové e-mailové kontá v pracovnom čase. Takýto verdikt vyniesol Európsky súd pre ľudské práva po prešetrení sťažnosti istého rumunského zamestnanca, ktorému zamestnávateľ kontroloval správy odosielané cez Yahoo Messenger. Podľa rozhodnutia štrasburského súdu má zamestnávateľ právo sledovať aktivity zamestnanca v práci.

Prípad najprv riešili rumunské súdy. Zamestnanec bol presvedčený, že zamestnávateľ porušil jeho právo na dôvernosť korešpondencie, keď zistil, že v Yahoo Messengeri má nielen profesionálne, ale aj súkromné kontakty. Vzhľadom na to, že išlo o pracovný účet, súd dal za pravdu firme. Podobne rozhodol neskôr aj európsky súd, kde sa pracovník odvolal. Zamietol sťažnosť muža, tvrdiac, že nie je „neodôvodnené, ak zamestnávateľ chce overiť, či zamestnanci v pracovnom čase plnili pracovné úlohy". Firma totiž zakázala svojim zamestnancom posielať súkromné správy v práci. Následne pracovníkovi predložila 45-stranový výpis jeho četových konverzácií, kde bolo aj niekoľko správ, ktoré si vymenili so svojou snúbenicou.

V tomto prípade zariadenie, ktoré slúžilo na odoslanie správy, bolo vo vlastníctve zamestnávateľa. Sudcovia nespresnili, či by bol rozdiel, keby zamestnanec použil svoje vlastné zariadenie.

Na druhej strane však treba chrániť aj zamestnancov pred nespútaným sliedením. Každý zamestnávateľ by mal jasne vysvetliť pravidlá, ktoré by mu umožnili kontrolovať on-line aktivity svojich pracovníkov.

„Všetci zamestnanci by mali byť osobne informovaní o uvedenej firemnej politike a explicitne s ňou súhlasiť," napísal jediný zo siedmich sudcov, ktorý s verdiktom nesúhlasil.

Zdroj: bbc.com
telegraph.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá