Image
19.1.2016 0 Comments

Európski zamestnávatelia môžu čítať súkromné správy zamestnancov v práci

Zamestnávatelia môžu čítať súkromné správy pracovníkov odoslané cez četovací softvér a webové e-mailové kontá v pracovnom čase. Takýto verdikt vyniesol Európsky súd pre ľudské práva po prešetrení sťažnosti istého rumunského zamestnanca, ktorému zamestnávateľ kontroloval správy odosielané cez Yahoo Messenger. Podľa rozhodnutia štrasburského súdu má zamestnávateľ právo sledovať aktivity zamestnanca v práci.

Prípad najprv riešili rumunské súdy. Zamestnanec bol presvedčený, že zamestnávateľ porušil jeho právo na dôvernosť korešpondencie, keď zistil, že v Yahoo Messengeri má nielen profesionálne, ale aj súkromné kontakty. Vzhľadom na to, že išlo o pracovný účet, súd dal za pravdu firme. Podobne rozhodol neskôr aj európsky súd, kde sa pracovník odvolal. Zamietol sťažnosť muža, tvrdiac, že nie je „neodôvodnené, ak zamestnávateľ chce overiť, či zamestnanci v pracovnom čase plnili pracovné úlohy". Firma totiž zakázala svojim zamestnancom posielať súkromné správy v práci. Následne pracovníkovi predložila 45-stranový výpis jeho četových konverzácií, kde bolo aj niekoľko správ, ktoré si vymenili so svojou snúbenicou.

V tomto prípade zariadenie, ktoré slúžilo na odoslanie správy, bolo vo vlastníctve zamestnávateľa. Sudcovia nespresnili, či by bol rozdiel, keby zamestnanec použil svoje vlastné zariadenie.

Na druhej strane však treba chrániť aj zamestnancov pred nespútaným sliedením. Každý zamestnávateľ by mal jasne vysvetliť pravidlá, ktoré by mu umožnili kontrolovať on-line aktivity svojich pracovníkov.

„Všetci zamestnanci by mali byť osobne informovaní o uvedenej firemnej politike a explicitne s ňou súhlasiť," napísal jediný zo siedmich sudcov, ktorý s verdiktom nesúhlasil.

Zdroj: bbc.com
telegraph.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá