Image
1.2.2013 0 Comments

Európania by si mali dať pozor na americký cloud

Caspa security_tato.jpg r Bowden, jeden z popredných odborníkov na ochranu súkromia, varuje Európanov pred používaním amerických cloudových služieb, najmä cloudových diskov, pretože im hrozia lustrácie dát zo strany amerických úradov.

Bowden vo svojej správe upozorňuje na zákon FISAAA, ktorý umožňuje americkým úradom špehovať dáta cudzích subjektov. Vzťahuje sa to na také rozšírené služby ako Amazon Cloud Drive, Apple iCloud alebo Google Drive. Tento zákon podľa neho otvára novú éru „dohľadu nad cloudom".

Bowden je spoluautorom správy o boji s kyberzločinom a ochrane súkromia v cloude, ktorý bol nedávno predložený Európskemu parlamentu. V tejto správe sa uvádza, že zákon FISAAA „výslovne povoľuje čisto politicky motivované sledovanie", v hľadáčiku amerických úradov sa tak môže ocitnúť ktokoľvek, kto si do cloudového úložiska nahrá akékoľvek informácie súvisiace so zahraničnou politikou USA. „Napríklad každý, kto je členom nejakej aktivistickej skupiny, ktorá môže vystupovať proti niektorým aspektom zahraničnej politiky USA, či už ide o vojnu v Iraku, alebo o klimatické zmeny," vysvetlil Bowden.

Zákon FISAAA bol pôvodne navrhnutý v roku 2008 a s novými dodatkami platí do roku 2017. Tieto dodatky sa zameriavajú na cloud, ktorý sa stále viac používa ako úložisko dát. „Udivuje ma, že si ho nikto nevšimol celé tie 4 roky, čo platí," nechal sa počuť Bowden. „Keď bol zákon FISAAA rozšírený aj na cloud, šifrovanie dát prenášaných medzi používateľom a cloudovým úložiskom stráca zmysel, preto je zvláštne, že si to ešte nikto nevšimol," dodal.

Právnik Adam Mitton zo spoločnosti Harbottle & Lewis súhlasí s názorom, že zákon FISAAA by mohol predstavovať hrozbu pre súkromie občanov, podľa neho však záleží na tom, v akom rozsahu je uplatňovaný. „Ochrana súkromia európskych občanov je tým teoreticky ohrozená, ale podľa toho, ako dlho unikal pozornosti, nebude pravdepodobne uplatňovaný príliš často," myslí si Mitton. „Keby bol uplatňovaný a dotkol by sa niektorých občanov, už by sme sa o ňom dávno dozvedeli. Teraz je starý takmer 5 rokov a ja som nepočul o žiadnom prípade, ktorý by sa oň opieral," dodal.

Ukladanie dát v cloude je čoraz populárnejšie nielen medzi jednotlivcami, ktorí si ukladajú napríklad fotografie, ale aj pre podniky, ktoré začínajú využívať cloud miesto klasického hardvéru priamo na pracovisku. Podľa zákona FISAAA musia americkí poskytovatelia cloudových služieb umožniť americkým úradom prístup k dátam ľubovoľného zahraničného občana.

Bowden opisuje i technické riešenie. „Optický kábel, ktorý spája USA s okolitým svetom, je prerušený a do cesty všetkým dátam je umiestnený miniatúrny superpočítač, ktorý ich skenuje v reálnom čase a pátra po materiáloch, ktoré by mohli zaujímať Národnú bezpečnostnú agentúru." Súdny príkaz sa vydáva tajne, preto sa nemôže objaviť napríklad ani v správach Transparency report, vydávaných Googlom, Twitterom a ďalšími americkými spoločnosťami.
Európsky parlament by túto správu mal prerokovať vo februári. Nedá sa však predpokladať, že by mal na zmenu tohto kontroverzného zákona dostatočnú moc.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá