Image
1.2.2013 0 Comments

Európania by si mali dať pozor na americký cloud

Caspa security_tato.jpg r Bowden, jeden z popredných odborníkov na ochranu súkromia, varuje Európanov pred používaním amerických cloudových služieb, najmä cloudových diskov, pretože im hrozia lustrácie dát zo strany amerických úradov.

Bowden vo svojej správe upozorňuje na zákon FISAAA, ktorý umožňuje americkým úradom špehovať dáta cudzích subjektov. Vzťahuje sa to na také rozšírené služby ako Amazon Cloud Drive, Apple iCloud alebo Google Drive. Tento zákon podľa neho otvára novú éru „dohľadu nad cloudom".

Bowden je spoluautorom správy o boji s kyberzločinom a ochrane súkromia v cloude, ktorý bol nedávno predložený Európskemu parlamentu. V tejto správe sa uvádza, že zákon FISAAA „výslovne povoľuje čisto politicky motivované sledovanie", v hľadáčiku amerických úradov sa tak môže ocitnúť ktokoľvek, kto si do cloudového úložiska nahrá akékoľvek informácie súvisiace so zahraničnou politikou USA. „Napríklad každý, kto je členom nejakej aktivistickej skupiny, ktorá môže vystupovať proti niektorým aspektom zahraničnej politiky USA, či už ide o vojnu v Iraku, alebo o klimatické zmeny," vysvetlil Bowden.

Zákon FISAAA bol pôvodne navrhnutý v roku 2008 a s novými dodatkami platí do roku 2017. Tieto dodatky sa zameriavajú na cloud, ktorý sa stále viac používa ako úložisko dát. „Udivuje ma, že si ho nikto nevšimol celé tie 4 roky, čo platí," nechal sa počuť Bowden. „Keď bol zákon FISAAA rozšírený aj na cloud, šifrovanie dát prenášaných medzi používateľom a cloudovým úložiskom stráca zmysel, preto je zvláštne, že si to ešte nikto nevšimol," dodal.

Právnik Adam Mitton zo spoločnosti Harbottle & Lewis súhlasí s názorom, že zákon FISAAA by mohol predstavovať hrozbu pre súkromie občanov, podľa neho však záleží na tom, v akom rozsahu je uplatňovaný. „Ochrana súkromia európskych občanov je tým teoreticky ohrozená, ale podľa toho, ako dlho unikal pozornosti, nebude pravdepodobne uplatňovaný príliš často," myslí si Mitton. „Keby bol uplatňovaný a dotkol by sa niektorých občanov, už by sme sa o ňom dávno dozvedeli. Teraz je starý takmer 5 rokov a ja som nepočul o žiadnom prípade, ktorý by sa oň opieral," dodal.

Ukladanie dát v cloude je čoraz populárnejšie nielen medzi jednotlivcami, ktorí si ukladajú napríklad fotografie, ale aj pre podniky, ktoré začínajú využívať cloud miesto klasického hardvéru priamo na pracovisku. Podľa zákona FISAAA musia americkí poskytovatelia cloudových služieb umožniť americkým úradom prístup k dátam ľubovoľného zahraničného občana.

Bowden opisuje i technické riešenie. „Optický kábel, ktorý spája USA s okolitým svetom, je prerušený a do cesty všetkým dátam je umiestnený miniatúrny superpočítač, ktorý ich skenuje v reálnom čase a pátra po materiáloch, ktoré by mohli zaujímať Národnú bezpečnostnú agentúru." Súdny príkaz sa vydáva tajne, preto sa nemôže objaviť napríklad ani v správach Transparency report, vydávaných Googlom, Twitterom a ďalšími americkými spoločnosťami.
Európsky parlament by túto správu mal prerokovať vo februári. Nedá sa však predpokladať, že by mal na zmenu tohto kontroverzného zákona dostatočnú moc.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá