Image
30.6.2016 0 Comments

Eset: 10 rád, ako svoj digitálny život ochrániť aj na dovolenke a cestách

Na Slovensku sa príchodom letných prázdnin začína dovolenková sezóna a mnohí dovolenkári si so sebou vezmú mobilné zariadenia nielen na telefonovanie, ale aj surfovanie.  

Zariadením, ktoré najčastejšie využívajú na pripojenie na internet, je mobilný telefón - 70 percent respondentov. Asi tretina dovolenkárov si na cesty berie aj laptop a 22 percent opýtaných sa pripája na internet prostredníctvom tabletu. Bezpečnostní experti spoločnosti ESET preto pre dovolenkárov pripravili zoznam rád, ktorý im aj počas oddychu na cestách pomôže ochrániť ich digitálne životy a zariadenia.

  1. Pred cestou sa ubezpečte, že váš laptop a mobilné zariadenia používajú najaktuálnejší operačný systém, programy a spoľahlivé bezpečnostné riešenie.
  2. Zazálohujte údaje uložené na zariadeniach, ktoré si beriete na dovolenku. Budete sa k nim vedieť dostať aj v prípade, že vám laptop niekto ukradne alebo mobil nechtiac „okúpete“ v mori. Tie najcitlivejšie údaje radšej zo zariadenia presuňte do zašifrovaného externého úložiska.
  3. Na verejných priestranstvách nikdy nenechávajte svoj mobil alebo laptop bez dozoru. S použitím funkcionality Anti-Theft niektorých programov však budete vedieť ukradnuté zariadenie znova lokalizovať, prípadne z neho na diaľku zmazať údaje.
  4. Na všetkých svojich zariadeniach si aktivujte automatické uzamknutie po krátkej nečinnosti, ktoré je zároveň chránené heslom.
  5. Ak je to možné, používajte len spoľahlivé internetové pripojenie. V hoteli sa spýtajte, aký je názov ich oficiálnej siete Wi-Fi, a nenechajte sa oklamať podvodom, pri ktorom útočníci vytvárajú siete Wi-Fi s podobným názvom a takým nastavením, pri ktorom budú vedieť odchytiť všetky údaje, ktoré cez túto sieť posielate.
  6. Ak vám hotelový internet tvrdí, že na jeho používanie si musíte aktualizovať softvér, okamžite sa zo siete odpojte a informujte o tom personál hotela.
  7. Nepoužívajte siete Wi-Fi, ktoré nie sú zašifrované s WPA2. Čokoľvek používajúce nižšie štandardy nie je dostatočne bezpečné. Pri nepoužívaní siete Wi-Fi sa od nej odpojte.
  8. Ak vám na pripojenie do firemnej siete musí poslúžiť verejná sieť Wi-Fi, vždy používajte virtuálnu privátnu sieť (VPN).
  9. Ak to nie je naozaj nevyhnutné, nepoužívajte verejnú Wi-Fi na on-line nákupy a internet banking. V tomto prípade je najideálnejšie použiť roaming.

Ak nepoužívate bezpečnostné riešenie a máte podozrenie, že váš laptop je infikovaný, preskenujte si ho napríklad ESET Online Scannerom. Je bezplatný, nevyžaduje inštaláciu a škodlivý kód nielen nájde, ale aj vyčistí.

Autor: TS ESET

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá