Image
1.12.2015 0 Comments

Ekologická revolúcia. Práčky si budú recyklovať vodu vďaka čomu sa výrazne zníži jej spotreba.

Traja postgraduálni študenti vynašli filter, ktorý umožní práčke opätovne použiť až 95 % odpadovej vody po vypraní. Doktorandi Sasha Huang, Alina Rwei a Chris Lai nazvali svoj prototyp AquaFresco.

Hoci dnešné práčky sú oveľa účinnejšie ako v minulosti, stále potrebujú asi 20 litrov vody na odstránenie približne 1 lyžice špiny. A okrem toho je tu problém používania detergentov. Práčky sú jeden z hlavných zdrojov znečistenia riečnej vody pracími prostriedkami. Pri súčasnej technológii práčka vypustí vodu do odpadu po jednom použití, pričom skutočná zložka odpadu tvorí menej ako 1 percento.

Technológia AquaFresco odfiltruje toto malé množstvo odpadu a recykluje vodu a prací prostriedok na ďalší cyklus prania. V podstate tak možno použiť jednu dávku vody na pranie bielizne po dobu šiestich mesiacov (doplní sa len malé množstvo vody, ktorá nebola recyklovaná). To zároveň znamená, že sa uvoľní oveľa menej pracích prostriedkov, ktoré ohrozujú zásoby podzemných vôd.

AquaFresco využíva absorpčný filtračný systém na rozdiel od iných filtrov, ktoré používajú jemné pletivo umožňujúce triediť odpad podľa veľkosti častíc. Práčka sa pripojí na systém AquaFresco, odpadová voda potom prechádza filtrom a z filtračnej jednotky sa čistá voda vracia do práčky v uzavretej slučke.

Tvorcovia predpokladajú, že sa ich systém uplatní najmä v hotelierstve, ktoré má vysokú spotrebu vody, pretože sa tu perie veľké množstvo bielizne, pričom pre jej čistotu platia prísne normy.

Americké hotely nespotrebujú najviac vody pre bazény, ale pre toalety, na druhom mieste je pranie bielizne. Nová technológia by im umožnila podstatne znížiť náklady na vodu. V súčasnosti sa uskutočňuje betatestovanie vo veľkom hoteli na pobreží New Hampshire. Tvorcovia AquaFresco pracujú na prototype takejto práčky pre malé hotely a domácnosti. Takýto produkt by mohol výrazne ovplyvniť spotrebu vody v domácnosti, pretože pranie predstavuje priemerne 20 % jej spotreby. Technológia by sa vraj dala uplatniť aj v priemyselných čističkách a v autoumyvárňach.

Zdroj:theatlantic.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá